Home Blog

Voor drugssmokkel gezochte Nederlander in Medellín opgepakt

MEDELLÍN – In de Colombiaanse stad Medellín is een Nederlander aangehouden die door Nederland wordt gezocht voor drugssmokkel en witwassen. De man stond via Interpol internationaal gesignaleerd, melden Colombiaanse media, waaronder de krant El Tiempo, op basis van de autoriteiten daar.

De Nederlander was begin deze maand via het vliegveld van Bogotá Colombia binnengekomen. Hij stond toen nog niet internationaal gesignaleerd. Enkele dagen later kwam er een opsporingsbericht van Interpol, waarna hij in een hotel in de populaire wijk El Poblado in Medellín is aangehouden.

De man zou een belangrijke rol hebben vervuld bij een drugsnetwerk met activiteiten in Nederland en Finland.

ACM verbiedt overname glasvezelnetwerken Delta door KPN

DEN HAAG – Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.

De overname van een deel van het glasvezelnetwerk van Delta door het samenwerkingsverband Glaspoort gaat over de aansluitingen van ongeveer 200.000 huishoudens in meerdere gemeenten. Daar zouden door de overname nog maar twee concurrerende netwerken overblijven, namelijk dat van KPN en van VodafoneZiggo. Telecomaanbieders zonder eigen netwerk, zoals Odido, worden daarnaast geheel afhankelijk van KPN voor toegang tot het netwerk. VodafoneZiggo biedt geen toegang aan andere telecomaanbieders.

KPN heeft volgens de ACM al veruit de meeste glasvezelnetwerken in Nederland. “Door ook een deel van de Delta-glasvezelnetwerken over te nemen, verstevigt KPN haar al bestaande machtspositie”, aldus de toezichthouder.

‘Kleine transactie’

Op basis van voorstellen van KPN en Glaspoort onderzocht de ACM of voorwaarden of aanpassingen van de overname de problemen zouden kunnen oplossen. De gedane voorstellen deden dat niet en daarom is de overname nu verboden.

De bedrijven kunnen in beroep gaan als ze het oneens zijn met de beslissing. KPN laat weten het besluit te “betreuren” en het met de andere betrokken partijen te bestuderen en mogelijke vervolgstappen te overwegen. “Hoewel elke ACM-beslissing op zijn eigen merites moet worden beoordeeld, zien de partijen niet waarom deze relatief kleine transactie het zwaarste middel rechtvaardigt waarover de ACM beschikt.”

Supermarkten: boodschappen volgend jaar tot 10 procent duurder

LEIDSCHENDAM – Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.

Het CBL stelt dat maatregelen waaronder de suikertaks, de vrachtwagenheffing, energieheffingen, verhoging van het minimumloon en het minimumjeugdloon en diverse toevoegingen bovenop de Europese wetgeving kostenverhogend zijn zonder dat daar een toegevoegde waarde tegenover staat voor de klant in de winkel. De brancheorganisatie roept daarom “met klem” op de voorgenomen beleidsmaatregelen de komende tijd niet uit te voeren.

Daarnaast zegt het CBL in de brief dat het consumentenvertrouwen laag is en klanten prijsbewust winkelen. In de grensstreek hebben supermarkten daar extra last van volgens het CBL, omdat de belastingen in de buurlanden anders geregeld zijn. “Wij merken in toenemende mate dat Nederlanders in de grensstreek de boodschappen en andere producten zoals brandstoffen in Duitsland dan wel in België kopen.”

De supermarkten zijn bang dat de maatregelen bovenop de prijsstijgingen door de wereldwijde ontwikkelingen en de oorlog in het Midden-Oosten de boodschappen extra duurder maken. Volgens het CBL hebben supermarkten vooral last van de gestegen brandstofprijzen en de stijgende energiekosten. Omdat supermarkten aan het uiteinde van de waardeketen zitten, zijn deze stijgingen op dit moment vaak nog niet direct zichtbaar voor de consument. “Afhankelijk van het product kan die verhoging van de prijs vier tot twaalf maanden duren”, aldus het CBL.

Takken en schade door zware buien: flinke hinder op A15 bij Papendrecht [+video’s]

PAPENDRECHT – Zware buien hebben maandagavond voor flinke verkeershinder gezorgd op de A15 bij Papendrecht. Door stormachtige omstandigheden kwamen grote hoeveelheden takken op het wegdek terecht, waardoor de snelweg in beide richtingen deels moest worden afgesloten.

Het KNMI had voor het zuidwesten van Nederland code geel afgegeven vanwege de stevige buien. Rijkswaterstaat waarschuwde weggebruikers rekening te houden met plotselinge gevaarlijke situaties en adviseerde automobilisten hun snelheid aan te passen.

Op de A15 richting Nijmegen werd de weg bij Papendrecht volledig afgesloten nadat het wegdek bezaaid raakte met takken en ander afval. Verkeer vanuit Ridderkerk werd omgeleid via de A16, A59 en A27. Ook richting Rotterdam moesten meerdere rijstroken dicht om hulpdiensten veilig hun werk te laten doen.

Volgens Rijkswaterstaat liepen enkele voertuigen schade op, waaronder kapotte autoruiten. Beschadigde voertuigen zijn door bergingsbedrijven afgevoerd.

Brandweer, politie, aannemers, bergers en weginspecteurs werkten gezamenlijk aan het vrijmaken van de rijbaan. Ingesloten verkeer mocht tijdelijk via één rijstrook langs het incident rijden, terwijl de overige rijstroken werden schoongemaakt. Daarbij werden veegwagens ingezet om achtergebleven takken en rommel van het asfalt te verwijderen.


Later meldde Rijkswaterstaat dat verkeer niet langer hoefde om te rijden. In beide richtingen blijft minimaal één rijstrook beschikbaar. Weggebruikers moesten wel rekening houden met ongeveer twintig minuten vertraging op de A15, zowel richting Rotterdam als richting Nijmegen.

VS: olietanker mv Marivex in Straat van Hormuz ‘uitgeschakeld’

WASHINGTON – De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft “uitgeschakeld” door met precisiemunitie de machinekamer te raken.

Het is het zevende schip dat U.S. CENTCOM “uitschakelt”, voegt het commando eraan toe. Ook meldt het commando dat 134 vaartuigen zijn omgeleid nadat zij wel een Amerikaans bevel hadden opgevolgd.

De VS hebben als reactie op de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz een eigen blokkade opgeworpen bij Iraanse havens aan de voor de wereldhandel belangrijke zeestraat. Iran is voor zijn olie-export voor grofweg 80 procent afhankelijk van die route.

Vooralsnog is Iran daarom gedwongen olie die het produceert op te slaan, in plaats van het uit te voeren. Dat kan consequenties hebben als de Iraanse olieopslag vol dreigt te raken, mogelijk al op korte termijn.

Douane houdt tientallen containers met sanctiegoederen tegen in Rotterdamse haven [+foto’s]

ROTTERDAM – De Douane heeft tijdens een grootschalige actie in de Rotterdamse haven meerdere zendingen met sanctiegoederen naar Rusland tegengehouden. Daarbij is ook de kapitein van een containerschip aangehouden. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij strafbare feiten in verband met mogelijke overtredingen van de Europese sanctieregels tegen Rusland.

Het schip vaart regelmatig in lijndienst tussen Rotterdam en Sint-Petersburg. Volgens de Douane zijn er sterke signalen dat deze route wordt misbruikt om sancties te omzeilen. Het zou gaan om goederen waarvan de uitvoer of doorvoer in strijd is met de Europese sanctiemaatregelen tegen Rusland.

De signalen vormden aanleiding voor een strafrechtelijk onderzoek van Team Precursoren, Strategische goederen en Sanctiewetgeving (POSS) van de Douane, onder leiding van het Functioneel Parket. In het kader van dat onderzoek zijn de afgelopen dagen containers gecontroleerd en onderzoeken uitgevoerd aan boord van het schip en bij twee bedrijven in Amsterdam en Rotterdam.

De rechter-commissaris van de rechtbank Rotterdam heeft maandag de bewaring bevolen van de kapitein, die afgelopen vrijdag werd aangehouden. De verdachte blijft voorlopig twee weken vastzitten.

Sanctiegoederen Rotterdam
Foto: Douane

Auto-onderdelen en technologie

Tijdens controles in een loods in de Rotterdamse haven troffen douaniers containers aan met vermoedelijk auto-onderdelen. In de dozen zaten onder meer voorruiten, autodeuren, motorolie en complete luchtfiltersystemen voor voertuigen.

Volgens de Douane kunnen dergelijke onderdelen niet alleen worden gebruikt voor personenauto’s, maar ook voor vrachtwagens die worden ingezet aan het front in de oorlog in Oekraïne.

Bij de controle bleek bovendien dat etiketten van dozen waren verwijderd en stukken karton opnieuw over verpakkingen waren geplakt. Volgens de Douane duidt dat erop dat met de inhoud van de zendingen is geknoeid.

Doorvoerverbod via Rusland

De actie richtte zich specifiek op goederen die niet via Rusland naar andere landen mogen worden vervoerd. De autoriteiten vrezen dat deze goederen onderweg in Rusland achterblijven en daar worden gebruikt.

Sanctiegoederen Rotterdam
Foto: Douane

Het gaat onder meer om vliegtuigonderdelen, geavanceerde technologie en machines die van belang kunnen zijn voor de Russische oorlogsindustrie. Tijdens de actie werden tientallen containers tegengehouden. De ladingen worden verder onderzocht.

Internationale samenwerking

Uit onderzoek blijkt dat 92 procent van de sanctiegoederen die via de betrokken lijndienst worden vervoerd afkomstig is uit andere EU-lidstaten. De actie maakte daarom deel uit van een bredere internationale operatie in samenwerking met onder meer Europol.

Tijdens het onderzoek werkte de Douane samen met FIOD, NVWA en Zeehavenpolitie Rotterdam. Ook worden gegevens over mogelijke sanctieomzeiling gedeeld met douanediensten in andere Europese lidstaten.

EU-landen starten grensoverschrijdende proeven met zelfrijdende voertuigen

LUXEMBURG – Achttien Europese lidstaten hebben maandag in Luxemburg een gezamenlijke intentieverklaring ondertekend voor grootschalige grensoverschrijdende testlocaties voor autonome voertuigen. Het initiatief moet de invoering van zelfrijdende voertuigen in Europa versnellen, onder meer in het openbaar vervoer, transport en logistiek.

De overeenkomst werd ondertekend door transportministers uit onder meer Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Polen en Zweden, samen met Europees commissaris voor Duurzaam Transport en Toerisme Apostolos Tzitzikostas.

Volgens de Europese Commissie is het initiatief onderdeel van het Europese Automotive Action Plan en moet het zorgen voor een veilige, gecoördineerde en concurrerende uitrol van autonome voertuigen in Europa.

De deelnemende landen willen gezamenlijk werken aan geharmoniseerde regelgeving, vergunningprocedures en goedkeuringsprocessen voor zelfrijdende voertuigen. Ook moeten grootschalige praktijktesten en toekomstige commerciële inzet over landsgrenzen heen eenvoudiger worden gemaakt.

In de verklaring staat dat de deelnemende landen willen streven naar gezamenlijke technische eisen voor autonome voertuigen en wederzijdse erkenning van goedgekeurde voertuigen binnen de testgebieden. Daarbij moet grensoverschrijdend gebruik zonder veiligheidschauffeur eenvoudiger worden.

Het initiatief richt zich nadrukkelijk ook op toepassingen in vrachtvervoer en logistiek. Volgens de verklaring moeten autonome voertuigen bijdragen aan betere verkeersveiligheid, duurzamere mobiliteit en efficiëntere logistieke oplossingen.

Daarnaast willen de deelnemende landen samenwerken met regionale overheden, vervoerders en technologiebedrijven om nieuwe toepassingen te ontwikkelen. Daarbij wordt gekeken naar de inzet van digitale infrastructuur en intelligente transportsystemen voor monitoring en opschaling van autonome mobiliteit.

De landen benadrukken ook het belang van Europese technologie en industrie. In de intentieverklaring staat dat voorkeur kan worden gegeven aan voertuigen, software en systemen die een belangrijke bijdrage leveren aan de Europese automotive- en mobiliteitssector. Niet-Europese bedrijven kunnen deelnemen, maar moeten daarbij samenwerken met een Europese partner.

Verder willen de landen veiligheidsgegevens, zoals ongevallen- en cybersecuritymeldingen, onderling delen en samenwerken met de Europese Commissie bij de verdere ontwikkeling van autonome voertuigen.

Als eerste ondersteunende maatregel reserveert de Europese Unie via de Connecting Europe Facility (CEF) in 2026 twintig miljoen euro voor digitale infrastructuur voor autonoom rijden.

EU-landen zetten in op corridors voor emissievrije vrachtwagens

BRUSSEL – De Europese Commissie en negen EU-lidstaten hebben maandag in Luxemburg nieuwe afspraken gemaakt om de aanleg van laadinfrastructuur voor emissievrije vrachtwagens langs belangrijke Europese transportroutes te versnellen. Het gaat om de eerste concrete uitwerking van het zogeheten Clean Transport Corridor Initiative (CTCI).

De ministers van Transport van België, Denemarken, Duitsland, Litouwen, Malta, Nederland, Oostenrijk, Polen en Zweden onderschreven twee routekaarten voor de Scandinavisch-Mediterrane en de Noordzee-Baltische TEN-T-corridors. Daarmee willen de landen het grensoverschrijdend vrachtvervoer met elektrische trucks richting 2030 mogelijk maken.

Volgens de Europese Commissie moet het aantal emissievrije vrachtwagens in Europa groeien van circa 26.000 nu naar bijna 400.000 in 2030. Daarvoor is een Europees netwerk van laadvoorzieningen noodzakelijk.

Uit de documenten blijkt dat er eind 2025 al meer dan 2.000 openbare truckgeschikte laadpunten in de EU beschikbaar waren. Via het Europese Alternative Fuels Infrastructure Facility (AFIF) werd sinds 2021 bijna 439 miljoen euro beschikbaar gesteld voor 5.729 laadpunten voor zware voertuigen, waarvan 1.308 geschikt zijn voor Megawatt Charging System (MCS)-laden.

De routekaarten brengen ook knelpunten in beeld waar nog onvoldoende laadinfrastructuur aanwezig is. Voor de Noordzee-Baltische corridor gaat het onder meer om delen van de E40 in België en verschillende trajecten in Polen, Finland en de Baltische staten. Voor de Scandinavisch-Mediterrane corridor worden onder meer trajecten in Zweden en Italië genoemd waar extra laadcapaciteit nodig is.

De plannen richten zich niet alleen op de aanleg van laadstations, maar ook op snellere vergunningsprocedures, betere toegang tot elektriciteitsnetten en meer transparantie over beschikbare netcapaciteit. Zo werkt de EU aan een gezamenlijk platform, “Capacitypedia”, waarop beschikbare netcapaciteit voor laadprojecten inzichtelijk moet worden gemaakt.

Daarnaast willen de betrokken landen procedures voor netaansluitingen versnellen en meer flexibiliteit mogelijk maken bij aansluitingen voor laadpleinen voor vrachtwagens. Ook wordt gekeken naar de inzet van batterijopslag bij laadlocaties om netcongestie te beperken.

Volgens de Europese Commissie is de ontwikkeling van emissievrije vrachtcorridors niet alleen van belang voor de klimaatdoelen, maar ook voor de concurrentiepositie van de Europese transport- en automotive-industrie.

Op kaarten die bij de plannen zijn gepubliceerd is te zien waar bestaande en geplande laadlocaties voor zware elektrische voertuigen zich bevinden langs de twee proefcorridors.

HDV Recharging

Bronnen: VS willen dat Europa met defensiegeld Huawei uitkoopt

WASHINGTON – Europese NAVO-landen moeten Chinese bedrijven als Huawei uitkopen en voortaan weren van hun netwerken, vinden de Verenigde Staten.

Ze zouden daarvoor de extra miljarden euro’s mogen gebruiken die ze hebben afgesproken aan hun verdediging te besteden, hebben de VS volgens bronnen van persbureau Bloomberg gezegd.

De VS manen bondgenoten al jaren om niet langer Chinese leveranciers in de arm te nemen om telecomnetwerken en andere infrastructuur aan te leggen. Maar landen als Duitsland en Spanje willen dat niet zomaar doen en zijn ook beducht voor wraak van China.

Europese landen mogen de kosten die ze maken om Huawei en co in te ruilen voor andere leveranciers meetellen voor de nieuwe zogenoemde NAVO-norm, heeft de China-man van het Amerikaanse buitenlandministerie volgens ingewijden gezegd.

De NAVO-landen spraken vorig jaar af om tegen 2035 3,5 procent van hun bruto binnenlands product in defensie te steken. Nog eens 1,5 procent moet naar ondersteunende zaken gaan.

13-jarige probeert vluchtende vrachtwagenchauffeur tegen te houden na ongeval

DÜREN – Een gestolen vrachtwagen is zaterdagmiddag betrokken geraakt bij een verkeersongeval in het Duitse Düren. De bestuurder reed na de aanrijding door en wordt nog door de politie gezocht.

Het ongeval gebeurde rond 13.30 uur op de Neue Jülicher Straße. Een 29-jarige vrouw uit Düren stond met haar auto langs de weg richting het stadscentrum, samen met haar 13-jarige zoon, toen een passerende vrachtwagen met de rechterzijde tegen haar voertuig botste. De personenauto raakte daarbij zwaar beschadigd.

De vrachtwagenchauffeur stopte niet en reed door. De automobiliste besloot de vrachtwagen te volgen tot aan een parkeerplaats bij Haus der Stadt, waar het voertuig werd geparkeerd.

De bestuurder probeerde vervolgens te voet te vluchten. De 13-jarige zoon van de automobiliste wist hem kort vast te houden, maar de man wist zich los te rukken en vluchtte in de richting van de Platz der Deutschen Einheit.

De gealarmeerde politie sprak ter plaatse met de bijrijder van de vrachtwagen, die zichtbaar onder invloed van alcohol was. Volgens de man lag hij tijdens het ongeval te slapen en was hij pas kort daarvoor wakker geworden. Hij noemde de naam van de vermoedelijke bestuurder, een 48-jarige man uit Düren.

Uit onderzoek bleek bovendien dat de vrachtwagen vermoedelijk was gestolen van een bedrijfsterrein tussen 5 juni en het moment van het ongeval. De bijrijder verklaarde alleen dat hij zou zijn opgehaald en verder niets wist van de diefstal.

De politie ontdekte daarnaast dat de verdachte bestuurder niet beschikt over een geldig rijbewijs. Een bezoek aan zijn woonadres leverde voorlopig niets op. Zowel de verkeerspolitie als de recherche onderzoeken de zaak verder.

De totale schade aan beide voertuigen wordt geschat op ongeveer 10.000 euro. De 13-jarige jongen klaagde na het incident over pijnklachten.

MAAT breidt logistieke activiteiten uit met nieuwe locatie in Papendrecht

PAPENDRECHT – MAAT Logistiek heeft per 1 juni 2026 een nieuwe logistieke locatie in gebruik genomen aan Nieuwland Parc 190 in Papendrecht. Met de uitbreiding wil het bedrijf zijn positie versterken als logistiek dienstverlener voor onder meer de industrie, machinebouw, offshore, maritieme sector en energiemarkt.

De nieuwe vestiging beschikt over ruim 4.277 vierkante meter logistieke bedrijfsruimte, moderne kantoorvoorzieningen en ligt direct aan de A15, nabij de Rotterdamse haven en belangrijke binnenvaartverbindingen.

Volgens MAAT vormt de locatie een belangrijke uitbreiding van het logistieke netwerk in de Drechtsteden en ontstaat extra capaciteit voor opslag, handling en overslag van zware en afwijkende goederen.

Om de locatie geschikt te maken voor complexe logistieke projecten investeert het bedrijf in twee bovenloopkranen met een capaciteit van elk 30 ton. Daarmee krijgt de vestiging een totale hijscapaciteit van 60 ton. De faciliteiten zijn bedoeld voor het behandelen van zware machines, constructiedelen, industriële componenten en projectlading.

MAAT Logistiek, Papendrecht

Daarnaast beschikt de locatie over een vloerbelasting van 5.000 kilo per vierkante meter, extra brede en hoge overheaddeuren en moderne kantoorruimte verdeeld over de begane grond en eerste verdieping.

Door de directe aansluiting op de A15 en de nabijheid van zowel de Rotterdamse haven als Inland Terminal Alblasserdam ziet MAAT kansen voor multimodale logistieke dienstverlening.

Volgens Jeroen van Hemert, Salesmanager Transport & Logistiek bij MAAT, biedt de uitbreiding niet alleen ruimte voor verdere groei van het bedrijf zelf, maar ook voor klanten die behoefte hebben aan specialistische logistieke oplossingen voor zware en omvangrijke goederen.

MAAT Logistiek, Papendrecht

MAAT Logistiek richt zich op opslag, handling en transport voor uiteenlopende sectoren, waaronder industrie, machinebouw, vliegtuigindustrie, offshore en maritieme dienstverlening.

Kabinet wil ook op stikstof over links én rechts

DEN HAAG – Ook voor het stikstofbeleid wil het kabinet steun zoeken bij zowel linkse als rechtse partijen. Premier Rob Jetten zei tijdens een werkbezoek aan de Veluwe dat hij hoopt op steun van ongeveer honderd zetels in de Tweede Kamer. De minderheidscoalitie (66 zetels) heeft dan niet alleen PRO nodig (20 zetels) maar bijvoorbeeld ook JA21 (9 zetels).

Jetten erkent dat JA21 “niet de meest fanatieke partij” is als het op stikstof aankomt. “Maar het is wel een partij die een aantal keer heeft aangegeven: wij willen dat die vergunningverlening voor boeren en bedrijven weer op gang komt.”

Het kabinet zei eerder bij monde van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) al steun te willen van links én rechts voor bezuinigingen op de sociale zekerheid. JA21 zei direct al dat het kabinet voor een richting moest kiezen.

‘Duidelijk’

Het is de bedoeling dat het kabinet op 26 juni een pakket met stikstofmaatregelen presenteert. Jetten liet evenwel doorschemeren dat het misschien toch later wordt, mocht er meer tijd nodig zijn. Jetten verwacht dat daar “een paar stevige keuzes” in zitten.

In het coalitieakkoord is afgesproken dat er zones rondom stikstofgevoelige natuur komen waar boeren fors minder zullen moeten uitstoten. Het kabinet overlegt nu over hoe groot die zones worden en wat boeren daar nog mogen in de toekomst.

Eerder aangekondigd stikstofbeleid leidde tot een reeks boerenprotesten. Dat zou Jetten nu graag willen voorkomen door met de belanghebbenden in gesprek te gaan. “Maar ook door heel duidelijk te zijn.” Hij refereert aan een poging in 2023 om met de boerenlobby een akkoord te sluiten. Dat mislukte en dat wil Jetten dus niet opnieuw proberen. “Iedereen erachter scharen, dat kan ook niet omdat het aan zoveel belangen raakt.”

Topambtenaar: langetermijnstrategie corona kwam moeilijk op gang

DEN HAAG – Pogingen om tot meer maatschappelijk perspectief te komen in de strijd tegen het coronavirus, werden telkens achterhaald door oplopende besmettingscijfers, die toch leidden tot acute maatregelen. Dat zei topambtenaar Mark Roscam Abbing, destijds verantwoordelijk voor de langetermijnstrategie tegen corona, tegen de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar de besluitvorming in die tijd.

Roscam Abbing trad in het najaar van 2020 aan, toen de eerste coronagolf achter de rug was. Zijn opdracht was om te kijken hoe op de langere termijn de samenleving zo kon worden ingericht dat die niet bij iedere piek in de infecties opnieuw op slot zou hoeven. In de praktijk kwam daar aanvankelijk niet veel van terecht, erkende hij. “Keer op keer op keer viel het tegen.”

De topambtenaar kreeg bijvoorbeeld opdracht te kijken hoe mensen eind 2020 toch samen kerst zouden kunnen vieren. Maar uiteindelijk zat Nederland rond de feestdagen in “de zwaarste lockdown die we hebben gehad”, zei hij.

Roscam Abbing herinnert zich dat zijn benoeming niet bij iedereen met enthousiasme werd begroet. Toenmalig zorgminister Hugo de Jonge bijvoorbeeld had nog vers in het geheugen dat versoepelingen van de coronamaatregelen in de zomer daarvoor tot een nieuwe besmettingsgolf hadden geleid. Dat wilde hij niet nog eens meemaken.

Naar eigen zeggen heeft Roscam Abbing slechts beperkt invloed kunnen uitoefenen op het beleid. Dat was namelijk hoofdzakelijk gericht op de acute crisisbestrijding, iets waar hij en zijn mensen zich juist niet mee mochten bemoeien.

Roscam Abbing bestrijdt wel het beeld dat er helemaal geen aandacht was voor de sociaal-maatschappelijke gevolgen van de coronamaatregelen. “Dat is echt niet mijn ervaring”, zei hij. “Het was alleen echt heel moeilijk.” Toenmalig premier Mark Rutte had een aantal “rode lijnen” benoemd. “Hij wilde niet dat mensen zouden stikken omdat er geen plek was op de intensive care.” Dat werd “breed gesteund”.

Waarom noppenfolie nog altijd de meest betrouwbare bescherming is voor kwetsbare lading

De markt voor beschermverpakkingen is de afgelopen jaren flink gegroeid. Luchtkussensystemen, gerecycled papier als opvulling, biologisch afbreekbare schuimkorrels, voor vrijwel elke toepassing is inmiddels een alternatief te vinden. Toch grijpen logistiek professionals, expediteurs en fulfilmentbedrijven bij kwetsbare lading keer op keer terug naar hetzelfde materiaal: noppenfolie.

Dat is geen gewoonte. Dat is een weloverwogen keuze, gestoeld op praktijkervaring.

Wat noppenfolie onderscheidt van alternatieven

Het mechanisme achter noppenfolie is eenvoudig maar effectief. De luchtkamers in de noppen absorberen schokken door te deformeren bij impact en daarna, afhankelijk van de foliesoort, terug te veren. Dit maakt het materiaal bijzonder geschikt voor de trillingen, stoten en overlaadmomenten die onvermijdelijk horen bij wegtransport.

Wat noppenfolie onderscheidt van papieren alternatieven is de consistentie van de bescherming. Papier vult ruimte op, maar biedt weinig weerstand bij directe impact. Luchtkussensystemen presteren goed bij enkelvoudige stoten, maar zijn minder geschikt voor producten die rondom beschermd moeten worden of onregelmatige vormen hebben. Noppenfolie is flexibel genoeg om strak om elk product heen te wikkelen — van een elektronicacomponent tot een glazen onderdeel of een medisch instrument.

Kleine noppen of grote noppen: het maakt verschil

Een veelgemaakte fout in de praktijk is het gebruik van één standaard noppenfolie voor alle producten. Maar de nopgrootte bepaalt het type bescherming dat je krijgt.

Kleine noppen (10 mm) zijn geschikt voor lichte, krasgevoelige producten waarbij het vooral gaat om oppervlaktebescherming. Denk aan gelakte of gepolijste oppervlakken, instrumenten en sieraden. De fijne structuur sluit nauw aan op het product en voorkomt schuren tijdens transport.

Grote noppen (25 mm of meer) bieden meer schokabsorptie bij impact en zijn de keuze voor zwaardere of breekbare producten die blootstaan aan stoten tijdens het laden, lossen en overslaan. Denk aan keramiek, glas, elektronica of medische apparatuur.

Voor de meeste B2B-toepassingen in transport en logistiek geldt: twijfel je over de nopgrootte, kies dan groter. Overmatige schokabsorptie is geen probleem; onvoldoende bescherming kost je een schadeclaim.

Kostprijs per beschermde eenheid

Een bezwaar dat regelmatig klinkt bij de inkoop van verpakkingsmateriaal is de prijs van noppenfolie ten opzichte van goedkopere alternatieven zoals verfrommeld papier of dunne schuimfolie. Maar die vergelijking gaat mank als je niet kijkt naar de kostprijs per beschermde eenheid.

Noppenfolie heeft een hoge beschermingswaarde per meter. Bij fragiele zendingen is vaak minder materiaal nodig dan bij papieren opvulling om hetzelfde beschermingsniveau te halen. Voeg daarbij de kosten van een schadeclaim (retourverwerking, klantcommunicatie, vervangende zending) en de rekening slaat snel de andere kant op.

Bedrijven die structureel met breekbare of hoogwaardige goederen werken, rekenen de kostprijs van beschermmateriaal dan ook terecht af tegen het schadeprofiel van hun zendingen, niet alleen tegen de inkoopprijs per rol.

Wanneer is noppenfolie niet de beste keuze?

Eerlijkheid gebiedt te zeggen dat noppenfolie niet voor elke toepassing de optimale oplossing is. Voor zeer zware industriële componenten biedt maatwerk schuimverpakking betere fixatie. Voor producten die volledig vochtdicht verpakt moeten worden, is krimpfolie of VCI-folie geschikter. En voor bedrijven die duurzaamheid zwaar laten wegen, zijn papieren alternatieven steeds vaker een volwaardig alternatief. Mits het product dat toelaat.

Maar voor de brede middengroep van kwetsbare B2B-zendingen (breekbaar, krasgevoelig, onregelmatig van vorm of hoog in waarde) blijft noppenfolie het meest veelzijdige en betrouwbare beschermmateriaal in de keten.

De praktische conclusie

Nieuwe materialen en systemen verdienen een eerlijke evaluatie. Maar wie verantwoordelijk is voor het onbeschadigd afleveren van kwetsbare lading, doet er goed aan om veranderingen te baseren op bewezen prestaties in de eigen praktijk — niet op trends in de verpakkingsbranche.

Noppenfolie staat al decennia zijn mannetje. Dat is geen toeval.


Dit was een gesponsord artikel. De redactie is niet verantwoordelijk voor de inhoud. Bent u ook geïnteresseerd in de mogelijkheden om een gesponsord artikel te plaatsen? Neemt u vrijblijvend contact op

Media: ook Israël stopt aanvallen na gesprek Netanyahu met Trump

JERUZALEM – Israël lijkt te stoppen met de aanvallen op Iran, nadat dat land eerder al aankondigde de aanvallen op Israël op te schorten.

Internationale media schrijven dat de Amerikaanse president Donald Trump met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gebeld om hem te vragen de aanvallen te staken.

Volgens bronnen van The New York Times heeft Netanyahu na druk van Trump zijn leger de opdracht gegeven om de voorbereidingen voor een nieuwe aanval stop te zetten. Ook de Israëlische zender Channel 12 meldt dat Israël de acties op verzoek van Trump heeft opgeschort, maar dat Israël de Libanese hoofdstad Beiroet opnieuw kan aanvallen als Hezbollah plaatsen in Israël blijft bestoken.

Trump schreef eerder al op Truth Social dat beide landen moesten stoppen met schieten en dat ze een staakt-het-vuren wilden. Volgens persbureau Reuters plaatste hij dat bericht na het telefoongesprek met Netanyahu.

Braanker Logistics neemt transportactiviteiten Van Alphen Internationaal Transport en Koeriersdiensten over

ALBLASSERDAM – Braanker Logistics heeft per 1 juni 2026 de transportactiviteiten overgenomen van Van Alphen Internationaal Transport en Koeriersdiensten.

Dat heeft directeur Chris Braanker bekendgemaakt in een bericht aan relaties van het bedrijf. Volgens Braanker sluit de overname goed aan bij de visie van het familiebedrijf, dat wil blijven investeren in kwaliteit, betrouwbaarheid en langdurige samenwerkingen.

Van Alphen Internationaal Transport en Koeriersdiensten uit Dordrecht staat volgens Braanker, net als Braanker Logistics, bekend om korte lijnen, persoonlijk contact en het nakomen van afspraken.

Met de overname wil Braanker Logistics de dienstverlening, capaciteit en kennis verder uitbreiden. Volgens het bedrijf biedt dit klanten meer mogelijkheden en flexibiliteit bij transportvraagstukken.

Braanker spreekt van een volgende stap in de verdere groei van het bedrijf en zegt vertrouwen te hebben in de voortzetting van duurzame samenwerkingen met klanten en relaties.

Geen vergoeding bank als je zelf overboekt naar nepbankmedewerker

DEN HAAG – Mensen die zich door een nepbankmedewerker laten overhalen zelf geld over te boeken naar fraudeurs, hoeven niet op compensatie van hun bank te rekenen. Volgens een uitspraak bij financieel klachteninstituut Kifid is een bank dan in beginsel niet verplicht schade te vergoeden.

Het gaat in de zaak om twee mensen die slachtoffer zijn van bankhelpdeskfraude. Een zogenaamde bankmedewerker wist 59.000 euro te ontfutselen. Ze lieten zich via de telefoon overhalen Quickview te installeren. Zo kon de fraudeur meekijken in hun internetbankieromgeving bij SNS. Daarna hebben ze zelf hun daglimiet verhoogd en drie overboekingen gedaan.

Hun bank hield de eerste betaling nog tegen voor nader onderzoek. Maar toen hebben ze met de bank gebeld en, op aangeven van de fraudeur, gezegd dat de betaling nodig was voor de aanschaf van een camper.

De Commissie van Beroep van Kifid oordeelde dat de betalingen zijn gedaan met instemming van de consumenten. De bank heeft zijn zorgplicht volgens de uitspraak daarbij niet geschonden, omdat niet is gebleken dat de bank wist van de fraude of daar serieuze aanwijzingen voor had.

In april had het klachteninstituut de eisen voor banken nog aangescherpt bij de beoordeling van bankhelpdeskfraude. Daardoor kregen consumenten sneller recht op terugbetaling van hun schade.

Een woordvoerster van Kifid legt uit dat bij het beoordelen van dit soort gevallen echter cruciaal is of de slachtoffers van bankhelpdeskfraude zelf het geld overmaken naar fraudeurs of dat de fraudeurs dit doen met ontfutselde gegevens. Dat is bepalend bij de vraag of het wettelijk gaat om ’toegestane betalingen’ of ‘niet-toegestane betalingen’. In dat laatste geval moeten banken in beginsel overgaan tot compenseren als de consument niet grof nalatig heeft gehandeld.

Massaclaim vanwege datalek bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker

AMSTERDAM – Een nieuwe groep wil dat vrouwen een schadevergoeding krijgen van het laboratorium Clinical Diagnostics. Hackers hadden daar vorig jaar ingebroken, waarna ze de medische gegevens buitmaakten van honderdduizenden vrouwen die hadden meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Daarom start het Women’s Rights Collective een massaclaim, waarvoor vrouwen zich nu kunnen aanmelden.

De claim is ook gericht tegen het ministerie van Volksgezondheid. Daarnaast wil het collectief vrouwen helpen om inzage te krijgen, zodat ze zeker weten welke gegevens van hen zijn gestolen en wat de risico’s daarvan zijn.

Het collectief wijst naar een onderzoek dat de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) vorige maand publiceerde. De inspectie concludeert dat het lab zijn data niet goed genoeg had beveiligd.

Bangalijsten

De massaclaim maakt deel uit van een breder project. Het Women’s Rights Collective zegt juridische acties te willen nemen “daar waar vrouwenrechten worden geschonden”, om zo “de privacy, veiligheid en waardigheid van vrouwen te beschermen in een digitale wereld”. Daarom richt de groep haar pijlen ook op onder meer Motherless, een pornosite die tienduizenden video’s deelde waarin vrouwen in hun slaap worden misbruikt.

Een van de initiatiefnemers van het collectief is advocaat Ina Brouwer. Zij stond eerder studentes bij die op zogenoemde bangalijsten stonden. Mannelijke studenten deelden hun namen, foto’s en telefoonnummers en ‘beoordeelden’ vermeende seksuele activiteiten met de vrouwen.

Iran kondigt einde aan van aanvallen op Israël

TEHERAN – Iran heeft aangekondigd dat de militaire operatie tegen Israël voor nu beëindigd is. Wel waarschuwt het land dat de aanvallen heviger zullen worden als Israël doorgaat met het aanvallen van Libanon.

Iran vuurde zondagavond raketten af op Israël, als vergelding voor een aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet. Israël reageerde met luchtaanvallen op Iran en daarna bleven de landen elkaar bestoken.

De Amerikaanse president Donald Trump riep beide partijen op om te stoppen met schieten. Ook zei hij dat zowel Israël als Iran een staakt-het-vuren wilde.

Net als in Iran geldt in Libanon officieel al een bestand. Toch blijft Israël daar regelmatig aanvallen, met name in het zuiden van Libanon. Het Israëlische leger vaardigt voor dat gebied veel ‘evacuatiebevelen’ uit voor hele dorpen en rukt steeds verder op. Volgens Israël zijn die acties gericht tegen Hezbollah, een bondgenoot van Iran.

Teheran zegt een “pijnlijk antwoord” te hebben gegeven aan Israël op die aanvallen en stelt dat de Israëliërs hier een les uit moeten trekken. “Als de agressie en het kattenkwaad – ook in Zuid-Libanon – aanhouden, zullen er veel strengere en verpletterende maatregelen volgen dan voorheen.”

Het is nog niet duidelijk hoe groot de schade is van de aanvallen van de afgelopen uren in Iran en Israël. Ook zijn er nog geen berichten over doden. Wel is duidelijk dat er naast militaire doelen ook industriële faciliteiten zijn beschoten, zoals een petrochemisch complex in Iran. Israëlische militaire bronnen zeggen dat Iran dat complex gebruikte voor de productie van raketten.

Vrachtwagenchauffeur onder invloed aangehouden na ongeval in Bunschoten

BUNSCHOTEN – Een vrachtwagenchauffeur is maandagochtend aangehouden nadat hij positief testte op drugs of alcohol na een verkeersongeval op de Amersfoortseweg in Bunschoten. Dat heeft de politie aan Transport Online bevestigd.

Het ongeval gebeurde rond 09.30 uur ter hoogte van Polynorm. Een bestelwagen reed daar achterop een vrachtwagen die stilstond voor een verkeerslicht. In eerste instantie werd gemeld dat het ongeval had plaatsgevonden op de Bisschopsweg, maar dat bleek later onjuist. De politie was desondanks snel ter plaatse.

De bestuurder van de bestelwagen liep lichte verwondingen op en werd gecontroleerd door ambulancepersoneel, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd.

Beide bestuurders moesten een blaastest en een drugstest ondergaan. Volgens de politie testte de vrachtwagenchauffeur positief op drugs of alcohol. Hij werd daarop aangehouden voor rijden onder invloed. Inmiddels is de man weer heengezonden, maar hij heeft wel een rijverbod gekregen.

De werkgever van de chauffeur beweert overigens ten stelligste dat zijn chauffeur niet onder invloed verkeerde en ook geen rijverbod heeft opgelegd gekregen.

De bestelwagen raakte zwaar beschadigd en is door een bergingsbedrijf afgevoerd. De vrachtwagen liep beperkte schade op en kon later zijn weg vervolgen.

Door het ongeval was een deel van de weg tijdelijk afgesloten. Naast de politie kwam ook een weginspecteur van de provincie ter plaatse om te assisteren bij de afhandeling van het incident. Het verkeer ondervond enige hinder.

Voorzitter VNO-NCW noemt vertrek supers bij lobbyclub ‘geen ramp’

AMSTERDAM (ANP) – Het vertrek van supermarkten bij ondernemersorganisatie VNO-NCW is volgens voorzitter Coen van Oostrom “per saldo geen ramp”. Supermarkten hebben inderdaad hun lidmaatschap bij de ondernemersorganisatie opgezegd, bevestigt hij bij radiozender BNR. “Dat is vorig jaar gebeurd.”

VNO-NCW is een “enorme vereniging”, benadrukt Van Oostrom. “Daar zitten duizenden en duizenden leden en er komen elk jaar heel veel leden bij en er gaan helaas elk jaar ook wel weer een paar leden af.”

Het vertrek van onder meer supermarktkoepel CBL heeft te maken met een nieuwe structuur voor de contributie die leden betalen aan de lobbyclub, waardoor partijen in de detailhandel meer moeten gaan betalen. “Ik heb vorige week met vertegenwoordigers van de supermarkten gesproken”, zegt Van Oostrom. “Eigenlijk een heel positief gesprek. Wat ik ontzettend leuk vind: kruideniers zijn enorme ondernemers en die vechten om elke euro en dat gebeurt ook. Het is te vroeg om te zeggen of er beweging in zit.”

Bedenken

“We zien een enorme toestroom van technologiebedrijven binnen ons huis. En daar is ook heel veel dynamiek. Daar werken ook heel erg veel mensen. Dus per saldo is het niet zo dat het een ramp is.” Volgens Van Oostrom is het in het verleden vaker gebeurd dat supermarkten wel of geen lid zijn van de belangenbehartiger.

“Hopelijk bedenken ze zich en komen ze terug aan boord. Dan zijn we als VNO nog vollediger.” Van Oostrom is sinds 1 mei de nieuwe voorzitter van de ondernemersorganisatie.

Lidmaatschap

De Telegraaf kwam zondagavond met het nieuws dat grote spelers in de detailhandel hun lidmaatschap hadden opgezegd. De krant verwees ook naar forse verhogingen van het minimumloon die de winkelketens dwars zouden zitten. “Daar hebben de supermarkten ook echt wel wat om de oren gekregen”, zegt Van Oostrom daarover.

De afgelopen vijf jaar steeg het minimumloon harder dan de cao-lonen en de inflatie. Inmiddels bedraagt het minimumloon 14,99 euro per uur. “Als je dan een winkelier bent, heb ik er wel begrip voor dat je zegt: beste VNO, heb je wel goed voor ons gezorgd? Ik snap die vraag.” Hij zet naar eigen zeggen alles op alles om daar iets mee te doen.

Dodelijk ongeval tussen twee vrachtwagens op Duitse A2 [+foto’s]

ZIESAR – Op de Duitse snelweg A2 heeft maandagochtend een ernstig ongeval plaatsgevonden tussen twee vrachtwagens. Daarbij kwam een bijrijder om het leven en raakte de chauffeur zwaargewond.

Het ongeval gebeurde rond 06.14 uur op de A2 tussen de aansluitingen Ziesar en Theeßen. Volgens de brandweer ontstond de aanrijding in een file die was ontstaan door een eerder verkeersongeval, ongeveer twee kilometer verderop.

Bij aankomst van de hulpdiensten bleken twee personen in één van de betrokken vrachtwagens zwaar bekneld te zitten. Brandweerlieden hebben met hydraulisch gereedschap een uitgebreide technische bevrijding uitgevoerd.

Ongeval Duitse A2
Foto: Brandweer Wenzlow

De chauffeur kon uiteindelijk uit het voertuig worden bevrijd en werd zwaargewond overgedragen aan de hulpdiensten. Vervolgens is hij per traumahelikopter Christoph 36 naar een ziekenhuis vervoerd.

Traumaheli
Foto: Brandweer Wenzlow

Voor de bijrijder kwam de hulp te laat. Hij overleed nog op de plaats van het ongeval aan zijn verwondingen.

Ongeval Duitse A2
Foto: Brandweer Wenzlow

Tijdens de reddingswerkzaamheden werd de snelweg in beide richtingen volledig afgesloten. De rijrichting naar Berlijn werd onder meer afgesloten om de traumahelikopter veilig te laten landen.

De Duitse hulpdiensten spreken hun dank uit aan alle betrokken brandweer-, ambulance- en hulpverleningsdiensten voor hun inzet bij het incident.

Hyundai GLOVIS, Koopman en Port of Amsterdam sluiten strategische samenwerking voor Europese hub in Amsterdamse haven

AMSTERDAM – Hyundai GLOVIS vestigt in Amsterdam zijn eerste Europese hublocatie voor de import, export en distributie van voertuigen. Daarvoor hebben Hyundai GLOVIS, Koopman Logistics Group en Port of Amsterdam op 28 mei een strategische samenwerkingsovereenkomst ondertekend.

Vanaf 1 januari 2027 neemt Hyundai GLOVIS circa 47 hectare terrein in gebruik in de Amsterdamse haven. Op de locatie worden internationale voertuigenstromen van de Zuid-Koreaanse rederij en logistiek dienstverlener gebundeld en verder verspreid naar Europese markten.

Volgens de betrokken partijen betekent dit dat goederenstromen die nu nog via meerdere Europese havens lopen, straks worden geconcentreerd in Amsterdam. De uitbreiding zal zorgen voor meer scheepsaanlopen en een intensiever gebruik van zowel de nautische infrastructuur als de achterlandverbindingen per spoor.

De logistieke afhandeling op de terminal komt in handen van Koopman Logistics Group.

Johan Staahlberg, COO Finished Vehicle Logistics bij Hyundai GLOVIS Europe, noemt de overeenkomst een belangrijke stap voor de verdere uitbouw van het Europese logistieke netwerk van het bedrijf. “Met deze samenwerking willen we samen met onze partners bouwen aan een meer verbonden, efficiënter en toekomstgericht operationeel platform”, aldus Staahlberg.

Ook Klaas Koopman spreekt van een belangrijke ontwikkeling. Volgens hem combineert de samenwerking de lokale operationele expertise van Koopman met een internationale logistieke samenwerking voor de automotive sector.

Koen Overtoom benadrukt dat de komst van Hyundai GLOVIS aansluit bij de ambities van de haven. “We bouwen aan een toekomstbestendige haven: goed verbonden, schoner en internationaal concurrerend. Met Hyundai GLOVIS verwelkomen we een internationale partner die past bij die koers”, aldus Overtoom.

De samenwerking moet bijdragen aan verdere versterking van de automotive logistiek in Europa en sluit aan bij de bredere strategie van Hyundai GLOVIS om zijn Europese netwerk verder uit te bouwen.

Vrachtwagenchauffeur vast voor poging tot doodslag na steekincident op parkeerplaats bij Duits transportbedrijf

FORST – Een 41-jarige vrachtwagenchauffeur zit in Duitsland in voorlopige hechtenis op verdenking van poging tot doodslag na een steekincident op een parkeerplaats van een transportbedrijf in Forst, nabij Karlsruhe.

Volgens politie en justitie ontstond het incident in de nacht van zaterdag op zondag rond 01.45 uur. De verdachte bevond zich samen met een 45-jarige collega-chauffeur en enkele andere aanwezigen op het terrein van een transportbedrijf, toen hij het slachtoffer volgens de politie plotseling met een mes aanviel.

De 45-jarige man liep daarbij steek- en snijwonden op aan zijn arm en rug en raakte zwaargewond. Twee andere aanwezige mannen zouden de aanvaller hebben gestopt en liepen daarbij lichte verwondingen op.

Hulpdiensten brachten het slachtoffer naar het ziekenhuis voor behandeling. De verdachte werd nog op de plaats van het incident aangehouden door de politie.

Op verzoek van het Openbaar Ministerie in Karlsruhe werd de man zondag voorgeleid aan de rechter. Die besloot de verdachte in voorlopige hechtenis te plaatsen op verdenking van poging tot doodslag.

De Duitse politie onderzoekt nog wat de aanleiding voor het incident was.

FNV: werkdruk bij Lidl verder opgelopen, driekwart personeel loopt risico op uitval

UTRECHT – Volgens nieuw onderzoek van vakbond FNV ervaart een groot deel van het personeel van supermarktketen Lidl een ongezond hoge werkdruk. Uit het onderzoek onder bijna 1.200 medewerkers blijkt dat 74 procent van de werknemers een zogenoemde ‘code rood’-score heeft en daarmee een verhoogd risico loopt op uitval.

Daarnaast geeft 29 procent van de ondervraagden aan het afgelopen jaar ziek te zijn geworden door de werkdruk. De FNV stelt dat de situatie ondanks eerdere toezeggingen van Lidl niet is verbeterd, maar juist verder is verslechterd.

Volgens FNV-bestuurder Fatma Bugdayci-Karatas werken medewerkers zich “structureel over de kop”. Werknemers zouden dagelijks stress ervaren, pauzes overslaan en regelmatig ongewild overwerken om het werk af te krijgen.

Uit het onderzoek blijkt verder dat slechts 11 procent van het personeel nog spreekt van een gezonde werkdruk. Medewerkers noemen onder meer stress, lichamelijke klachten, verminderde kwaliteit van het werk en vermoeidheid als gevolgen van de hoge belasting. Ook geven werknemers aan slecht te slapen, voortdurend onder druk te staan en zich gedemotiveerd te voelen.

Volgens de vakbond ligt de oorzaak vooral bij een structureel personeelstekort. Slechts 21 procent van de medewerkers zegt het werk binnen de reguliere werktijd af te krijgen. Werknemers geven aan vooral behoefte te hebben aan meer collega’s en meer tijd om hun werkzaamheden uit te voeren.

De FNV wijst erop dat ook eerdere onderzoeken in 2015 en 2019 al een te hoge werkdruk bij Lidl aantoonden. In 2019 had volgens de vakbond 68 procent van de medewerkers een rode score; inmiddels is dat opgelopen naar 74 procent. Tegelijkertijd zegt tweederde van het personeel dat de werkdruk het afgelopen jaar verder is toegenomen.

Het onderzoek werd tussen maart en mei 2026 uitgevoerd onder 1.168 Lidl-medewerkers uit winkels, distributiecentra en kantoren. Daarbij werd gebruikgemaakt van de gevalideerde Sneltest Werkdruk, een methode die volgens de FNV wordt erkend door de Nederlandse Arbeidsinspectie.

Binnenkort ook staking bij FrieslandCampina in Borculo vanwege cao-conflict

BORCULO – Werknemers van FrieslandCampina in Borculo leggen komende zondag minimaal acht uur het werk neer. De staking maakt deel uit van de oplopende cao-acties in de Nederlandse zuivelindustrie.

Volgens vakbond FNV zullen ongeveer dertig medewerkers van belangrijke afdelingen het werk neerleggen van zondagavond 22.00 uur tot maandagochtend 06.00 uur. Vanaf 21.00 uur voeren werknemers al actie bij de fabriek aan de Needseweg in Borculo.

De staking volgt op eerdere acties bij FrieslandCampina-locaties in Meppel, Beilen en Nuenen. Volgens FNV-bestuurder Edwin Martirosian worden de acties de komende periode uitgebreid naar andere bedrijven in de zuivelsector.

De vakbond voert al maanden overleg met de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) over een nieuwe cao voor werknemers in de zuivelindustrie. Volgens de FNV willen werkgevers niet verder gaan dan een loonsverhoging van 3 procent. De vakbond eist minimaal 4 procent loonsverhoging en automatische prijscompensatie om salarissen mee te laten stijgen met de inflatie.

Volgens Martirosian voeren werknemers actie om hun koopkracht op peil te houden. Daarnaast wil de vakbond gemakkelijker toegang krijgen tot werknemers op de werkvloer. Volgens de FNV worden vakbondsvertegenwoordigers momenteel geweigerd binnen bedrijven.

De locatie in Borculo geldt als één van de belangrijkste productielocaties van FrieslandCampina voor de verwerking van wei tot hoogwaardige poeders voor onder meer babyvoeding, sportvoeding en medische voeding.

Israël verwacht dat gevechten met Iran enkele dagen zullen duren

JERUZALEM – De Israëlische strijdkrachten (IDF) verwachten dat de gevechten met Iran enkele dagen zullen duren, schrijft nieuwssite Times of Israel. Het leger zegt ook voorbereid te zijn op een volledige hervatting van de oorlog, nu Iran en Israël elkaar weer aanvallen.

Iran en de Verenigde Staten sloten begin april een staakt-het-vuren, waar Israël zich bij aansloot. Maar het bestand staat onder grote druk door de nieuwe raketaanvallen van Iran en Israël. De Amerikaanse president Donald Trump riep de partijen nog op om terughoudend te reageren, maar dat lijkt weinig effect te hebben gehad.

Iran heeft gezegd dat de aanvallen zeker gevolgen zullen hebben voor verdere onderhandelingen met de VS, omdat Israël dit waarschijnlijk niet zou hebben gedaan zonder afstemming met de Amerikanen. De IDF heeft bevestigd in contact te staan met het Amerikaanse leger, dat ook zou hebben geholpen bij het neerhalen van Iraanse raketten.

Scania investeert 70 miljoen euro in Franse fabriek voor productie elektrische trucks

ANGERS – Scania gaat 70 miljoen euro investeren in zijn productielocatie in Angers in Frankrijk om de productiecapaciteit voor elektrische trucks in Europa uit te breiden. Met de investering wil de truckfabrikant de overgang naar duurzamer wegtransport versnellen.

De investering omvat een uitbreiding van de bestaande fabriek en aanpassingen aan de assemblagelijnen voor de bouw van elektrische vrachtwagens. Volgens Scania versterkt dit de industriële positie van het bedrijf in Frankrijk en ondersteunt het de verdere ontwikkeling van emissiearm transport in Europa.

De fabriek in Angers maakt al meer dan dertig jaar deel uit van het productienetwerk van Scania en levert voertuigen voor klanten in Frankrijk en andere Europese landen. De locatie zal in de toekomst zowel trucks met verbrandingsmotoren als elektrische vrachtwagens kunnen assembleren.

Volgens Petrus Sundvall, president van Scania Production Angers, moet de investering zorgen voor meer flexibiliteit in de productie. “We bereiden ons voor op de toekomst, maar moeten ook kunnen inspelen op veranderende marktomstandigheden en vraag vanuit klanten”, aldus Sundvall.

Topman Christian Levin benadrukt dat de overstap naar elektrisch transport verder gaat dan alleen de voertuigen zelf. Volgens hem zijn ook voldoende laadinfrastructuur, beschikbaarheid van duurzame elektriciteit en stabiele regelgeving noodzakelijk om transportbedrijven vertrouwen te geven om te investeren in elektrische voertuigen.

Scania stelt dat de verduurzaming van zwaar wegtransport een belangrijk onderdeel vormt van de Europese klimaatdoelstellingen. Om de uitstoot van wegtransport terug te dringen, is volgens de fabrikant samenwerking nodig tussen voertuigbouwers, transportbedrijven, energieleveranciers, infrastructuurontwikkelaars en overheden.

Naast de investering in Angers blijft Scania investeren in voertuigtechnologie, batterijsystemen, laadinfrastructuur en industriële productiecapaciteit om de overgang naar elektrisch transport verder mogelijk te maken.

Scania introduceert elektrische CrewCab voor brandweer- en reddingsvoertuigen

Scania heeft zijn eerste volledig batterij-elektrische CrewCab gepresenteerd voor inzet bij brandweer-, luchthaven- en reddingsdiensten. Het gaat om de nieuwe Scania BEV CrewCab CP31L 4×2.

Het voertuig is speciaal ontwikkeld voor zware hulpverleningsoperaties en combineert emissievrij rijden met de operationele eisen van hulpdiensten. De elektrische CrewCab beschikt over een accucapaciteit van 356 kWh en een laadvenster van 90 procent.

Volgens Scania is het voertuig ontworpen met vrije chassiszijden, waardoor carrosseriebouwers meer flexibiliteit krijgen bij de opbouw voor uiteenlopende toepassingen en operationele wensen van klanten.

Scania CrewCab

Louise Johansson, Solutions Manager bij Scania Commercial voor het segment Fire & Rescue, Airport and Recovery, noemt de introductie een belangrijke stap in de elektrificatie van hulpdiensten.

Scania CrewCab

“Met deze nieuwe batterij-elektrische CrewCab onderstrepen we onze inzet om klanten te ondersteunen bij de verduurzaming van hun wagenpark, waarbij duurzaamheid, operationele betrouwbaarheid en rendement samenkomen”, aldus Johansson.

Scania CrewCab

De nieuwe CrewCab is ontwikkeld vanwege de groeiende vraag naar emissiearme en emissievrije voertuigen binnen de hulpverleningssector. Volgens Scania gebeurt dat zonder concessies te doen aan veiligheid, inzetbaarheid of comfort voor de bemanning.

Scania CrewCab

Het voertuig is bedoeld voor inzet in zware omstandigheden en kritieke noodsituaties, waarbij ruimte, toegankelijkheid en betrouwbaarheid essentieel zijn voor reddingsteams.

Kabinet wilde te snel versoepelen in coronatijd, stelt Bruls

DEN HAAG – Het kabinet wilde in 2020 wel heel snel versoepelingen doorvoeren in het coronabeleid, stelde de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

Hij was destijds voorzitter van het Veiligheidsberaad. Dat adviesorgaan had volgens Bruls begrip voor de wens om te versoepelen, maar “het kabinet wilde wel heel snel de luiken openzetten”, aldus de Nijmeegse bestuurder. Hij gaf aan dat hierover zorgen bestonden bij het Veiligheidsberaad.

Met name voor evenementen had het kabinet volgens Bruls ondoordachte plannen. Het kabinet wilde in mei aankondigen dat er in juni weer evenementen konden plaatsvinden, maar dat was volgens Bruls niet haalbaar omdat er dan te weinig tijd was om vergunningen rond te krijgen.

Daarnaast wilde het kabinet de nationale crisisstructuur afschalen. Het Veiligheidsberaad was geen voorstander om over te gaan op regionale maatregelen, die volgens Bruls “een bepaalde charme” hebben, maar in de praktijk “complex” zijn.

Douane onderschept 36 kilo hasj in haven van Vlissingen

VLISSINGEN – De Douane heeft woensdag 4 juni 36 kilo hasj aangetroffen op een schip in de haven van Vlissingen.

De drugs zaten verstopt in zes pakketten tussen goederen die bestemd waren voor Suriname.

De vondst werd gedaan tijdens een reguliere controle door douaniers.

De hasj is inmiddels vernietigd.

Over eventuele aanhoudingen is niets bekendgemaakt.

Rechtbank: importeur moet extra havenkosten door vertragingen in Rotterdam aan Transnordic betalen

ROTTERDAM – De rechtbank Rotterdam heeft geoordeeld dat een Duitse importeur extra kosten als gevolg van vertragingen bij goederenimport in de Rotterdamse haven moet betalen aan logistiek dienstverlener Transnordic Shipping & Logistics B.V.. Ook een schadeclaim van ruim 118.000 euro tegen de expediteur werd afgewezen.

De zaak draaide om vertragingen bij de import van levensmiddelen in 2024. Volgens importeur Delina GmbH ontstonden aanzienlijke vertragingen tussen aankomst van containers in de haven van Rotterdam en vrijgave door de Douane en de NVWA. De extra kosten die daardoor ontstonden, waaronder demurrage- en wachttijdkosten, werden door Transnordic doorbelast aan de Duitse opdrachtgever.

Delina weigerde een deel van de facturen te betalen en stelde Transnordic aansprakelijk voor de opgelopen schade. Volgens de importeur zou de expediteur onvoldoende inzicht hebben gegeven in de oorzaak van de vertragingen en mogelijk tekort zijn geschoten in haar werkzaamheden.

De rechtbank ging daar niet in mee. Volgens de rechter heeft Transnordic voldoende aangetoond dat de vertragingen grotendeels werden veroorzaakt door controles van de Douane en de NVWA en niet door fouten van de logistiek dienstverlener. Ook oordeelde de rechtbank dat Transnordic zich heeft gedragen als een “goed opdrachtnemer” en voldoende informatie heeft verstrekt over de afhandeling van de zendingen.

De rechtbank veroordeelde Delina tot betaling van ruim 43.790 euro aan openstaande facturen, vermeerderd met wettelijke handelsrente. Daarnaast moet de Duitse onderneming ruim 6.200 euro aan buitengerechtelijke kosten en ruim 8.000 euro aan proceskosten betalen.

De door Delina ingestelde tegenvordering van 118.100 euro aan schadevergoeding werd volledig afgewezen. Volgens de rechtbank had de importeur onvoldoende onderbouwd welke fouten door Transnordic zouden zijn gemaakt en welke schade daar direct het gevolg van was.

Canada, Nederland, België en Frankrijk intensiveren samenwerking tegen internationale drugshandel

OTTAWA – Canada, Nederland, België en Frankrijk hebben hun samenwerking in de strijd tegen internationale drugshandel verder versterkt. De douaneautoriteiten van de vier landen ondertekenden hiervoor een intentieverklaring om informatie-uitwisseling, gezamenlijke operaties en samenwerking op het gebied van smokkelbestrijding uit te breiden.

De overeenkomst werd op 2 juni ondertekend in Ottawa door Erin O’Gorman namens de Canada Border Services Agency, Nanette van Schelven namens de Nederlandse Douane, Kristian Vanderwaeren namens de Belgische Douane en Florian Colas namens de Franse douaneautoriteiten.

Met de samenwerking willen de landen internationale drugsnetwerken beter verstoren door informatie, werkwijzen en best practices sneller uit te wisselen. Ook wordt ingezet op gezamenlijke operaties tegen smokkelroutes tussen Europa en Canada.

Volgens de betrokken douanediensten maken criminele netwerken steeds vaker gebruik van kwetsbare personen die tijdens internationale reizen drugs vervoeren, soms zonder zich daarvan bewust te zijn. De vier landen willen daarom ook meer inzetten op voorlichting en bewustwording om potentiële slachtoffers te beschermen en smokkelorganisaties tegen te gaan.

Tijdens het bezoek aan Canada bezocht de Europese delegatie onder meer de haven van Montréal, Montréal-Trudeau International Airport en het Léo-Blanchette Mail Processing Centre. Daar kregen de delegaties inzicht in de technieken en technologieën die Canadese douanebeambten gebruiken om smokkelwaar te onderscheppen en georganiseerde criminaliteit aan te pakken.

Nanette van Schelven, directeur-generaal van de Nederlandse Douane, stelt dat Nederland, België en Frankrijk met vergelijkbare smokkelstromen te maken hebben. Daarbij wees zij onder meer op de groeiende stroom cannabiszendingen richting de Europese Unie en de smokkel van ketamine en synthetische drugs vanuit Europa naar Canada.

Ook de Belgische douane benadrukte het belang van internationale samenwerking. Daarbij werd verwezen naar een uitspraak van de Belgische premier Bart De Wever: “Om het economische model van maffianetwerken te breken, is internationale samenwerking geen optie maar een absolute noodzaak.”

De Canadese douane wijst erop dat drugssmokkel en het grensoverschrijdend vervoeren van cannabis en andere verdovende middelen strafbare feiten zijn. Hoewel cannabis in Canada onder voorwaarden legaal is, blijft import en export zonder speciale vergunning verboden.

Houthi’s sluiten Rode Zee voor Israëlische schepen

SANAA – De Jemenitische Houthi’s hebben een verbod aangekondigd voor Israëlische schepen op de Rode Zee. Ook heeft de beweging bevestigd Israël te hebben aangevallen, als reactie op de Israëlische aanvallen op Iran.

De Houthi’s hebben eerder ook al schepen van Israël en zijn bondgenoten aangevallen op de Rode Zee. Die zee is belangrijk als doorvaarroute tussen de Middellandse Zee en de Indische Oceaan.

Deskundigen waarschuwen al langer dat de Houthi’s de Straat van Bab el-Mandeb opnieuw zouden kunnen afsluiten. Die zeestraat ligt voor de kust van Jemen en vormt de verbinding tussen de Rode Zee en de Golf van Aden. Zo’n blokkade zou kunnen leiden tot een nog grotere verstoring van de internationale scheepvaart, die ook al last heeft van de afsluiting van de Straat van Hormuz bij Iran.

De Houthi’s zijn bondgenoten van Iran en mengden zich eerder ook al in de Gaza- en Iranoorlog. De raket die de Jemenitische beweging nu op Israël heeft afgevuurd is de eerste sinds begin april, toen het staakt-het-vuren tussen Iran, de VS en Israël inging.

Voor Nederlandse reders verandert er weinig door het aangekondigde verbod, laat een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) weten. “Voor zover bij ons bekend varen er geen schepen onder de Nederlandse vlag”, stelt de woordvoerder over de Rode Zee. Door eerdere dreigingen kiezen Nederlandse reders er uit veiligheidsoverwegingen voor om de langere vaarroute via Kaap de Goede Hoop te nemen, aldus de woordvoerder.

Transport vrachtschip Longpride veroorzaakt files op Ringweg Groningen

GRONINGEN – Het transport van het vrachtschip Longpride zorgt maandagochtend voor flinke verkeershinder op de Ringweg in Groningen.

Het vrachtschip van rederij Longships vertrok vanaf de scheepswerf in Foxhol en wordt via het Winschoterdiep voortgetrokken door een sleep- en duwboot.

Tijdens de passage bij de Europaweg en de Ring-Zuid (N7) ontstonden forse files.

Het schip vaart stapvoets, waardoor het transport geruime tijd in beslag neemt. Verkeer op en rond de Ring-Zuid ondervond hierdoor vertraging.

NAVO-vliegtuigen halen binnengedrongen drone neer boven Letland

RIGA – NAVO-vliegtuigen hebben een drone neergehaald die het luchtruim van Letland was binnengedrongen, zegt de Letse krijgsmacht. De actie is het werk van de Franse Rafale-gevechtsvliegtuigen die het Baltische land beschermen.

Estland, Letland, Litouwen en ook Finland hebben de laatste tijd geregeld te maken met Oekraïense aanvalsdrones die door Rusland worden verstoord. Rusland brengt ze uit koers, waardoor ze in de Oekraïne-gezinde buurlanden belanden, zeggen ze. Of het ditmaal om een Oekraïense of een Russische drone ging, is nog niet duidelijk.

De Letse strijdkrachten waarschuwden maandagochtend voor een onbemand vliegtuigje dat vanuit Rusland zou naderen, meldt persbureau Reuters. Bewoners van de grensstreek werden gevraagd binnen te blijven. Meteen na het bericht dat een drone was neergehaald, trok de krijgsmacht de waarschuwing in.

De Letse buitenlandminister Baiba Braže bedankte “onze Franse bondgenoten” voor het uit de lucht schieten van de drone. Vorige maand haalden NAVO-vliegtuigen die de oostelijke grens bewaken voor het eerst een Oekraïense afzwaaier neer.

Partijen detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW

DEN HAAG – Verschillende grote partijen in de detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW. Supermarktkoepel CBL heeft het lidmaatschap opgezegd en bijvoorbeeld Jumbo verliest daardoor binnenkort ook zijn aansluiting bij de lobbyclub, bevestigen woordvoerders van die organisaties na berichtgeving van De Telegraaf.

In de retail heerst onvrede over de nieuwe contributiestructuur van VNO-NCW. Zij moeten daardoor namelijk meer betalen om lid te zijn van de belangenbehartiger.

Branchevereniging Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) is per 1 januari volgend jaar geen lid meer van VNO-NCW. “De reden van opzegging van het CBL is enerzijds de hoog gestegen contributie, wat anderzijds de vraag opriep of de retailsector daar in de lobby voldoende voor terugkreeg”, legt een woordvoerder van het CBL de stap uit.

Vriend van de Malietoren

Jumbo was via het CBL lid van VNO-NCW en is daarom binnenkort ook niet meer aangesloten bij de organisatie, bevestigt een woordvoerder van de supermarktketen.

Als werkgeversorganisatie blijven we echter aan dezelfde kant van het touw als VNO trekken en we blijven tevens vriend van de Malietoren”, voegt CBL toe.

Wettelijke loonstijgingen

De Raad Nederlandse Detailhandel (RND), een andere branchevereniging, zegt dat er gesprekken lopen over het lidmaatschap. Directeur Eus Peters legt uit dat arbeidsintensieve sectoren zoals de retail “flink meer” gaan betalen door de nieuwe contributiestructuur. Tegelijkertijd staan de marges in de sector onder druk door wettelijke loonstijgingen en inflatie, benadrukt Peters.

“Dan moet je als vereniging nadenken over de waarde van aansluiting versus wat het kost en de komende jaren gaat kosten”, aldus de RND-directeur. RND heeft samen met CBL een bestuurszetel in het dagelijks bestuur van VNO-NCW.

Zeker honderd werknemers FrieslandCampina Leeuwarden staken maandag voor betere cao

LEEUWARDEN – Zeker honderd werknemers van de fabriek van FrieslandCampina in Leeuwarden leggen maandag het werk neer. De staking duurt zestien uur en maakt deel uit van de landelijke cao-acties in de zuivelindustrie.

De stakers verzamelen zich maandag om 13.00 uur op de parkeerplaats van het bedrijf in Leeuwarden. Daar worden acties gevoerd met vlaggen en toespraken. Volgens vakbond FNV is dit inmiddels de zesde staking in iets meer dan een week tijd bij FrieslandCampina-locaties. Eerder werd al gestaakt in Meppel, Beilen en Nuenen. Voor zondag staat ook een staking in Borculo gepland.

Volgens FNV-bestuurder Edwin Martirosian zijn de acties begonnen bij de grootste zuivelproducent van Nederland, maar worden deze de komende periode uitgebreid naar andere bedrijven in de sector. De vakbond wil dat de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) alsnog instemt met een betere cao voor werknemers in de zuivelindustrie.

De inzet van het conflict draait vooral om de loonsverhoging. De FNV eist namens het personeel een salarisverhoging van minimaal 4 procent dit jaar. De NZO wil volgens de vakbond niet verder gaan dan 3 procent. Daarnaast stelt de FNV dat vakbondsvertegenwoordigers onvoldoende toegang krijgen tot werkvloeren en bedrijfskantines om met personeel te spreken.

Het cao-conflict in de zuivelsector loopt inmiddels al enkele weken. Eerder voerden werknemers bij verschillende zuivelbedrijven kleinere acties bij fabriekspoorten. Nadat een ultimatum van de FNV verliep zonder akkoord, kondigde de vakbond landelijke stakingen aan.

Bij FrieslandCampina in Leeuwarden werken ongeveer 700 mensen. In de fabriek wordt rauwe melk verwerkt tot onder meer gecondenseerde melkproducten zoals koffiemelk. In de totale Nederlandse zuivelindustrie werken circa 85.000 mensen, waarvan ongeveer 12.000 bij zuivelverwerkende bedrijven.

Israël voert aanvallen uit op ‘militaire doelen’ Iran

TEHERAN – Israël heeft maandagochtend vroeg luchtaanvallen uitgevoerd op militaire doelen in het westen en midden van Iran, meldt het Israëlische leger. Iraanse staatsmedia melden dat er explosies zijn gehoord in Teheran, Tabriz en Isfahan.

De aanval vond plaats enkele uren nadat Iran raketten had afgevuurd op Israëlische doelen, als vergelding voor aanvallen op Libanon.

Bij de aanvallen is volgens de vicegouverneur van de provincie Khuzestan een petrochemisch complex in de zuidwestelijke stad Mahshahr geraakt. Daarbij zou schade zijn veroorzaakt.

Het complex was in april ook doelwit van een aanval van Israël en de VS. Het Iraanse ministerie van Olie zei toen dat het complex onder meer gebruikt wordt om inwoners van de provincie van elektriciteit te voorzien. Het Israëlische leger stelde echter dat het gebruikt wordt voor de productie van chemicaliën voor de wapenindustrie.

Vrachtwagenchauffeur schrikt van vogel en belandt in berm langs N371

DIEVERBRUG – Een vrachtwagenchauffeur is in de vroege ochtend in de berm terechtgekomen langs de Rijksweg N371 bij Dieverbrug. Hulpdiensten kwamen ter plaatse om assistentie te verlenen.

De vrachtwagen, een vuilniswagen, kwam vanuit Zwolle en was onderweg richting Bovensmilde, Smilde, Hoogersmilde en Beilen om containers te legen. Volgens de chauffeur schrok hij tijdens het rijden van een laag overvliegende vogel. Daardoor verloor hij de controle over het voertuig, waarna de vrachtwagen in de berm terechtkwam en bijna in het naastgelegen kanaal belandde.

De vrachtwagen was op het moment van het incident leeg. Niemand raakte gewond.

De Rijksweg N371 is langere tijd afgesloten voor het verkeer om de bergingswerkzaamheden veilig uit te kunnen voeren. In de loop van de ochtend wordt het wegdek schoongemaakt. Ook de beschadigde vangrail zal op een later moment worden gerepareerd.

Olieprijzen hard omhoog door geweld in Midden-Oosten

SINGAPORE – De olieprijzen gingen maandagochtend hard omhoog door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. Israël heeft militaire doelwitten in Iran aangevallen na Iraanse raketaanvallen op Israël. Daarmee is er weer onzekerheid ontstaan over een vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten en een volledige heropening van de Straat van Hormuz voor olietankers.

De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 4,4 procent tot 94,56 dollar en Brentolie werd 4,5 procent duurder op 97,29 dollar per vat.

Iran vuurde raketten op Israëlische doelen als vergelding voor Israëlische aanvallen op Libanon. Daarop sloeg Israël weer terug met aanvallen op Iraanse doelen in het westen en midden van het land.

Hernieuwd geweld

Op de aandelenbeurzen in Azië waren maandag ook koersverliezen te zien, mede door het hernieuwde geweld in het Midden-Oosten en de sterk stijgende olieprijzen.

Met name in de techsector in Azië gingen de koersen onderuit in navolging van de zware verliezen in de Amerikaanse chipsector op Wall Street op vrijdag. Die verliezen volgden op een sterk banencijfer uit de Verenigde Staten, waardoor de verwachting voor een renteverhoging door de Federal Reserve tegen de hoge inflatie werd versterkt.

Chipbedrijven

De Kospi in Seoul daalde meer dan 6 procent. Zwaargewicht Samsung Electronics dook 7 procent omlaag en chipconcern SK Hynix verloor bijna 4 procent. In Tokio zakte de Nikkei-index 4 procent. Japanse chipbedrijven als Advantest en Tokyo Electron leverden meer dan 6 procent in. Techinvesteerder Softbank verloor ook meer dan 6 procent.

Op de beurzen in Hongkong en Shanghai stonden minnen van meer dan 1 procent op de koersenborden.

Leger meldt dat Iran raketten richting Israël heeft afgevuurd

TEL AVIV – Het Israëlische leger meldt dat het raketbeschietingen vanuit Iran heeft waargenomen. De raketten zouden richting Israëlisch grondgebied zijn gevlogen. Het zijn de eerste aanvallen sinds een staakt-het-vuren tussen Israël en Iran inging op 8 april.

“Kort geleden klonken er sirenes in diverse delen van het land, nadat raketten waren waargenomen die vanuit Iran op de staat Israël waren afgevuurd”, aldus het leger (IDF) in een verklaring. De IDF zegt tot dusver alle Iraanse raketten onschadelijk te hebben gemaakt.

Iraanse staatsmedia hebben de aanvallen bevestigd en voegen eraan toe dat een tweede aanvalsgolf is begonnen. Een van de doelen van de aanval is de Israëlische luchtmachtbasis Ramat David, op ongeveer 20 kilometer van de stad Haifa in Noord-Israël. Die vliegbasis zou de “bron van agressie” tegen Zuid-Libanon en de zuidelijke voorsteden van Beiroet zijn geweest.

Reactie

De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) stelt dat het Israëlische leger moet stoppen met de aanvallen op Libanon. Als Israël de aanvallen uitbreidt of reageert op de acties van Iran, zal het te maken krijgen met “nog vernietigendere klappen die tot spijt zullen leiden”, aldus de IRG.

Het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft onmiddellijk na de melding van de Iraanse aanvallen laten weten dat Israël “zal reageren”. De Amerikaanse president Donald Trump is op de hoogte gesteld van de nieuwe escalatie tussen Iran en Israël, meldt nieuwssite Axios.

Enkele uren eerder had Iran gedreigd met vergeldingsmaatregelen tegen de Verenigde Staten en Israël vanwege een nieuwe Israëlische aanval op Beiroet op zondag.

Trainer Robin van Persie per direct ontslagen bij Feyenoord

0

ROTTERDAM – Feyenoord heeft trainer Robin van Persie per direct ontslagen. Dat bevestigt de Rotterdamse voetbalclub, nadat eerder meerdere media daar zondag al over hadden bericht. Van Persie was sinds eind februari vorig jaar hoofdcoach van Feyenoord, dat hem tussentijds weghaalde bij sc Heerenveen om de ontslagen Brian Priske op te volgen.

Het ontslag volgt kort na de aanstelling van algemeen directeur Robert Eenhoorn en technisch directeur Dévy Rigaux. Zij vertelden afgelopen maandag tijdens een persconferentie in De Kuip later te beslissen over de toekomst van Van Persie, die na een goede seizoensstart ver terugviel met Feyenoord en zich met de Rotterdammers ternauwernood als nummer 2 van de Eredivisie voor de Champions League wist te plaatsen.

“Feyenoord zal het seizoen 2026/2027 beginnen met een nieuwe hoofdtrainer”, is de korte reactie die de club postte op X. “De club wil Robin van Persie bedanken voor alles wat hij heeft gegeven tijdens zijn periode als hoofdtrainer.”

De positie van Van Persie stond al enige tijd onder druk. De oud-international zei eind december het vertrouwen te voelen van de directie en Dennis te Kloese, algemeen en technisch directeur, vertelde in januari tijdens de nieuwjaarsreceptie vertrouwen te houden in een ommekeer onder leiding van Van Persie.

De resultaten bleven matig, waarna werd besloten om Dick Advocaat de rest van het seizoen aan te stellen als adviseur van Van Persie.

In de toelichting op de website van Feyenoord spreekt technisch directeur Dévy Rigaux van een moeilijk besluit. “Robin van Persie heeft de afgelopen anderhalf jaar alles gegeven voor de club. Hij verdient zeker credits voor het afsluiten van een moeilijk seizoen met uiteindelijk toch de tweede plaats. Daarmee werd Champions League-voetbal veiliggesteld, wat natuurlijk heel belangrijk is.”

Rigaux zegt dat het besluit is genomen na een interne grondige analyse. “Daarin hebben we onder meer de ontwikkeling van het geleverde spel en de dalende trend qua puntenaantal, zowel in Europa als in de Eredivisie, meegenomen. De conclusie was dat we beter met een nieuwe hoofdtrainer starten aan het volgende seizoen.”

Trump loopt weg bij interview na vragen over verkiezingsfraude

WASHINGTON – De Amerikaanse president Donald Trump is weggelopen bij een interview met NBC News. De interviewster vroeg hem om bewijzen voor zijn claim dat er fraude wordt gepleegd bij lokale verkiezingen in Californië.

“Sorry, laten we ermee stoppen, want ik heb er genoeg van”, zei Trump voordat hij opstond en zijn microfoon afdeed. Hij beschuldigde de journalist ervan “dom of corrupt” te zijn, omdat ze zulke vragen stelde.

In Californië vonden afgelopen week lokale voorverkiezingen plaats en Trump heeft er kritiek op dat er dagen later nog steeds geen uitslag is. De interviewster, Kristen Welker, wierp daartegenin dat dat een normale gang van zaken is, omdat er veel stemmen per post zijn ingediend. Toen Welker om bewijs vroeg, zei Trump: “Ik hoef alleen maar om me heen te kijken.”

Trump heeft altijd volgehouden dat er ook bij de presidentsverkiezingen van 2020 werd gefraudeerd, toen hij verloor van Joe Biden. Al het “bewijs” dat hij daarvoor leverde, is door deskundigen weerlegd.

Meerdere lichamen gevonden onder puin na brand in Brussel

BRUSSEL – Belgische hulpdiensten hebben zaterdagavond meerdere lichamen aangetroffen onder het puin na een zware brand in een opslagplaats in de Brusselse gemeente Anderlecht. Dat melden diverse Belgische media, waaronder Het Laatste Nieuws (HLN), op basis van het Brusselse parket.

Er wordt gevreesd dat het dodental nog verder zal oplopen, aldus HLN. De hulpdiensten zoeken nog naar meerdere vermiste personen, bevestigde het parket van Brussel tegen HLN.

De brand brak zaterdagochtend uit in een loods waar onder meer bouwmaterialen en elektrische steps waren opgeslagen. Vanwege het grote instortingsgevaar kon de brandweer de loods aanvankelijk niet betreden om het vuur binnen te bestrijden. Enkele uren later had de brandweer het vuur alsnog onder controle, waarna het nablussen en beveiligen van de site kon beginnen.

Tijdens opruimwerkzaamheden ontdekten de hulpdiensten de lichamen.

De oorzaak van de brand is nog onbekend, aldus HLN.

Brand met veel rook in Zwaanshoek, NL-Alert verstuurd

HAARLEMMERMEER – In het Noord-Hollandse Zwaanshoek, in de gemeente Haarlemmermeer, woedt een brand met veel rook op de Hillegommerdijk. Het gaat volgens de veiligheidsregio om een bouw- en garagebedrijf dat in brand staat.

Er zijn zondag vanwege de rook twee NL-Alerts gestuurd naar mensen die er in de buurt zijn. Daarin staat dat mensen uit de rook moeten blijven, ramen en deuren moeten sluiten en de ventilatie uit moeten zetten.

Aan het begin van de avond meldde de veiligheidsregio dat de brand afneemt en dat zodoende ook de kans kleiner is geworden dat naastgelegen panden vlam vatten.

Air France-KLM open voor gesprekken over mogelijke easyJet-deal

PARIJS – Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.

Onlangs werd bekend dat Castlelake overweegt een overnamebod te doen op easyJet. De investeerder heeft tot het einde van de maand om haar intenties kenbaar te maken of zich terug te trekken. Voor Air France-KLM is Castlelake geen onbekende, want de twee hebben de laatste jaren al samengewerkt bij een gezamenlijke overname van de Scandinavische maatschappij SAS.

Smith benadrukte in gesprek met Bloomberg dat Air France-KLM nu niet betrokken is bij een bod op easyJet. Wel noemde hij de vele landingsrechten die de Britse maatschappij heeft verworven “zeer indrukwekkend”. Het is volgens hem “geen verrassing” dat er interesse is voor easyJet. Op de vraag of Air France-KLM de telefoon zou opnemen om over een voorstel voor easyJet te praten, zei hij: “Absoluut, en ik verwacht dat al onze concurrenten hetzelfde zouden doen.”

Castlelake heeft een Europese partner nodig bij een mogelijk bod op easyJet, aangezien regelgeving een Amerikaans bedrijf verbiedt om een meerderheidsbelang in een Europese luchtvaartmaatschappij te bezitten. De Italiaanse krant Corriere della Sera meldde onlangs dat Castlelake erover denkt om hiervoor een samenwerking aan te gaan met de grote rederij MSC.

IATA: productie duurzame vliegtuigbrandstof komt niet op gang

RIO DE JANEIRO – De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.

Terwijl conventionele vliegtuigbrandstof op aardolie is gebaseerd, wordt SAF gemaakt van materialen zoals voedsel- en tuinafval en gebruikt frituurvet. De wereldwijde productie van SAF bedraagt dit jaar naar verwachting 2,4 miljoen ton, heeft IATA uitgerekend. Dat staat gelijk aan 0,8 procent van het brandstofverbruik in de sector.

“Het lijkt weer een teleurstellend jaar te worden voor de SAF-productie”, verklaarde IATA-topman Willie Walsh. “Het pad om in 2050 in 65 procent van onze brandstofbehoeften te voorzien, wordt met elk jaar moeilijker door ineffectief getimed overheidsbeleid en het overduidelijke gebrek aan interesse van oliemaatschappijen.”

Maatregelen

Walsh vindt dat overheden maatregelen moeten nemen om een levensvatbare SAF-markt te creëren. Volgens hem is de urgentie hiervoor groter geworden door de scherpe stijging van de brandstofprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.

Naast SAF is er ook nog e-SAF, waarbij gebruikgemaakt wordt van duurzame stroom en groene waterstof. Brussel heeft verplicht gesteld dat er tegen 2030 0,6 miljoen ton e-SAF moet worden gemaakt. Maar de wereldwijde productiecapaciteit die operationeel is of in aanbouw, bedraagt slechts 0,02 miljoen ton, met maar één productielocatie in bedrijf. Volgens Walsh zijn de doelstellingen “onrealistisch”. “Het is een roekeloze strategie om verplichtingen op te leggen voordat de productie op gang is gekomen.”

Max Verstappen uitgevallen bij GP van Monaco [+video]

0

MONACO – Max Verstappen is bij de Grote Prijs van Monaco in de Formule 1 uitgevallen na een defect bij de start.

De viervoudig wereldkampioen stond op de eerste startrij, maar kon niet vertrekken toen de lichten uitgingen. Nadat alle auto’s hem waren gepasseerd, kwam Verstappen alsnog van zijn plek, maar hij bracht de Red Bull daarna meteen de pits in, waar hij uit de wagen stapte.

Verstappen had een dag eerder zijn beste kwalificatie van het seizoen gehad. Hij zag alleen de Italiaanse Mercedes-coureur Kimi Antonelli nog onder zijn tijd duiken en moest genoegen nemen met de tweede plaats.

Na afloop van de kwalificatie zei Verstappen wel dat de start niet gemakkelijk is met de Red Bull, ook met het oog op de twee Ferrari’s die achter hem stonden en het hele seizoen al een goede start kennen.

In het WK loopt Verstappen door het uitvallen veel punten mis. Hij staat zevende met 43 punten, 88 punten minder dan klassementsleider Antonelli.

VS bezorgd om toegenomen spionage door Israël

WASHINGTON – Het Amerikaanse ministerie van Defensie, ook wel Pentagon genoemd, ziet een toenemende spionagedreiging vanuit Israël.

Het heeft daarom het dreigingsniveau hiervoor opgeschroefd naar het hoogste niveau, schrijven meerdere Amerikaanse media. Israël zou onderhandelingen van de VS met Iran hebben geprobeerd af te luisteren.

Israël en de Verenigde Staten weten volgens The New York Times dat ze elkaar bespioneren, en tolereerden dit ook. Maar er zou volgens Amerikaanse functionarissen een grens zijn overschreden toen Israël recent onder meer probeerde Steve Witkoff af te luisteren, de belangrijkste onderhandelaar van president Donald Trump. Het land zou zo informatie proberen te verkrijgen over de Amerikaanse standpunten in de oorlog.

De landen zijn belangrijke bondgenoten in de oorlog tegen Iran. Een woordvoerder van de Israëlische ambassade meldt volgens NBC News in een persbericht dat het “volkomen onwaar” is dat Israël de VS bespioneert.