BRUSSEL – De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) komt op de Europese terroristenlijst, zo hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag besloten. Het heeft lang geduurd voordat de EU hiertoe is gekomen, maar nadat een aantal grote landen waaronder Frankrijk overstag ging, stemden donderdag ook kleinere landen ermee in. Voor een dergelijk besluit is unanimiteit vereist.
Het bloedbad dat de Iraanse Revolutionaire Garde heeft aangericht onder demonstrerende Iraanse burgers is de belangrijkste reden waarom het besluit nu kon worden genomen. Daarbij vielen duizenden doden. Een officieel dodental is er nog niet.
“Ik denk dat die enorme omvang, die enorme bruutheid, die wreedheid, ervoor heeft gezorgd dat mensen zeggen: nu is het klaar”, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) voor het begin van de vergadering.
“Onderdrukking mag niet onbeantwoord blijven”, reageerde EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X na het besluit van de ministers. “Elk regime dat duizenden van zijn eigen burgers vermoordt, werkt aan zijn eigen ondergang.”
Van Weel sprak van een “belangrijke stap, waar Nederland sterk voor heeft gepleit. Hiermee laten we zien dat we de Iraanse bevolking steunen en dat Europa samen opstaat tegen de repressie van het regime”, schrijft hij op X.
Zodra de IRG op de Europese terroristenlijst staat, kunnen leden ervan onder meer niet meer naar de EU reizen en geen zaken meer doen met de EU.



