HomeWegvervoerBedrijfsnieuwsJanko van der Baan stopt als directeur Scania Nederland: 'Einde anders voorgesteld'

Janko van der Baan stopt als directeur Scania Nederland: ‘Einde anders voorgesteld’

BREDA – Janko van der Baan legt op 31 december 2026 zijn functie als Managing Director van Scania Nederland B.V. neer. Na ruim 38 jaar neemt hij afscheid van de vrachtwagenfabrikant. Zijn vertrek houdt verband met de wereldwijde reorganisatie van de commerciële activiteiten van Scania. De nieuwe organisatiestructuur sluit volgens Van der Baan niet meer voldoende aan bij zijn persoonlijke visie op leiderschap en ondernemerschap.

Van der Baan begon zijn loopbaan bij Scania op 4 juli 1988. Sindsdien vervulde hij verschillende functies binnen de organisatie. In juni 2017 werd hij verantwoordelijk voor Scania Nederland, een functie die hij ruim negen jaar heeft bekleed.

Zijn besluit om het bedrijf te verlaten volgt op de wereldwijde Commercial Transformation die Scania momenteel doorvoert. Deze verandering moet leiden tot een andere inrichting en aansturing van de commerciële organisatie.

Nieuwe koers niet in lijn met persoonlijke overtuiging

Van der Baan benadrukt dat zijn vertrek een persoonlijke beslissing is. De veranderingen binnen de organisatie spelen daarbij een doorslaggevende rol.

“Scania is al ruim 38 jaar een belangrijk onderdeel van mijn leven. Ik heb altijd met enorm veel plezier en overtuiging voor dit bedrijf gewerkt. Wat mij daarbij steeds heeft gemotiveerd, is de vrijheid om te ondernemen, beslissingen te nemen en daar ook volledig verantwoordelijkheid voor te dragen”, aldus Van der Baan.

Volgens hem verandert de manier waarop Scania wordt aangestuurd door de nieuwe organisatiestructuur.

“Hoewel ik respect heb voor de gekozen richting, sluit deze niet meer voldoende aan bij mijn persoonlijke overtuiging over leiderschap en ondernemerschap. Ik heb daarom besloten zelf de consequenties te trekken. Dat is geen gemakkelijke beslissing geweest, maar wel een beslissing waar ik volledig achter sta.”

Ontwikkeling Scania Nederland

Onder leiding van Van der Baan heeft Scania Nederland de afgelopen jaren verschillende belangrijke ontwikkelingen doorgemaakt.

Zo werd geïnvesteerd in de verdere ontwikkeling van het verkoop- en servicenetwerk en kreeg de elektrificatie van het vrachtwagenaanbod meer aandacht.

Ook speelde Van der Baan een belangrijke rol bij het versterken van de klantgerichtheid en de samenwerking met Defensie. Daarnaast was hij nauw betrokken bij de totstandkoming van het nieuwe Customer Delivery Center (CDC) in Zwolle, vlak bij de assemblagefabriek van Scania. Met dit aflevercentrum heeft Scania een belangrijke stap gezet in de verdere ontwikkeling van de dienstverlening aan Nederlandse klanten.

Trots op medewerkers en organisatie

Van der Baan kijkt met trots terug op de ontwikkelingen die Scania Nederland onder zijn leiding heeft doorgemaakt. “Ik ben ontzettend trots op wat we met elkaar hebben bereikt. We hebben een sterke organisatie opgebouwd, met betrokken medewerkers, een uitstekend netwerk en een duidelijke focus op onze klanten.”

Vooral de medewerkers hebben volgens hem een belangrijke bijdrage geleverd aan het succes van de organisatie. “Maar waar ik misschien nog wel het meest trots op ben, zijn de mensen. De collega’s in onze werkplaatsen, op het hoofdkantoor, in de verkoop en in alle andere onderdelen van onze organisatie. Hun vakmanschap, betrokkenheid en inzet maken iedere dag het verschil.”

‘Einde anders voorgesteld’

Hoewel Van der Baan zijn vertrek zelf heeft besloten, geeft hij aan dat hij zich het einde van zijn lange loopbaan bij Scania anders had voorgesteld. “Ik heb Scania ontzettend veel te danken. Ik heb kansen gekregen, met fantastische mensen samengewerkt en in verschillende functies mogen bijdragen aan de ontwikkeling van dit mooie bedrijf.”

“Natuurlijk had ik mij het einde van mijn loopbaan bij Scania anders voorgesteld. Maar als ik terugkijk op de afgelopen 38 jaar, overheersen vooral trots en dankbaarheid.”

Hij bedankt alle collega’s, klanten, dealers en zakelijke relaties voor het vertrouwen en de samenwerking gedurende zijn loopbaan. Ook spreekt hij zijn vertrouwen uit in de verdere toekomst van Scania Nederland. “Ik heb er alle vertrouwen in dat mijn opvolger, samen met de medewerkers en dealers, verder zal bouwen aan een sterke toekomst voor Scania Nederland en aan de ontwikkeling van onze dienstverlening voor klanten.”

Opvolger nog niet bekendgemaakt

Wie Van der Baan gaat opvolgen als Managing Director van Scania Nederland, is nog niet bekendgemaakt. Tot zijn laatste werkdag op 31 december blijft hij verantwoordelijk voor de dagelijkse bedrijfsvoering en zal hij zich inzetten voor een zorgvuldige overdracht van zijn werkzaamheden.

Scania heeft in Nederland ongeveer 5.200 medewerkers, verdeeld over de fabrieken in Zwolle en Meppel en veertig verkoop- en servicevestigingen. De assemblagefabriek in Zwolle is de grootste Scaniafabriek ter wereld.

Wereldwijd telt Scania ongeveer 53.000 medewerkers en is het bedrijf actief in meer dan honderd landen. In 2025 leverde de fabrikant 87.600 vrachtwagens, 6.500 bussen en 9.200 industriële en maritieme aandrijfsystemen af.

De netto-omzet bedroeg in dat jaar meer dan 198 miljard Zweedse kroon, waarvan ruim 20 procent afkomstig was uit dienstverlening.

spot_img

Transportrisico

Van der Lee

Hankook Tyres

MEER NIEUWS