spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeTRANSPORTNIEUWSWegvervoerVier Duitse deelstaten versoepelen zondagsrijverbod voor vrachtwagens vanwege laagwater

Vier Duitse deelstaten versoepelen zondagsrijverbod voor vrachtwagens vanwege laagwater

BERLIJN – In vier Duitse deelstaten is het rijverbod voor vrachtwagens op zon- en feestdagen tijdelijk versoepeld vanwege de extreem lage waterstanden op de rivieren. Niedersachsen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz en Saarland hebben maatregelen genomen om vervangend goederenvervoer over de weg mogelijk te maken nu de binnenvaart steeds verder wordt beperkt.

Dat meldt de Duitse omroep MDR zaterdag. Door het lage water kunnen veel binnenvaartschepen nog slechts een fractie van hun gebruikelijke hoeveelheid vracht meenemen. Hierdoor komen goederenstromen steeds verder onder druk te staan.

Met de tijdelijke versoepelingen willen de vier deelstaten het gemakkelijker maken om goederen die normaal over het water worden vervoerd, tijdelijk per vrachtwagen te vervoeren.

Bilger pleitte voor versoepeling

De maatregelen volgen kort nadat de Duitse verkeersminister Steffen Bilger donderdag opperde om uitzonderingen te maken op het rijverbod voor vrachtwagens op zon- en feestdagen.

Volgens Bilger moet het mogelijk worden om goederenstromen tijdelijk van de binnenvaart naar de weg te verplaatsen wanneer transport over het water door de lage waterstanden niet of slechts beperkt mogelijk is.

De aanhoudende droogte veroorzaakt inmiddels aanzienlijke beperkingen voor de binnenvaart op verschillende Duitse rivieren. Vooral zwaar beladen schepen worden geraakt doordat zij bij een lage waterstand minder diep kunnen steken. Daardoor kunnen schepen slechts een deel van hun normale laadvermogen benutten.

Normaal rijverbod tussen 00.00 en 22.00 uur

In Duitsland is het rijverbod op zon- en feestdagen geregeld in paragraaf 30 van de Straßenverkehrsordnung (StVO).

Normaal gesproken mogen vrachtwagens met een toegestane maximummassa van meer dan 7,5 ton op zon- en feestdagen tussen 00.00 en 22.00 uur niet worden ingezet voor bedrijfsmatig of betaald goederenvervoer. Het verbod geldt eveneens voor vrachtwagens met een aanhangwagen en voor lege ritten die met het betreffende goederenvervoer samenhangen.

De nu aangekondigde versoepelingen in Niedersachsen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz en Saarland zijn bedoeld om noodzakelijke vervangende transporten over de weg vanwege het laagwater gemakkelijker te maken.

Vervoerders moeten er daarbij rekening mee houden dat de maatregelen per deelstaat worden genomen en dat daarmee niet automatisch sprake is van een algemene landelijke opheffing van het Duitse zondagsrijverbod.

Ook zomerzaterdagrijverbod in Duitsland

Naast het reguliere verbod op zon- en feestdagen kent Duitsland tijdens de zomerperiode een aanvullend rijverbod voor vrachtwagens.

Op grond van de Duitse Ferienreiseverordnung geldt jaarlijks van 1 juli tot en met 31 augustus op bepaalde autosnelwegen en Bundesstraßen op zaterdag tussen 07.00 en 20.00 uur een rijverbod voor vrachtwagens boven 7,5 ton en vrachtwagens met een aanhangwagen die bedrijfsmatig of tegen betaling goederen vervoeren. Ook de daarmee samenhangende lege ritten vallen hieronder.

Dit zogenoemde Ferienreisefahrverbot staat los van het reguliere rijverbod op zon- en feestdagen.

Industrie positief, milieuorganisatie kritisch

De tijdelijke versoepeling vanwege het laagwater wordt positief ontvangen door de Duitse industrie. Holger Lösch, plaatsvervangend algemeen directeur van de Bundesverband der Deutschen Industrie (BDI), stelt dat het tijdelijk verplaatsen van goederen naar spoor en weg kan helpen om de gevolgen van het laagwater te beperken en productieketens stabiel te houden.

Milieuorganisatie BUND is juist kritisch. Voorzitter Olaf Bandt vindt het geen oplossing om vervoer per schip vanwege het lage water te vervangen door honderden of duizenden vrachtwagenritten. Volgens hem zorgt dat voor extra belasting van zowel mensen als het klimaat.

De maatregelen onderstrepen de toenemende logistieke gevolgen van het aanhoudende lage water in Duitsland. Waar de binnenvaart onvoldoende capaciteit kan leveren, wordt steeds nadrukkelijker gekeken naar het weg- en spoorvervoer om essentiële goederenstromen op gang te houden.

Transportrisico

Van der Lee

Hankook Tyres

MEER NIEUWS

Transportrisico

Van der Lee

Hankook Tyres