De transport- en logistieksector blijft groeien in aantal bedrijven, werkgelegenheid en omzet, maar kampt tegelijkertijd met een structureel tekort aan vrachtwagenchauffeurs. Dat blijkt uit de Sectormonitor over het derde kwartaal van 2025 van Sectorinstituut Transport en Logistiek (STL).
Volgens de monitor is de arbeidsmarkt in vrijwel alle regio’s ‘zeer krap’. Er zijn meer vacatures voor vrachtwagenchauffeurs dan beschikbare werkzoekenden. Aan het einde van het derde kwartaal van 2025 stonden er circa 6.800 vacatures open, iets minder dan een jaar eerder (7.000 in 2024-Q3). Tegelijkertijd nam het aantal nieuw ontstane vacatures juist toe, van 6.350 naar 6.550.
Meer werknemers, minder chauffeurs
Het totaal aantal werknemers in de sector steeg naar 169.823, een groei van 2,6 procent ten opzichte van een jaar eerder. Daarmee telt de sector het hoogste aantal werknemers sinds het begin van de metingen in 2009. Het aantal vrachtwagenchauffeurs daalde echter verder naar 92.333 (-0,8 procent). Deze daling houdt al sinds medio 2022 aan en hangt samen met vergrijzing en uitstroom richting pensioen.
De gemiddelde leeftijd van chauffeurs liep op naar 45,5 jaar. Het aandeel jonge chauffeurs neemt af, terwijl het aandeel chauffeurs van 55 jaar en ouder verder groeit. Inmiddels is ruim 30 procent van de chauffeurs 55-plus.
Meer parttime werk en oproepkrachten
Het aandeel parttime werkenden in transport en logistiek blijft toenemen. In het derde kwartaal van 2025 werkte 35 procent van alle werknemers parttime, tegenover 32 procent een jaar eerder. Ook onder chauffeurs groeit het aandeel deeltijders: bijna 14 procent werkt inmiddels parttime.
Daarnaast neemt het aantal oproepkrachten toe. Ongeveer 22 procent van alle werknemers in de sector heeft een oproepcontract. Gemiddeld telt een transportbedrijf bijna tien oproepkrachten, tegenover 8,7 een jaar eerder.
Aantal bedrijven en omzet blijven groeien
Het aantal bedrijven in de sector steeg naar circa 7.400 (+1,4 procent). Het gemiddeld aantal werknemers per bedrijf nam toe tot 22,9. De omzet in zowel het goederenvervoer over de weg als de logistieke dienstverlening groeide opnieuw ten opzichte van een jaar eerder. In het goederenvervoer over de weg is inmiddels al zeven kwartalen op rij sprake van omzetgroei.
Het aantal faillissementen daalde in 2025-Q3 naar 31, tegenover 40 in dezelfde periode een jaar eerder. Wel ligt dit aantal hoger dan in het voorgaande kwartaal.
Vooruitzichten blijven gemengd
Ruim de helft van de transportondernemers noemt het personeelstekort als grootste belemmering in de bedrijfsvoering. Ondernemers in de branche vervoer over land zijn wel voorzichtig positief over de personeelsontwikkeling: meer werkgevers verwachten een groei van het personeelsbestand dan een krimp. Het vertrouwen in het economisch klimaat blijft volgens de Sectormonitor echter negatief.
De Sectormonitor wordt elk kwartaal opgesteld in opdracht van de sociale partners Transport en Logistiek Nederland, VVT, FNV Transport en Logistiek en CNV. De uitvoering ligt bij STL en wordt mogelijk gemaakt door SOOB.



