Home Blog

Rode Kruis luidt noodklok om ‘onbegrijpelijke’ situatie Ter Apel

TER APEL – Het Rode Kruis vreest dat “straks ook vrouwen en kinderen in Ter Apel zonder opvangplek” staan als er door de overheid niet “onmiddellijk” wordt ingegrepen. De afgelopen dagen werden asielzoekers opgevangen in een congrescentrum in Groningen, vorige week gebeurde dat in Stadskanaal en Gieten. De hulporganisatie noemt het “onbegrijpelijk” dat er niet voldoende slaapplekken gerealiseerd kunnen worden.

“Het is een taak van de overheid om mensen een plek te bieden, maar vandaag staan mensen opnieuw uitzichtloos te wachten in het gras”, zegt Harm Goossens, directeur van het Nederlandse Rode Kruis. “De afgelopen week belde zelfs het Rode Kruis gemeenten om opvangplekken te organiseren.”

Het Rode Kruis roept gemeenten in het noorden van Nederland op om “een stap naar voren te doen” en noodnachtopvang te realiseren. Tot nu toe werden de veldbedden in verschillende plaatsen alleen voor meerderjarige alleenreizende mannen gebruikt. “Maar we vrezen dat, als deze situatie voortduurt, straks ook vrouwen en kinderen op een veldbed terechtkomen. Dat kunnen we als land toch niet laten gebeuren?”, aldus Goossens.

‘Mensonterend’

Het Rode Kruis noemde het eerder al “mensonterend” dat er geen vaste opvangplek voor alle asielzoekers is.

De opvang in Ter Apel mag aan maximaal 2000 mensen plek bieden. Die limiet wordt al maanden overschreden, maar vorige week steeg de bezetting tot boven de 2300, het hoogste aantal in twee jaar tijd. Opvangorgaan COA zegt dat het bij zulke aantallen niet kan instaan voor de veiligheid en de leefbaarheid op het terrein.

Bewoner overleden bij steekincident in woning Tilburg, twee aanhoudingen

TILBURG – Bij een steekincident in een woning aan de Trouwlaan in Tilburg is in de nacht van maandag op dinsdag een persoon overleden. Twee andere bewoners zijn aangehouden.

De melding van het steekincident kwam op dinsdag 26 mei 2026 om 01.50 uur binnen bij het Operationeel Centrum. Meerdere hulpdiensten, waaronder een traumateam, gingen met spoed naar de woning.

Ondanks de inzet van de hulpdiensten overleed één van de bewoners ter plaatse aan de verwondingen.

De twee andere bewoners van de woning zijn aangehouden. Over hun rol en de identiteit van het slachtoffer is nog niets bekendgemaakt.

De recherche en andere specialisten van de politie zijn een onderzoek gestart naar de toedracht van het incident. Volgens de politie is nog veel onduidelijk. De omgeving van de woning is voor onderzoek afgezet.

N355 tussen Noardburgum en Twijzel afgesloten tot half juli, weggebruikers negeren afzettingen [+foto’s]

TWIJZEL/NOARDBURGUM – De provinciale weg N355 tussen Noardburgum en Twijzel is vanaf dinsdag 26 mei afgesloten voor doorgaand verkeer vanwege grootschalige werkzaamheden. De afsluiting duurt naar verwachting tot en met 17 juli.

De provincie Fryslân voert werkzaamheden uit aan de hoofdrijbaan, parallelwegen en meerdere kruispunten langs het traject. Verkeer wordt omgeleid via de N369, N31 en N356.

Volgens de provincie worden nieuwe asfaltlagen aangebracht, kruispunten aangepast en werkzaamheden uitgevoerd aan de brug bij Zwartkruis. Daarnaast wordt bij het Wyldpaed een nieuwe ovonde aangelegd om de verkeersveiligheid te verbeteren.

Ondanks de duidelijke afzettingen en omleidingsroutes houden niet alle weggebruikers zich aan de afsluiting. Omwonenden en werknemers langs het traject zien geregeld automobilisten die via hekken of parallelwegen toch proberen het afgesloten gebied binnen te rijden.

Dat leidt volgens betrokkenen tot gevaarlijke situaties voor fietsers en wegwerkers, die tijdens de werkzaamheden juist extra ruimte nodig hebben.

Afsluiting N355
Foto: BTB Media

De provincie benadrukt dat de afsluiting noodzakelijk is vanwege de beperkte ruimte bij het kruispunt Wyldpaed en om de veiligheid tijdens de werkzaamheden te waarborgen.

VS vallen doelen aan in zuiden Iran

WASHINGTON/TEHERAN/DOHA – De Amerikaanse strijdkrachten hebben maandag doelen aangevallen in het zuiden van Iran. Het betrof onder andere boten die mijnen wilden leggen en raketlanceerinstallaties. Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) omschrijft de aanvallen als defensieve handelingen, bedoeld om “onze troepen te beschermen tegen bedreigingen van de Iraanse strijdkrachten”.

Iraanse persbureaus meldden eerder explosies in verschillende Iraanse steden nabij de Straat van Hormuz. De oorzaak ervan was volgens deze berichten onbekend.

Bij de havenstad Bandar Abbas werden drie ontploffingen gehoord, aldus het persbureau Mehr. De situatie zou onder controle zijn.

Het persbureau Fars berichtte over explosies nabij Sirik en Jask. Hoe de situatie daar nu is, is niet bekendgemaakt.

Ondertussen is een Iraanse delegatie met onder andere minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi in de Qatarese hoofdstad Doha om met de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman al-Thani te spreken over een mogelijk akkoord om de oorlog te beëindigen. Volgens het persbureau AFP gaan de gesprekken onder andere over zaken die met de Straat van Hormuz te maken hebben en het verrijkte uranium waarover Iran beschikt. Ook de bevroren Iraanse tegoeden zouden onderwerp van gesprek zijn.

Albert Heijn opent laadplein voor elektrische vrachtwagens in Geldermalsen

GELDERMALSEN – Albert Heijn heeft op het Landelijk Distributiecentrum (LDC) in Geldermalsen een nieuw laadplein voor elektrische vrachtwagens in gebruik genomen. Met tien snellaadpunten met een capaciteit tot 560 kW wil de supermarktketen de verduurzaming van het logistieke netwerk verder versnellen.

De nieuwe laadlocatie maakt het mogelijk om elektrische vrachtwagens sneller op te laden en intensiever in te zetten. Een deel van de laadpunten is bovendien voorbereid op zogenoemd Megawatt Charging, waarmee in de toekomst laadsnelheden tot 1,2 MW mogelijk moeten worden.

Vanaf dit voorjaar rijden de eerste acht elektrische vrachtwagens van transportpartner Simon Loos vanuit Geldermalsen. Later dit jaar moet dit aantal groeien naar 35 elektrische trucks. Volgens Albert Heijn kan daarmee meer dan 70 procent van de ritten vanuit Geldermalsen elektrisch worden uitgevoerd. De uitbreiding zou jaarlijks zorgen voor een CO₂-reductie van ruim 3,5 miljoen kilogram binnen de transportketen.

Voor de aanleg van het laadplein is de stroomaansluiting van het distributiecentrum flink uitgebreid. Zo werd een extra verbinding met het elektriciteitsnet gerealiseerd en werd de energievoorziening op het terrein aangepast om de beschikbare capaciteit efficiënter te benutten. Ook zijn installaties vervangen door systemen met meer vermogen en ruimte voor verdere elektrificatie.

“Met dit laadplein maken we elektrisch rijden voor zwaar transport steeds praktischer en schaalbaarder”, zegt Rob Heesen, verantwoordelijk voor Business Development & Partnerships bij Albert Heijn. “We investeren niet alleen in voertuigen, maar juist ook in de infrastructuur die nodig is om onze logistiek structureel te verduurzamen.”

Laadplein AH Geldermalsen

Volgens Albert Heijn markeert het laadplein een nieuwe fase in de elektrificatie van het logistieke netwerk. Waar eerder vooral regionale winkeldistributie werd geëlektrificeerd, wordt nu ook het transport tussen landelijke en regionale distributiecentra elektrisch uitgevoerd.

De supermarktketen werkt ook op andere locaties aan energieoplossingen. Zo wordt bij het distributiecentrum in Zaandam gebruikgemaakt van cable pooling, waarbij een netaansluiting wordt gedeeld met omliggende bedrijven om netcongestie te beperken.

Albert Heijn stelt de ambitie te hebben om in 2033 het transport binnen de eigen keten volledig emissievrij uit te voeren.

Grote brand verwoest loods in Zutphen, asbest vrijgekomen op bedrijfsterrein

ZUTPHEN – In Zutphen heeft in de nacht van maandag op dinsdag een zeer grote brand gewoed aan de Marsweg. Een loods van 40 bij 10 meter is volledig afgebrand. Bij de brand is ook asbest vrijgekomen, maar dat is alleen neergeslagen op het terrein van het timmerbedrijf waar de brand woedde.

De brandweer meldde de brand even na middernacht. Rond 03.00 uur werd het sein brand meester gegeven. De brandweer wist te voorkomen dat de brand oversloeg naar naastgelegen bedrijven.

De Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland meldt dat de asbestdeeltjes op het terrein van het bedrijf dinsdag door een gespecialiseerd bedrijf opgeruimd worden.

Eerder meldde de veiligheidsregio dat in de omgeving ook zwarte polyesterdeeltjes van het dak waren neergekomen door de brand. Dat blijkt echter toch niet het geval, laat een woordvoerder dinsdagochtend weten.

Erasmusbrug ruim vijf weken dicht door werkzaamheden

ROTTERDAM – De Erasmusbrug in Rotterdam is vanaf maandag 25 mei om 20.00 uur afgesloten voor auto- en vrachtverkeer vanwege werkzaamheden aan het wegdek. Dat meldt de gemeente Rotterdam. De afsluiting duurt tot vrijdag 3 juli om 16.00 uur.

De werkzaamheden bestaan uit het vervangen van de slijtlaag en het repareren van asfalt op de westelijke rijbaan van de brug, in de richting van noord naar zuid.

Tijdens de werkzaamheden zijn beide rijrichtingen afgesloten voor al het auto- en vrachtverkeer. De oostelijke rijbaan wordt tijdelijk gebruikt voor fietsverkeer van noord naar zuid en voor hulpdiensten in beide richtingen. Dit hangt samen met werkzaamheden aan het fietspad bij het kruispunt aan de noordkant van de brug.

Verkeer wordt omgeleid via de Willemsbrug en de Maastunnel.

Volgens de gemeente wordt in dezelfde periode ook onderzoek gedaan naar de slijtlaag van de oostelijke rijbaan. Het verwijderen van de toplaag van het wegdek kan geluidsoverlast veroorzaken.

De aannemer werkt dagelijks tussen 07.00 uur en 19.00 uur, of langer indien nodig.

Daarnaast vinden in de nacht van 18 op 19 juni en van 19 op 20 juni tussen 00.30 uur en 06.00 uur reguliere onderhoudswerkzaamheden plaats, waaronder het reinigen van goten en het testen van de calamiteitenbediening.

Twee doden nadat vrachtwagen tegen brug botst op Duitse A2 bij Hannover [+foto’s]

HANNOVER – Bij een zwaar ongeval op de A2 bij Hannover zijn dinsdagochtend twee inzittenden van een vrachtwagen om het leven gekomen. De vrachtwagen botste frontaal tegen het fundament van een voetgangersbrug over de snelweg.

Volgens de politie gebeurde het ongeval rond 04.45 uur op de rijbaan richting Dortmund, kort achter de aansluiting Hannover-Bothfeld. Een 53-jarige chauffeur reed met een truck met aanhanger over de rechterrijstrook toen het voertuig door nog onbekende oorzaak naar rechts van de weg raakte.

De vrachtwagen botste vervolgens met grote kracht tegen een pijler van een voetgangersbrug die deel uitmaakt van de verlenging van de Peter-Strasser-Allee.

Dodelijk ongeval A2
Foto: Persbureau Heitink

Door de enorme impact werd de 28-jarige bijrijder via de cabine en de voorruit op een naastgelegen groenstrook geslingerd. De 53-jarige chauffeur raakte bekneld in de cabine.

Hulpdiensten en een trauma-arts konden bij aankomst alleen nog de dood van beide mannen vaststellen. Zij overleden ter plaatse aan hun zware verwondingen.

Vanwege de reddingswerkzaamheden, berging en het politieonderzoek werd de A2 richting Dortmund volledig afgesloten. Inmiddels rijdt het verkeer met beperkingen via de linkerrijstrook langs de ongevalslocatie.

De politie in Hannover is op zoek naar getuigen die informatie hebben over het ongeval of het rijgedrag van de vrachtwagen voorafgaand aan de crash.

Vrachtwagen botst op stadsbus in Waalre, zeven passagiers gewond

WAALRE – Op de rotonde van de Valkenswaardseweg met de Koningin Julianalaan in Waalre heeft dinsdagochtend een ongeval plaatsgevonden tussen een vrachtwagen en een stadsbus. Daarbij zijn zeven passagiers gewond geraakt.

De vrachtwagen ramde de stadsbus op de rotonde. Hulpdiensten kwamen ter plaatse om de inzittenden te controleren. Alle zeven gewonden zijn nagekeken en vervolgens doorverwezen naar de huisarts. Niemand hoefde mee naar het ziekenhuis.

Door de aanrijding ontstond flinke schade aan de voertuigen.

Het verkeer ondervindt grote hinder van het ongeval. Rond de rotonde staan lange files en het is nog niet duidelijk hoe lang het duurt voordat de weg weer volledig wordt vrijgegeven.

Vijf gewonden na verkeersongeluk Westkapelle

WESTKAPELLE – In Westkapelle raakten maandagavond bij een ongeluk met twee voertuigen vijf mensen gewond, van wie één persoon bekneld zat. Dat meldde de veiligheidsregio.

Rond 21.45 uur heeft de brandweer de beknelde persoon bevrijd.

Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Baaiweg en de Prelaatweg in de Zeeuwse plaats. Meerdere ambulances, twee traumahelikopters en drie brandweervoertuigen waren ter plaatse, aldus de veiligheidsregio.

De politie sprak eerder van vier gewonden, maar meldt er inmiddels ook vijf, onder wie in elk geval twee jonge kinderen.

De veiligheidsregio zegt dat twee gewonden met de traumahelikopter naar het ziekenhuis zijn gebracht. Een derde gewonde werd per ambulance vervoerd.

Netanyahu beveelt intensivering van offensief in Libanon

TEL AVIV – De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger het bevel gegeven om de aanvallen op Libanon op te voeren. De premier zegt in oorlog te zijn met Hezbollah. Hij wil de aan Iran gelieerde terreurgroep met de aanvallen “vernietigen”, zegt hij in een videobericht op Telegram.

“Ik heb opdracht gegeven onze operaties nog verder te versnellen”, aldus Netanyahu. De premier beschuldigde Hezbollah ervan Israëlische troepen aan te vallen met drones. “Het klopt dat ze ons aanvallen met drones, waaronder glasvezeldrones, maar we hebben teams die werken aan tegenmaatregelen en we zullen dit probleem oplossen. We zullen onze aanvallen intensiveren, onze vuurkracht vergroten en we zullen ze verpletteren”, zei hij.

Het Israëlische leger meldde kort na de aankondiging van Netanyahu aanvallen uit te voeren op infrastructuur van Hezbollah, onder meer in de Bekaa-vallei.

Israël beval eerder op maandag de evacuatie van de inwoners van tien plaatsen in het zuiden van Libanon “in het licht van schendingen van de afspraken van het bestand door de terreurorganisatie Hezbollah”.

Ondanks een staakt-het-vuren dat vorige maand van kracht werd, hebben Israël en Hezbollah elkaar vrijwel dagelijks bestookt. De aanvallen vinden plaats terwijl de Verenigde Staten en Iran dichter bij een akkoord proberen te komen om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen. Teheran eist een stopzetting van de Israëlische aanvallen in Libanon als voorwaarde voor gesprekken met de VS.

Lopers Roparun onthaald op Coolsingel in Rotterdam

0

ROTTERDAM – De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam.

Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo’n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.

“Wat was het een prachtige, emotionele en vooral zonnige editie”, schrijft de organisatie van het evenement op de website. “Duizenden deelnemers, vrijwilligers, supporters en betrokkenen hebben samen gezorgd voor onvergetelijke momenten langs de route – van Frankrijk en Nederland tot hier in Rotterdam.” Een woordvoerder laat weten dat alles ondanks de hitte van de afgelopen dagen goed is verlopen.

De deelnemers zamelen geld in voor mensen met kanker. Tot maandagavond is er bijna 3,8 miljoen euro gedoneerd. De meeste acties lopen nog een paar weken door. Het uiteindelijke doel van de organisatie is om 5 miljoen euro op te halen. Het eindbedrag wordt op 6 juni bekendgemaakt.

Man aangehouden na vondst dode vrouw in woning Rotterdam

ROTTERDAM – De politie heeft maandag in een huis aan de Piet Smitkade in Rotterdam een man aangehouden na de vondst van een dode vrouw in die woning.

Haar lichaam werd rond 12.40 uur aangetroffen. Zij is overleden na een schietincident, aldus een woordvoerder van de politie.

De politie onderzoekt de omstandigheden rond haar dood en wat de eventuele rol van de man daarbij is. Over de identiteit van het slachtoffer of die van de verdachte kan de woordvoerder nog niets zeggen.

Kind bezwijkt aan verwondingen na vrachtwagenongeval in Hasselt

HASSELT – Het kind dat vrijdag betrokken was bij een ongeval met een vrachtwagen in het Overijsselse Hasselt is overleden, meldt de politie maandag. Van het jongetje is geen leeftijd bekendgemaakt.

Het Oekraïense slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats werd na het ongeluk, rond 20.50 uur, op de kruising tussen de Hanzeweg en de Gildeweg zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht.

De chauffeur van de vrachtwagen, een 59-jarige Poolse man zonder vaste woon- of verblijfplaats, is na het ongeluk aangehouden. Hij zit niet meer vast. De man is nog wel verdachte. Hij was niet onder invloed van alcohol of drugs, meldt de politie.

De politie is op zoek naar getuigen, in het bijzonder naar een man die eerste hulp heeft verleend na het ongeluk.

Twee kinderen gewond door ongeluk met barbecue in Breda

BREDA – Bij een ongeluk met een barbecue aan het Belgiëplein in Breda zijn maandag twee kinderen zwaargewond geraakt.

Twee volwassenen raakten lichtgewond, meldt de veiligheidsregio. Iemand had met spiritus een barbecue aangestoken. Dat ging mis.

De kinderen hadden verwondingen aan hun gezicht en armen, de volwassenen aan hun armen en handen.

De slachtoffers zijn onder begeleiding van de politie naar een ziekenhuis in Rotterdam gebracht.

Leveringsproblemen bij vliegtuigbouwer Airbus houden aan

LEIDEN – De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.

Airbus noemt problemen in de toeleveringsketen als oorzaak, zonder in details te treden. Qantas wil de nieuwe toestellen van de Europese fabrikant vooral inzetten voor non-stopvluchten van Sydney naar New York en van Sydney naar Londen. De start van deze zeer lange routes, die gepland stond voor medio 2027, kan nu verder vertraging oplopen.

Airbus kampt al langer met leveringsproblemen, terwijl concurrent Boeing zijn productieproces juist weer aan het versterken is. Het bedrijf herhaalde bij zijn kwartaalcijfers in april dat motorfabrikant Pratt & Whitney de grootste beperkende factor is. Ondanks de problemen mikte Airbus er nog altijd op dit jaar een recordaantal van 870 commerciële vliegtuigen af te leveren.

Gordon vindt dat hij nog kan zingen: fuck jullie allemaal

AMSTERDAM – Gordon vindt dat hij nog heel goed kan zingen. Hij haalt in een filmpje op Instagram Stories tijdens een optreden uit naar iedereen die heeft gezegd dat hij dat niet meer kan.

“Hoezo, ik kan niet meer zingen?”, zegt Gordon opeens tijdens het lied. “Fuck jullie allemaal!”

Het optreden vond zondag plaats in Blaricum, waar Gordon zijn horecazaak sloot. Ter gelegenheid van de sluiting trad hij op met de formatie Re-Play. De zanger besloot het etablissement te sluiten om zich meer op andere activiteiten te richten.

Gordon en Re-Play werken sinds kort weer samen. Zij brachten in de jaren negentig nummers uit als Never Nooit Meer en Zolang.

Waar moet je op letten bij het aanschaffen van een fietsendrager?

0

Een fietsendrager is voor veel mensen een praktische investering, maar de keuze is minder eenvoudig dan hij lijkt. Het aanbod is groot, de prijsverschillen zijn aanzienlijk en niet elke drager past op elk voertuig. Wie de verkeerde drager koopt, riskeert schade aan de fiets, de auto of zelfs gevaar op de weg. In dit artikel lees je waar je op moet letten voordat je een fietsendrager aanschaft.

Kies het juiste type voor je auto

Er zijn drie hoofdtypen fietsendragers: dakdragers, trekhaakdragers en achterklep- of kofferbak dragers. Elk type heeft zijn eigen voor- en nadelen en is niet voor elke auto of gebruikssituatie geschikt.

Een dakdrager vraagt om een dakrail of dakstangen op de auto. Hij is geschikt voor vrijwel alle fietstypen en heeft weinig invloed op de rijdynamica bij lage snelheid. Nadeel is de verhoogde rijhoogte en het hogere brandstofverbruik door de extra luchtweerstand. Bij parkeergarages en onderdoorgangen moet je altijd rekening houden met de extra hoogte.

Een trekhaakdrager is stabiel, makkelijk te beladen en heeft geen invloed op de rijhoogte. Voorwaarde is dat je auto een trekhaak heeft of laat monteren. Achterklep- of kofferbak dragers zijn goedkoper maar minder stabiel en vereisen extra aandacht voor de bevestiging. Ze zijn geschikt voor incidenteel gebruik maar minder voor langere ritten of zwaarder beladen.

Controleer het maximale laadvermogen

Elke fietsendrager heeft een maximaal laadvermogen, uitgedrukt in kilogram. Dat klinkt simpel, maar wordt regelmatig onderschat. Een gemiddelde fiets weegt tussen de tien en vijftien kilogram. Een e-bike weegt doorgaans tussen de vijfentwintig en dertig kilogram, soms meer. Wie twee e-bikes mee wil nemen, heeft een drager nodig die minstens zestig kilogram kan dragen, inclusief de drager zelf.

Controleer ook het maximale daklast vermogen van je auto als je kiest voor een dakdrager. Dat staat in het kentekenbewijs of de handleiding van het voertuig. Overschrijding van het toegestane laadvermogen is niet alleen gevaarlijk maar kan ook verzekeringstechnische gevolgen hebben bij een ongeluk.

Let op de geschiktheid voor jouw fietstype

Niet elke drager past bij elk type fiets. Fietsen met een afwijkend frame, zoals damesmodellen zonder bovenbuis of carbon frames, vereisen soms een adapter of een speciaal systeem. E-bikes met een geïntegreerde accu passen niet altijd in standaard wielhouders van dakdragers. Controleer altijd de compatibiliteit voordat je een drager aanschaft, zeker als je bijzondere of dure fietsen mee wilt nemen.

Bij trekhaakdragers is het slim te controleren of de fiets de achterverlichting van je auto blokkeert. In dat geval ben je wettelijk verplicht een verlichtingsbalk te monteren. Zonder achterverlichting ben je niet verzekerd en riskeer je een boete.

Kwaliteit en certificering

Een fietsendrager valt onder de accessoires waarvoor geen wettelijke goedkeuring verplicht is in Nederland, maar kwaliteitscertificering zegt wel iets over de veiligheid en degelijkheid van het product. Merken met een TÜV-keurmerk of vergelijkbare certificering zijn getest op sterkte en veiligheid. Dat is een extra garantie dat de drager onder normale omstandigheden veilig functioneert.

Goedkope dragers zonder certificering kunnen bij intensief gebruik of bij hogere snelheden problemen geven. Trillingen op de snelweg, het gewicht van de fietsen en de krachten bij het remmen stellen hogere eisen aan de constructie dan op het eerste gezicht lijkt. Investeer liever iets meer in een gecertificeerd product van een betrouwbare leverancier. Bij de Dakdragerwinkel vind je een breed aanbod van dakdragers, fietsendragers en bijbehorend bevestigingsmateriaal voor uiteenlopende voertuigen en gebruikssituaties.

Montage en gebruik

Een fietsendrager is pas veilig als hij correct is gemonteerd. Lees de handleiding altijd goed door en controleer na de eerste rit of alle onderdelen nog stevig vastzitten. Trillingen kunnen schroeven en klemmen losschudden, zeker bij een nieuwe drager. Controleer ook of de fietsen onderling en ten opzichte van de auto voldoende zijn geborgd. Los hangende fietsen beschadigen zichzelf en de auto bij elke hobbel in de weg.

Bij langere ritten is het verstandig halverwege even te stoppen om de bevestiging te controleren. Dat kost vijf minuten maar voorkomt schade en gevaarlijke situaties op de weg.

De juiste drager, veilig op pad

Een goede fietsendrager is een investering die jaren meegaat als je hem op de juiste manier gebruikt en onderhoudt. Neem de tijd om het juiste type te kiezen, controleer de belastbaarheid en monteer hem altijd volgens de instructies. Dan is fietsen meenemen op reis een kwestie van instappen en wegrijden.


Dit was een gesponsord artikel. De redactie is niet verantwoordelijk voor de inhoud. Bent u ook geïnteresseerd in de mogelijkheden om een gesponsord artikel te plaatsen? Neemt u vrijblijvend contact op

Iran: voortgang in gesprekken VS, maar akkoord nog niet in zicht

TEHERAN – Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat op veel punten in de onderhandelingen met de Verenigde Staten voortgang is gemaakt. Toch betekent dat volgens Teheran niet dat Iran daarmee ook dicht bij het tekenen van een akkoord met de Amerikanen is. Een verandering in de positie van de Amerikanen zou een handtekening in de weg staan, aldus de woordvoerder.

De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken sprak eerder nog de hoop uit dat er mogelijk maandag nog een overeenkomst zou liggen. Tijdens een bezoek aan New Delhi zei hij dat hij had verwacht “wat nieuws” te hebben. Hij voegde eraan toe dat de VS alle diplomatieke wegen zullen bewandelen voordat er “alternatieven” worden gezocht, zinspelend op het hervatten van de aanvallen.

Gesproken wordt over een zogenoemd memorandum van overeenstemming (MOU), een niet-bindend akkoord waarin in grote lijnen uiteengezet wordt wat onderhandelende partijen van elkaar willen, en waar hun ambities overlappen. Een MOU moet vervolgens dienen als routekaart naar verdere onderhandelingen en een definitief akkoord.

Kernambities

Wat in ieder geval op dit moment niet op tafel ligt, zijn de kernambities van Teheran, een cruciaal punt voor de VS. Die hebben altijd geëist dat Iran zijn atoomprogramma afbouwt, iets waar Teheran fel op tegen is. “Onze focus ligt bij het beëindigen van de oorlog”, citeert Al Jazeera de woordvoerder van het ministerie.

Onderdeel van de besprekingen zijn onder meer het vrijgeven van bevroren Iraanse tegoeden, het opheffen van de Amerikaanse havenblokkade in de Straat van Hormuz en de terugtrekking van Amerikaanse militairen. Als daaraan gehoor wordt gegeven, volgen twee maanden van verdere onderhandelingen. Daarin zal dan wel het Iraanse atoomprogramma ter sprake komen.

Olie en gas aanzienlijk goedkoper door hoop op akkoord VS-Iran

AMSTERDAM () – Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.

Amerikaanse olie werd maandagochtend tot bijna 6 procent goedkoper, terwijl Brent – de maatstaf voor olie uit onder meer het Midden-Oosten – dik 5 procent in prijs omlaag ging. De Europese gasprijs zakte kort na opening van de handel op de gasbeurs in Amsterdam rond de 6 procent.

Bij een deal tussen Iran en de VS wordt de Straat van Hormuz als het goed is heropend. Die voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat bij Iran is inmiddels al maanden vrijwel volledig geblokkeerd. Slechts af en toe varen er schepen doorheen. Maar de Amerikaanse president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat de blokkade van de Straat van Hormuz van kracht blijft totdat er echt een overeenkomst is bereikt. Hij wil niet “haasten” met een deal, die “nog niet eens volledig is uitonderhandeld”.

Adviesprijs

Voorlopig liggen de olie- en gasprijzen nog beduidend hoger dan voor de Iranoorlog. Dit is goed te merken aan de pomp in Nederland. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers staat de adviesprijs voor een liter Euro95 momenteel op 2,627 euro. Dat is meer dan 30 cent hoger dan eind februari.

Nederlanders moeten er ook rekening mee houden dat hun energietarieven nog gaan toenemen. Energiebedrijf Essent kondigde onlangs juist hogere tarieven aan. Andere leveranciers komen binnenkort ook met nieuwe tarieven.

In bijvoorbeeld ontwikkelingslanden dreigen ook grote problemen. De Wereldbank uitte daarover in het weekend nog grote zorgen. De voedselprijzen zijn daar zo hard gestegen dat voedsel voor veel mensen onbetaalbaar dreigt te worden.

Storing zorgt voor stremming scheepvaart en wegverkeer bij sluizencomplex IJmuiden

IJMUIDEN – De route over het sluizencomplex in IJmuiden is voorlopig afgesloten voor wegverkeer bij de Zuidersluis door een technische storing. Voetgangers, fietsers en vergunninghouders kunnen hierdoor voorlopig geen gebruik maken van de route.

Volgens Rijkswaterstaat is sinds zaterdagochtend 23 mei 2026 de Kleine Sluis op het sluizencomplex IJmuiden gestremd voor de scheepvaart door een storing. Ook de Middensluis is momenteel buiten gebruik voor scheepvaartverkeer.

Schepen kunnen nog wel gebruikmaken van de Zuidersluis, Noordersluis en de Zeesluis IJmuiden. De brug over de Zuidersluis kan echter niet meer sluiten door een defecte aandrijfmotor. Hierdoor is de sluisroute afgesloten voor wegverkeer.

Hoe lang het herstel gaat duren, is nog niet bekend. Rijkswaterstaat meldt dat de brug in ieder geval gedurende het Pinksterweekend gestremd blijft voor wegverkeer. Dinsdag 26 mei verwacht Rijkswaterstaat meer duidelijkheid te kunnen geven over het hervatten van de bediening van de brug.

13-jarige jongen overleden na aanrijding met motorscooter in Amsterdam

AMSTERDAM – Een 13-jarige jongen uit Amsterdam is zondag overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeval op de Pieter Calandlaan in Amsterdam. De aanrijding vond zaterdagavond 23 mei rond 20.05 uur plaats tussen een motorscooter en de jongen, die als voetganger betrokken was bij het incident.

Volgens de politie kwam het slachtoffer na de aanrijding ernstig gewond op straat terecht. Agenten die als eerste ter plaatse waren, zijn direct gestart met reanimatie. Andere hulpdiensten namen deze zorg over, waarna de jongen met spoed naar het ziekenhuis werd vervoerd. Ook het Mobiel Medisch Team (MMT) werd ingezet. Ondanks alle medische inspanningen overleed het slachtoffer zondagmiddag in het ziekenhuis.

De bestuurder van de motorscooter, een 18-jarige jongen uit Amsterdam, raakte eveneens gewond. Hij is ter plaatse behandeld en vervolgens aangehouden.

Het Opsporing Team Verkeer (OTV) en Forensische Opsporing Verkeer doen onderzoek naar de exacte toedracht van het ongeval.

De politie roept getuigen op zich te melden. Ook mensen die beschikken over beeldmateriaal van vóór, tijdens of na het incident, bijvoorbeeld van beveiligingscamera’s, videodeurbellen of dashcams, worden gevraagd contact op te nemen met de politie.

63-jarige motorrijder overleden door ongeluk op A74

TEGELEN – Een man (63) uit Santpoort-Noord is om het leven gekomen door een ongeluk op de A74 bij Tegelen.

De aanrijding tussen twee motorrijders gebeurde rond 10.45 uur.

Beiden raakten gewond, de man uit Santpoort-Noord overleed later op zondag.

De weg was na het ongeval tussen knooppunt Tiglia en de Duitse grens enkele uren dicht in beide richtingen.

Over de toedracht van het ongeluk kan de politie nog niets melden.

Beginnend bestuurder op A2 had tien keer te veel alcohol op

ABCOUDE – De verkeerspolitie Amsterdam heeft zondagochtend op de A2 bij Abcoude een beginnend bestuurder bekeurd die ruim tien keer zoveel alcohol had gedronken als toegestaan.

Zijn rijbewijs is ingevorderd.

De bestuurder reed volgens de politie 42 kilometer per uur te hard en vertoonde afwijkend rijgedrag. Hij is ook bekeurd voor de snelheidsovertreding.

De man moet verplicht een CBR-cursus volgen over de risico’s van alcohol in het verkeer.

Persoon overleden door brand in seniorencomplex Den Haag

DEN HAAG – Door de brand zaterdagnacht in een seniorencomplex aan de Wagenstraat in het centrum van Den Haag is een dode gevallen. Dat zegt een woordvoerder van de politie. De overledene is de bewoner van de woning waar de brand uitbrak.

Eerder meldde de veiligheidsregio nog dat er geen gewonden waren.

Toen de brandweer aankwam, sloegen de vlammen al uit de woning op de derde etage van het seniorencomplex. Rond 02.00 uur was de brand onder controle. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De politie laat weten onderzoek te doen als het pand veilig genoeg is om te betreden.

Bewoners van het complex zijn in de nacht opgevangen in een nabijgelegen hotel en later in de moskee aan de overkant van de straat.

98-jarige vrouw overleden na val in water jachthaven Roermond

ROERMOND – Bij een jachthaven in Roermond is in de nacht van zaterdag op zondag een 98-jarige vrouw uit Duitsland om het leven gekomen.

De politie kreeg rond 5.00 uur de melding dat een persoon mogelijk in het water was gevallen.

Het lichaam werd na een korte zoekactie gevonden. De politie gaat uit van een noodlottig ongeval.

Eerste lng-tanker door Straat van Hormuz naar India sinds oorlog

ABU DHABI – Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.

Het gaat om een schip van ADNOC Logistics & Services, dat de transporten van staatsoliebedrijf Abu Dhabi National Oil Company uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) verzorgt. Volgens Bloomberg werd de tanker Al Hamra recent waargenomen met lading op weg naar het westen van India.

De tanker stopte rond 19 april met het uitzenden van een signaal. Op dat moment was het schip leeg en lag het stil bij de oostelijke ingang van de Straat van Hormuz. In die periode is lng aan boord geladen bij de exportfaciliteit op Das Island van ADNOC, blijkt uit data van onderzoeksbureau Kpler. Dat eiland ligt in de Perzische Golf.

Iran heeft de Straat van Hormuz sinds het begin van de oorlog vrijwel afgesloten en de Verenigde Staten blokkeren Iraanse havens. De landen onderhandelen over een vredesakkoord, maar dat verloopt moeizaam. Voordat het conflict begon voeren zo’n drie lng-tankers per dag door de belangrijke zeestraat en was die goed voor de doorvoer van ongeveer een vijfde van de wereldwijde lng. De meeste schepen die nu door de Straat van Hormuz varen, zetten vanwege veiligheidsrisico’s hun transponders uit om dit onopgemerkt te kunnen doen.

India is afhankelijk van lng uit het Midden-Oosten. Het land ontving vorig jaar meer dan de helft hiervan uit de VAE en Qatar. De verminderde leveringen hebben India gedwongen meer ladingen te kopen op de dure spotmarkt en leveringen aan sommige industrieën te beperken.

Tientallen activisten aangehouden na spoorblokkade Utrecht CS

UTRECHT – De politie heeft 27 actievoerders van Extinction Rebellion (XR) aangehouden na hun blokkade van het spoor op station Utrecht Centraal. Ze stapten rond 13.15 uur meerdere sporen op. Pas toen alle treinen waren stilgezet, kon de politie zelf veilig het spoor op.

Na een halfuur waren alle activisten weggehaald. Ze zijn aangehouden en overgebracht naar een cellencomplex. Hun identiteit is nog niet vastgesteld.

Het blokkeren van het spoor is strafbaar. Dat was vrijdag dan ook verboden door de driehoek van Utrecht (politie, justitie en burgemeester).

Spoorblokkade

Kort voor de spoorblokkade was er een sit-in op het station. Dat was in de openbare ruimte in het stationsgebied, waar demonstreren is toegestaan. Daar werd het ook even onrustig en viel er een klap, meldt de politie. Eén persoon is daarbij aangehouden, maar later naar huis gestuurd.

De actie van XR was gericht tegen het Nederlands kabinetsbeleid rond Israël.

Hart voor Den Haag en D66: onderhandelingen definitief geklapt

DEN HAAG – De coalitieonderhandelingen tussen Hart voor Den Haag en D66 zijn definitief geklapt. Daarmee is de deur voor coalitievorming tussen Hart voor Den Haag en D66 in het slot gevallen, melden zowel Hart voor Den Haag-voorman Richard de Mos als D66-fractievoorzitter Yousef Assad.

Breekpunt vormden de plannen rond asielopvang in een voormalig ziekenhuis aan de Sportlaan. Hart voor Den Haag wilde die plannen schrappen en meerdere bestaande locaties sluiten. Deze “extreme eisen” leidden volgens Assad tot een impasse.

De onderhandelingen liepen al een tijd niet goed. Ruim een maand geleden liet De Mos al weten dat de onderhandelingen met D66 waren stilgelegd vanwege grote inhoudelijke verschillen.

De Mos roept de partijleiders Lotte van Basten Batenburg (VVD), Nur Icar (DENK) en Kavish Partiman (CDA) op om snel aan tafel te komen, om te proberen tot een coalitie te komen. Deze vier partijen zouden inhoudelijk veel dichter bij elkaar liggen dan Hart voor Den Haag en D66. De Mos hoopt met hen nog voor het zomerreces tot een akkoord te kunnen komen en vraagt informateur Ahmed Aboutaleb om diens werk in de nieuwe situatie voort te zetten.

Lokaal eerste tropische dag, parkeerplaatsen stranden vol

ZANDVOORT/SCHEVENINGEN – Veel mensen hebben het zomerse weer aangegrepen om naar het strand te gaan. Zowel in Zandvoort als in Scheveningen zijn de parkeerplaatsen vol.

Het lijkt erop dat vooral de strandtenten profiteren, want op de stranden zelf valt de drukte mee, zo is op webcambeelden te zien.

Een handjevol mensen waagt zich in het water. De temperatuur van het zeewater is nog vrij laag, zo’n 13 graden.

Volgens Weeronline is zaterdag lokaal de eerste tropische dag. In Ell in Limburg tikte het kwik de 30 graden aan. In De Bilt is het 28,4 graden.

Seinstoring rond Schiphol verholpen, treinverkeer hervat

SCHIPHOL – De seinstoring bij treinstation Schiphol Airport is voorbij. Het treinverkeer van en naar de luchthaven is om 17.15 uur volledig hervat, meldt ProRail.

De problemen begonnen zaterdag rond 11.00 uur.

Daardoor reden er minder treinen van en naar de luchthaven.

Volgens ProRail heeft de aannemer uiteindelijk achterhaald waardoor de seinstoring werd veroorzaakt en het probleem direct opgelost.

Vrachtwagen met 25.000 liter acrylzuur gekanteld op Duitse B224, chauffeur zwaargewond [+foto’s]

GLADBECK – Op de B224 in het Duitse Gladbeck is zaterdagochtend een vrachtwagen met gevaarlijke stoffen gekanteld. De chauffeur raakte daarbij zwaargewond.

De brandweer van Gladbeck werd in de ochtend gealarmeerd voor een verkeersongeval op de Bundesstraße 224. Ter plaatse bleek een geladen tankwagen met gevaarlijke stoffen te zijn verongelukt en op zijn zijde tot stilstand te zijn gekomen.

Volgens de politie reed een 48-jarige vrachtwagenchauffeur uit Kamp-Lintfort met zijn vrachtwagen over de Essener Straße in de richting van Essen. Door nog onbekende oorzaak raakte de vrachtwagen links van de weg en botste naast de rijbaan tegen een boom. Vervolgens kantelde de vrachtwagencombinatie.

De aanhanger was geladen met circa 25.000 liter acrylzuur. Volgens de autoriteiten is de tank niet beschadigd geraakt.

B224 Gekantelde tankwagen
Foto: Duitse Brandweer

De chauffeur werd na behandeling door een arts met zware verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis in de omgeving.

Specialistische bedrijven waren betrokken bij de bergings- en veiligheidswerkzaamheden.

22-jarige automobilist overleden na frontale botsing met vrachtwagen in Beverwijk

BEVERWIJK – Op de Kanaalweg in Beverwijk heeft zaterdagochtend rond 11:15 uur een ernstige aanrijding plaatsgevonden tussen een vrachtwagen en een personenauto. Daarbij is een 22-jarige man uit Haarlem om het leven gekomen.

Het ongeval gebeurde ter hoogte van een rotonde, waar de vrachtwagen frontaal in botsing kwam met de auto. Meerdere hulpdiensten kwamen met spoed ter plaatse, waaronder diverse brandweervoertuigen, ambulances en het traumateam.

Hulpverleners hebben het slachtoffer ter plaatse medische zorg verleend, maar dat mocht uiteindelijk niet baten. De politie heeft bevestigd dat de familie inmiddels op de hoogte is gebracht van het overlijden.

De politie is nog op zoek naar getuigen van het ongeval en doet onderzoek naar de toedracht.

Rode Kruis: zorgen over de komende dagen in Ter Apel

TER APEL – Het Rode Kruis is opgelucht dat een groep asielzoekers in de nacht van vrijdag op zaterdag een slaapplek had in het Groningse Stadskanaal. De hulporganisatie maakt zich wel zorgen over hoe het de komende dagen verdergaat rond het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel. Het Rode Kruis vindt het onbegrijpelijk dat er nog steeds geen echte oplossing is gevonden, zo is te lezen in een persbericht.

De asielzoekers die rond middernacht naar Stadskanaal zijn gebracht, zijn rond 07.00 uur weer met een bus afgezet in Ter Apel. Op het grasveld voor de ingang van het aanmeldcentrum liggen zaterdagochtend weer tientallen mensen te wachten. Waar zij de aankomende nacht zullen doorbrengen, is nog niet duidelijk. Tegen Dagblad van het Noorden zegt burgemeester van Stadskanaal Klaas Sloots dat de minister hem heeft verteld dat er zaterdag twee locaties bijkomen. Een woordvoerder van asielminister Bart van den Brink (CDA) heeft nog niet gereageerd op vragen van het ANP hierover.

Harm Goossens, directeur van het Rode Kruis: “Het is mensonterend. De hele dag staan mensen in de hitte op het gras. Zonder duidelijkheid of ze vanavond een dak boven hun hoofd hebben. Veel mensen komen uit Gaza of Syrië en vluchten voor geweld. En Nederland kan mensen geen plek bieden om even tot rust te komen. Ik vind het onbegrijpelijk dat het onze overheid niet lukt om een goede oplossing te vinden.”

De tenten die het Rode Kruis vrijdagmiddag had neergezet als beschutting tegen de zon, zijn inmiddels weggehaald. Zaterdag zijn er weer medewerkers van de organisatie aanwezig om water, voedsel en zonnebrand uit te delen. Goossens: “Maar liever zouden we natuurlijk niet nodig zijn. Laat ik dan nog maar eens de uitgestoken hand bieden: als er een gemeente is die naar voren wil stappen, kan het Rode Kruis helpen met het opzetten van de locatie en zorgen voor medewerkers. Laten we samen mensen de solidariteit en medemenselijkheid bieden die iedereen verdient.”

Twee doden door ernstig verkeersongeval in Eerbeek

EERBEEK – Bij een ernstig ongeval op de Harderwijkerweg bij Eerbeek zijn vrijdagavond twee mannen overleden. Dat meldt de politie Gelderland op X.

Het gaat om een aanrijding tussen een motor en een auto.

De twee bestuurders overleden ter plaatse.

De politie kreeg rond 23.20 uur een melding binnen van het ongeval en heeft onderzoek gedaan op de plaats van de aanrijding.

De overleden motorrijder is een 57-jarige man uit Haren. De 19-jarige omgekomen automobilist komt uit Eerbeek.

Dodental als gevolg van explosie Chinese kolenmijn stijgt verder

CHANGZI/BEIJING – Het dodental door een explosie in een Chinese kolenmijn is opgelopen naar negentig, melden staatsmedia. Het is onduidelijk hoeveel mijnwerkers er nog worden vermist. In de Liushenyu-mijn in Changzi, circa 500 kilometer ten zuidwesten van Beijing, was een grote gasexplosie.

China is de grootste producent en consument van kolen ter wereld. Er doen zich vaak ongelukken voor in de vele kolenmijnen, maar volgens de autoriteiten neemt het aantal incidenten door veiligheidsmaatregelen af. Tussen 2010 en 2025 zijn er naar schatting 3000 mijnongelukken in de Volksrepubliek geweest. De mijnramp in Changzi is een van de dodelijkste in de afgelopen tien jaar.

President Xi Jinping heeft opgedragen alles in het werk te stellen de gewonden goed te verzorgen, de reddingsactie voort te zetten en te achterhalen wat de oorzaak is geweest. Hij dringt erop aan dat er meer moet worden gedaan om mijnongelukken te voorkomen. Volgens persbureau Xinhua zijn er al functionarissen van het mijnbouwbedrijf gearresteerd.

Nedcargo-oprichter waarschuwt voor grote gevolgen kilometerheffing: “Transportsector staat er alleen voor”

ROTTERDAM – Diederik Antvelink, oprichter en eigenaar van Nedcargo, waarschuwt dat de invoering van de Nederlandse kilometerheffing kan uitgroeien tot één van de grootste structurele schokken voor de Nederlandse transportsector in decennia. Volgens Antvelink wordt de impact van de maatregel ernstig onderschat, zowel door beleidsmakers als door verladers, retailers en delen van de logistieke markt.

Volgens Antvelink gaat de discussie momenteel vooral over techniek en administratie, terwijl de werkelijke vraag volgens hem is of transportbedrijven financieel sterk genoeg zijn om de extra kosten te dragen en door te belasten aan klanten.

“Bijna 10 procent extra kosten”

Voor distributievervoerders betekent de kilometerheffing volgens Antvelink een directe kostenstijging van ongeveer 9 tot 10 procent. Hij stelt dat bij gemiddelde operationele snelheden van 30 tot 35 kilometer per uur en een heffing van ruim twintig cent per kilometer sprake is van circa 6,50 tot 7 euro extra kosten per operationeel uur.

Antvelink vergelijkt dat met de huidige kostenstructuur binnen transportbedrijven. Volgens hem kost een chauffeur gemiddeld 38 tot 40 euro per uur, diesel ongeveer 20 euro per uur en materieel, onderhoud en afschrijving gezamenlijk circa 12 tot 15 euro per uur. De kilometerheffing zorgt volgens hem daardoor voor een fundamentele wijziging van de kostprijsstructuur van transport.

Liquiditeitsproblemen verwacht

Volgens Antvelink zit het grootste risico niet alleen in de hoogte van de kosten, maar vooral in het werkkapitaal dat vervoerders moeten voorfinancieren. Hij wijst erop dat de overheid de kilometerheffing direct incasseert, terwijl transportbedrijven vaak betalingstermijnen van twee tot vier maanden hanteren. In uitzonderlijke gevallen kan dat volgens hem zelfs langer zijn.

Daardoor wordt de transportsector volgens hem tijdelijk financier van zowel de overheid als de supply chain. Antvelink benadrukt dat dit gebeurt op een moment waarop de sector al kampt met lage marges, hoge financieringslasten, stijgende personeelskosten en grote investeringen in elektrificatie, verduurzaming, batterijtechnologie, laadinfra en digitalisering.

“Sector staat er volledig alleen voor”

Antvelink stelt verder dat de zorgen over de kilometerheffing momenteel vrijwel uitsluitend vanuit transportbedrijven zelf komen. Volgens hem spreken grote verladers, retailers en andere ketenpartijen zich nauwelijks publiekelijk uit over de structurele kostenstijging van transport.

Daarmee wordt volgens hem zichtbaar hoe kwetsbaar de positie van transportbedrijven binnen de supply chain is geworden. Antvelink zegt dat transport jarenlang vooral als een commodity is behandeld waarbij de nadruk steeds op de laagste prijs lag. Volgens hem wordt nu onvoldoende erkend dat transport structureel duurder zal worden.

Vergelijking met Brexit

Intern vergelijkt Antvelink de situatie met de Brexit-transitie. Volgens hem lag de focus destijds eveneens vooral op procedures en systemen, terwijl de impact op logistieke ketens werd onderschat. Hij wijst op de verstoringen die destijds ontstonden in havens en supply chains.

Hoewel de situatie volgens hem anders is, ziet hij wel parallellen in de onderschatting van de gevolgen. Antvelink verwacht dat de kilometerheffing relatief snel tot zichtbare financiële problemen binnen de sector kan leiden, ook bij grotere transportbedrijven.

Consolidatie in transportsector

Volgens Antvelink zal de kilometerheffing de consolidatie binnen de Europese transportsector versnellen. Vooral kleinere en middelgrote vervoerders beschikken volgens hem niet over voldoende financiële buffers om de extra kosten langdurig voor te financieren en tegelijkertijd te investeren in verduurzaming.

Hij verwacht dat eerst kleinere bedrijven in liquiditeitsproblemen zullen komen, maar sluit niet uit dat uiteindelijk ook grotere partijen onder druk komen te staan.

Over Nedcargo

Nedcargo is actief als logistiek dienstverlener voor de voedingsmiddelen- en drankenindustrie. Het bedrijf beschikt volgens eigen zeggen over meer dan 280.000 vierkante meter opslagruimte verspreid over de Benelux en levert dagelijks ruim 30.000 verschillende producten aan distributiecentra, horecaleveranciers, slijterijen en groothandels.

Motorrijder overleden na aanrijding met vrachtwagen op de A4

SCHIEDAM – Op de A4 van Schiedam richting Delft heeft zaterdag rond 04:15 uur een ernstig ongeval plaatsgevonden. Daarbij is een 45-jarige motorrijder uit Vlaardingen om het leven gekomen.

Meerdere politie-eenheden, ambulances en het Mobiel Medisch Team (MMT) werden met spoed opgeroepen. Hulpverlening mocht echter niet meer baten. De motorrijder overleed ter plaatse aan zijn verwondingen.

De Forensische Opsporing Verkeer van de politie doet onderzoek naar de toedracht van het ongeval. Mogelijk is de motorrijder in botsing gekomen met een vrachtwagen.

Vanwege het onderzoek is de Ketheltunnel richting Delft nog enkele uren volledig afgesloten voor verkeer.

ProRail krijgt boete van 2,75 miljoen vanwege te veel storingen

DEN HAAG – Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel ‘impactvolle storingen’ waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.

Dat aantal rapporteerde de beheerder zelf al in het jaarverslag. ProRail moet aan de slag met verbeteringen zoals het herstellen van slechte sporen en het aanpakken van dunne plekken in de bovenleiding.

Ook de betrouwbaarheid van regionale treinen was in 2025 ondermaats, maar ProRail wist een boete daarvoor te vermijden. De spoorbeheerder stelde namelijk dat de oorzaken niet altijd binnen zijn verantwoordelijkheid lagen, zoals vertraging in het buitenland.

Over de NS in 2025 is Bertram grotendeels tevreden. “Treinen reden op tijd, waren niet te druk.” Verbeterpunten ziet de bewindsvrouw op drukke trajecten waar reizigers minder kans op een zitplaats hebben. Op een aantal drukke trajecten zoals Nijmegen-Rotterdam via Schiphol en Leiden, moet dit nog wel een stuk beter. Treinen sloten vorig jaar voldoende aan op andere vervoerders, een verbetering ten opzichte van vorig jaar. Ook de punctualiteit van de hogesnelheidslijn tussen Rotterdam en Breda moet beter.

De stakingen bij NS in juni veroorzaakten de meeste minuten treinvertraging. De grootste verstoring op het spoor was op 30 oktober bij het Gelderse Meteren. Toen stond een vrachtwagen klem tussen de spoorbomen, die werd aangereden door een trein. Dit had een grote impact op het treinverkeer tussen Utrecht en Den Bosch. De herstelwerkzaamheden duurden ruim een week.

Vakbonden dreigen met acties bij beveiliging op Schiphol

UTRECHT – Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog “voorbarig” zijn.

Maandag waren er in meerdere vertrekhallen meteen lange rijen op de eerste dag dat Schiphol met een aangepaste opzet van de beveiliging werkte. FNV sprak al van chaos op de werkvloer. Schiphol werkt sinds maandag niet meer met vijf maar met drie beveiligingsbedrijven. Veel van de bijna 5000 beveiligers zijn overgegaan naar een nieuwe werkgever.

De bonden vinden dat beveiligers de dupe zijn van de veranderingen en dat er veel niet goed gaat met de roosters en bijvoorbeeld omgang met verlof. Volgens Karabulut hadden veel beveiligers zich maandag ook ziek gemeld. De bonden zien de problemen bij alle drie de beveiligingsbedrijven, maar kregen van hun achterban de meeste klachten over I-SEC.

Een woordvoerder van Schiphol zegt bekend te zijn met de brief die de bonden over de kwestie hebben gestuurd. Volgens hem is Schiphol nu met I-SEC in gesprek hierover. Meer wil de zegsman er niet over kwijt. De dagelijkse operatie bij de beveiliging omschrijft hij als “beheersbaar”. I-SEC was vrijdagavond niet bereikbaar voor commentaar.

Jetten spreekt desgevraagd over een asielcrisis

DEN HAAG – Op de vraag of op dit moment sprake is van een asielcrisis, kan Rob Jetten bevestigend antwoorden. “Ik denk ook dat het een crisis is. Want als je ’s avonds om half elf nog aan de telefoon hangt om te kijken of je mensen nog ergens in een sporthal kan laten slapen, dan is dat geen normale situatie”, aldus de premier bij zijn wekelijkse persconferentie.

Deze week heeft Jetten naar eigen zeggen hierover contact gehad met 25 gemeenten. Het aanmeldcentrum in Ter Apel voelde zich de afgelopen dagen genoodzaakt om mensen te weigeren. Telkens werden op het laatste moment bedden geregeld voor asielzoekers die het terrein niet op mochten.

Asielminister Bart van den Brink zei na afloop van de ministerraad dat “wel degelijk sprake is van een crisis” als Ter Apel geen asielzoekers toelaat. Maar de CDA’er vindt dat in politiek Den Haag te vaak de crisistoestand wordt uitgeroepen en wil voorkomen dat grote woorden worden gebruikt die uiteindelijk niets oplossen.

“Ik ben een beetje moe van die woordspelletjes”, liet ook Jetten zich ontvallen. “Het is gewoon een bende al een hele tijd, waardoor er mensen bij Ter Apel in het gras moeten slapen, waardoor we met noodopvanglocaties lopen te slepen, statushouders veel te lang zitten te wachten op een woning, mensen niet de taal leren en niet aan het werk kunnen. Het moet gewoon heel veel beter. En het maakt mij eerlijk gezegd niet zoveel uit hoe je het noemt, maar we moeten het oplossen.”

WHO meldt nog een besmettingsgeval hantavirus in Nederland

LONDEN – De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft melding gemaakt van “nog een geval” van het hantavirus in Nederland. Het gaat om een bemanningslid van het cruiseschip Hondius, waar het virus uitbrak, dat vanuit Tenerife is gerepatrieerd en geïsoleerd is voor behandeling.

De WHO zegt dat er nu twaalf besmettingen bekend zijn in deze uitbraak en dat er drie patiënten zijn overleden. Het betreft enkel passagiers en bemanningsleden van het Nederlandse cruiseschip. Er zijn sinds 2 mei geen sterfgevallen meer gemeld. De uitbraak werd die dag gemeld bij de WHO.

De organisatie roept de betrokken landen op de opvarenden van de Hondius te blijven monitoren voor de resterende quarantaineperiode. Het kan tot zes weken duren voordat iemand ziek wordt. Om een verdere verspreiding van het virus tegen te gaan, worden volgens de WHO in dertig landen meer dan zeshonderd contacten van besmette personen in de gaten gehouden.

Sterfgevallen

De eerste sterfgevallen na besmetting vonden in april plaats. Het ging om een Nederlands echtpaar dat met de Hondius op vakantie was. Op het moment van overlijden was niet bekend dat zij besmet waren met het hantavirus. Later overleed ook een Duitse passagier.

De meeste passagiers en een deel van de bemanning verlieten het schip bijna twee weken geleden op Tenerife. Zij werden gerepatrieerd naar hun thuisland of Nederland. Enkele dagen eerder werden drie opvarenden geëvacueerd bij de kust van Kaapverdië. Twee van hen werden wegens besmetting in Nederlandse ziekenhuizen opgenomen. De rest van de bemanning bracht het schip naar Rotterdam, waar zij maandag van boord gingen.

Onlinewoonwinkel fonQ maakt doorstart onder Etrias

BOXTEL – De failliete onlinewoonwinkel fonQ is weer actief onder de vleugels van de onlinegroep Etrias. Het platform, met een variëteit aan onlinespeciaalzaken onder zich, heeft zowel de handelsnaam als de webshop overgenomen.

Etrias ziet in fonQ een waardevolle aanvulling op haar portfolio. Met de overname wordt de woonwinkel opnieuw gepositioneerd, waarbij het assortiment selectiever wordt ingericht. Etrias onderzoekt of fonQ in andere Europese markten kan worden uitgebouwd.

FonQ werd in 2002 opgericht door ondernemer Patrick Kerssemakers. De onderneming maakte een aantal jaar deel uit van het concern achter onlinewarenhuis Wehkamp. Later ging fonQ weer zelfstandig verder. In 2024 nam fonQ Naduvi over. De oprichter van Naduvi, Itai Gross, werd ook topman van fonQ. In juli vorig jaar legde hij zijn functie neer. FonQ en Naduvi werden eind maart van dit jaar failliet verklaard.

Met de overname heeft Etrias ook een deel van het personeel meegenomen. Dat dat niet voor al het personeel geldt, komt volgens mede-eigenaar Laurens Ultee mede door de afstand. “Het is allemaal nog vers, dus we zijn met een deel van het personeel nog in gesprek. Een deel is al bij ons begonnen en er is nog een deel dat wat anders heeft gezocht, vanwege langer woon-werkverkeer.”

Tijdelijke verlaging vrachtwagenheffing vanaf 1 september 2026

DEN HAAG – De minister van Infrastructuur en Waterstaat heeft besloten de tarieven van de vrachtwagenheffing tijdelijk met 22,3 procent te verlagen. De maatregel geldt van 1 september tot en met 31 december 2026 en moet transportbedrijven tegemoetkomen vanwege de sterk gestegen brandstofkosten als gevolg van het conflict in het Midden-Oosten.

Dat blijkt uit een beleidsbesluit van 22 mei 2026. Voor de tijdelijke verlaging stelt het kabinet € 80 miljoen beschikbaar vanuit de Rijksbegroting.

De vrachtwagenheffing gaat op 1 juli 2026 van start. Kort daarna kondigde het kabinet aan in gesprek te gaan met de transportsector over mogelijke verlichting van de lasten. Aanleiding daarvoor waren de sterk opgelopen kosten voor vervoerders door de internationale energiesituatie.

De Tweede Kamer nam op 23 april twee moties aan over de vrachtwagenheffing. In de motie van Kamerlid Flach c.s. werd de regering gevraagd het tarief zo snel mogelijk te verlagen. Daarnaast werd de regering via de motie van Eerdmans en Wilders gevraagd de invoering van de heffing uit te stellen tot 1 januari 2027. Volgens de minister is met de indieners afgesproken die laatste motie te interpreteren als een verzoek om de tarieven tijdelijk te verlagen tot 2027.

Volgens het ministerie worden met name transportondernemers die afhankelijk zijn van vrachtwagens hard geraakt door de stijgende brandstofprijzen. Daarom is besloten vooruitlopend op een wetswijziging tijdelijk lagere tarieven toe te passen dan nu in de Wet vrachtwagenheffing zijn vastgelegd.

De tijdelijke verlaging kan volgens het ministerie niet eerder ingaan dan 1 september 2026. Dat heeft te maken met noodzakelijke aanpassingen in de ICT-systemen van vervoerders en toldienstaanbieders. Ook geldt voor toldienstaanbieders een wettelijke kennisgevingstermijn van drie maanden.

Bij de uitwerking van de maatregel zijn twee varianten onderzocht. De eerste variant ging uit van een procentuele verlaging van alle onderdelen van de vrachtwagenheffing met 22,3 procent. De tweede variant zou alleen de CO2-component van de heffing verlagen.

Volgens het ministerie bleek uit overleg met TLN, evofenedex en VERN dat er draagvlak bestond voor de eerste variant. Daarbij profiteren ook eigenaren van emissievrije vrachtwagens van de verlaging. Bij een verlaging van alleen de CO2-component zouden elektrische vrachtwagens namelijk geen voordeel hebben, omdat die component voor emissievrije voertuigen al op nul staat.

Het kabinet heeft daarom gekozen voor een algemene verlaging van alle tariefcomponenten met 22,3 procent.

Door de maatregel betalen houders van vrachtwagens gezamenlijk naar verwachting € 80 miljoen minder vrachtwagenheffing. Het huidige gemiddelde tarief bedraagt volgens het ministerie € 0,191 per gereden kilometer. Tussen 1 september en 31 december 2026 daalt dat gemiddelde tijdelijk naar € 0,148 per kilometer.

De tijdelijke verlaging heeft volgens het kabinet geen gevolgen voor de zogenoemde terugsluis van opbrengsten en de subsidies voor elektrische vrachtwagens en laadinfrastructuur. Het kabinet noemt elektrificatie van het wagenpark belangrijk om de uitstoot van het wegvervoer te verminderen en de weerbaarheid van de transportsector te vergroten.

Rode Kruis zet vijf tenten tegen zon neer voor azc Ter Apel

TER APEL – Het Rode Kruis gaat vijf tenten neerzetten voor het aanmeldcentrum in Ter Apel. De tenten zijn bedoeld als beschutting tegen de zon, niet om onder te slapen, zegt een woordvoerder. “Het gaat om open tenten.” Naar verwachting worden de tenten rond 14.00 uur geplaatst.

Het aanmeldcentrum zit overvol en daarom vangt het COA alleen nog kwetsbare mensen op. Afgelopen nacht moesten daardoor 130 mensen de nacht doorbrengen in een sporthal in het Drentse Gieten. Woensdag gingen ongeveer vijftig asielzoekers voor de nacht naar Stadskanaal. Het Rode Kruis verwacht dat het aantal waarvoor geen plek is, blijft oplopen.

Vrijdag aan het begin van de middag zitten rond de zestig mensen op het grasveld naast de ingang van het aanmeldcentrum. Het merendeel heeft een plekje opgezocht in de beperkte schaduw die daar is, ziet een ANP-verslaggever. Het Rode Kruis deelt continu water uit.

VluchtelingenWerk

De komende dagen wordt er veel zon verwacht en lopen de temperaturen op tot 28 graden.

VluchtelingenWerk is blij dat de mensen voor het aanmeldcentrum “tenminste enige beschutting tegen de zon” krijgen door de tenten. “Blijft dat het een zeer ongewenste situatie is waarbij we nu extra alert moeten zijn op het welzijn van de mensen die hier op het gras moeten wachten”, zegt een woordvoerder. Medewerkers van VluchtelingenWerk zijn in de middag aanwezig om te controleren hoe het gaat met de aanwezige vluchtelingen. “We staan in uitstekend contact met de medewerkers en vrijwilligers van het Rode Kruis hierover.”

Boete transportbedrijf na ernstig arbeidsongeval verlaagd door rechtbank

ROERMOND – De rechtbank Limburg heeft een boete voor een transportbedrijf uit Nuth wegens een ernstig arbeidsongeval verlaagd van 15.750 euro naar 11.025 euro. Volgens de rechtbank mocht de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid wel degelijk een boete opleggen, maar had deze vanwege de eigen schuld van het slachtoffer en de overschrijding van de redelijke termijn moeten worden gematigd.

Het ongeval vond plaats op 5 september 2022 tijdens werkzaamheden met een steenoplegger. Bij het openen van een zijklep vielen gestapelde bouwhekblokken van de oplegger, waarna de chauffeur door de vallende lading werd geraakt. Het slachtoffer liep daarbij gebroken borstwervels op en verbleef meer dan twee dagen in het ziekenhuis.

Boete wegens overtreding Arbowetgeving

Na onderzoek stelde de Arbeidsinspectie vast dat sprake was van overtreding van de Arbeidsomstandighedenwet en het Arbeidsomstandighedenbesluit. Volgens de minister waren onvoldoende maatregelen genomen om te voorkomen dat werknemers geraakt konden worden door vallende lading.

Het oorspronkelijke boetenormbedrag bedroeg 9.000 euro. Vanwege de omvang van het bedrijf werd dit bedrag met 50 procent verlaagd, maar vervolgens weer verhoogd vanwege de ernst van het letsel en de ziekenhuisopname. Uiteindelijk kwam de boete uit op 15.750 euro.

Het transportbedrijf stelde onder meer dat het slachtoffer ervaren was, instructies had gekregen en zelf bewust risico’s had genomen door door te gaan met het openen van andere zijwanden nadat eerder al bijna een ongeval was gebeurd.

Geen veilige werkwijze vastgelegd

De rechtbank oordeelde dat het bedrijf onvoldoende had gedaan om de risico’s van het laden en lossen van de steenoplegger te voorkomen. Zo waren de specifieke risico’s niet opgenomen in een risico-inventarisatie en -evaluatie (RI&E) en was geen veilige werkwijze vastgelegd. Ook adequate instructies en toezicht ontbraken volgens de rechtbank.

Wel stelde de rechtbank vast dat het slachtoffer “op eigen initiatief en tegen beter weten in buitengewoon onvoorzichtig” had gehandeld. De chauffeur ging namelijk verder met het openen van andere zijwanden nadat hij eerder vallende bouwhekblokken nog maar net had weten te ontwijken. Volgens de rechtbank had hij eerst moeten controleren of de lading op meerdere plekken instabiel was voordat hij doorging met zijn werkzaamheden.

Om die reden had de minister de boete volgens de rechtbank met 15 procent moeten matigen wegens eigen schuld van het slachtoffer. Daarnaast werd de boete nog eens met 15 procent verlaagd omdat de behandeling van de zaak te lang had geduurd.

De rechtbank verklaarde het beroep van het transportbedrijf gegrond en stelde de uiteindelijke boete vast op 11.025 euro.

Goedkoper treinreizen in zomermaanden moet op 21 juni ingaan

DEN HAAG – Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.

Het kabinet was tijdens het debat over de stijgende kosten door de oorlog in Iran positief over het idee. Op die manier zouden mensen in de zomer geld kunnen besparen door dit ticket. Hetzelfde abonnement kost normaal gesproken 127,95 euro per maand.

Om het voor het begin van de zomer te kunnen laten ingaan, moeten de Tweede en Eerste Kamer nog akkoord gaan met een wijziging van de begroting van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Het plan kost 118 miljoen euro en wordt betaald uit ongebruikt geld uit het Klimaat- en energiefonds en het Mobiliteitsfonds.

‘Betaalbaar openbaar vervoer’

Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat) hoopt dat veel mensen dit ticket gaan gebruiken en dat het kan helpen met “het huishoudboekje”. Ze zei ook dat het tijdelijke ticket “past in het streven van het kabinet naar een betaalbaar openbaar vervoer”. De NS heeft de tickets de afgelopen jaren juist steeds duurder gemaakt. Onder meer daardoor maakte de NS vorig jaar weer winst.

Als na de zomer bekend is hoeveel mensen gebruik hebben gemaakt van het ticket, wordt met de treinvervoerders gekeken of en hoe het goedkopere ticket kan blijven.

NS-directeur Wouter Koolmees bevestigt dat de prijs ook gaat gelden voor mensen die dit abonnement al hebben. “Heel goed dat naar het openbaar vervoer wordt gekeken als oplossing voor een maatschappelijk probleem als stijgende brandstofprijzen. Aan zulke plannen werkt NS als staatsdeelneming graag mee.”

De Jong Shipping Group neemt belang in Belgische binnenvaartonderneming TransMatch

ROTTERDAM/WIJNEGEM – De Jong Shipping Group heeft met terugwerkende kracht per 1 januari 2026 een minderheidsbelang genomen in binnenvaartonderneming TransMatch. Met de participatie wil de groep haar positie in de binnenvaart versterken en haar commerciële activiteiten in Noordwest-Europa verder uitbreiden.

Volgens beide bedrijven past de samenwerking binnen de groeistrategie van De Jong Shipping Group. Daarnaast betekent de stap de eerste structurele aanwezigheid van de groep in België.

TransMatch is actief in het ARA-gebied, België, Noord-Frankrijk en delen van de Rijn en Moezel. Het bedrijf beschikt over een groeiende eigen vloot en een uitgebreid commercieel netwerk binnen de binnenvaartsector.

Combinatie van duwvaart en motorschepen

De samenwerking moet leiden tot een versterking van elkaars marktpositie en een uitbreiding van het gezamenlijke werkgebied. De Jong Shipping Group brengt daarbij haar positie in de duwvaart in, terwijl TransMatch sterk vertegenwoordigd is in de motorscheepvaart en beschikt over uitgebreide regionale marktkennis.

Volgens de bedrijven zorgt deze combinatie voor meer flexibiliteit in de inzet van tonnage en maakt dit het mogelijk om ladingstromen efficiënter en breder te bedienen.

Pelger de Jong van De Jong Shipping Group noemt samenwerking “een effectievere manier om te groeien dan het toevoegen van capaciteit in een al competitieve markt”.

De Jong Shipping TransMatch

“TransMatch heeft een sterke positie in de Belgische binnenvaart en is diep verankerd in het lokale netwerk. Die combinatie van ondernemerschap en marktkennis sluit goed aan bij onze eigen manier van werken”, aldus De Jong.

“Logische volgende stap”

Ook Lazlo Albrecht van TransMatch spreekt van een logische stap. Volgens hem delen beide familiebedrijven dezelfde visie op ondernemen, met korte communicatielijnen, flexibiliteit en focus op langetermijnrelaties.

Door de samenwerking verwachten beide partijen verdere groei te kunnen versnellen, terwijl zij hun eigen identiteit en werkwijze behouden.

Voor klanten en partners moet de samenwerking leiden tot een breder netwerk en meer flexibiliteit in transportmogelijkheden. Daarnaast zou de groeiende eigen vloot van TransMatch bijdragen aan een stabielere prijsstelling in de traditioneel volatiele binnenvaartmarkt.

De Jong Shipping TransMatch

Over de bedrijven

De Jong Shipping Group is actief in de binnenvaart en duwvaart en richt zich op het vervoer van droge bulk en andere ladingstromen binnen Europa. Onder de naam C-Shipping & Logistics biedt de groep daarnaast diensten aan op het gebied van zeevaart en port agencies.

TransMatch is een binnenvaartonderneming met een groeiende eigen vloot en een sterk netwerk in het ARA-gebied, België en Noord-Frankrijk. Het bedrijf profileert zich als een wendbare speler binnen de binnenvaartsector.

Rusland meldt fatale Oekraïense aanval op bezette regio Loehansk

LOEHANSK – Bij een Oekraïense droneaanval op de door Rusland bezette regio Loehansk zijn vier doden en 35 gewonden gevallen, meldt het Russische staatspersbureau RIA.

Volgens hulpdiensten stortte een huis voor 86 minderjarige studenten in door de nachtelijke aanval.

Het zou gaan om jongeren van tussen de 14 en 18 jaar oud. Enkelen van hen zouden onder het puin vandaan zijn gehaald. De hulpdiensten zeiden dat er nog naar meer mogelijke slachtoffers werd gezocht.

Een Russische vertegenwoordiger beschuldigt Oekraïne van het uitvoeren van een gerichte aanval op slapende kinderen.

De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigde op X dat Oekraïne aanvallen heeft uitgevoerd op door Rusland bezet gebied. Hij zei dat Oekraïne ook een Russische olieraffinaderij op 700 kilometer afstand van de Oekraïense grens heeft aangevallen.

ILT waarschuwt binnenvaart voor gevolgen van alcohol- en drugsgebruik

DEN HAAG – Alcohol- en drugsgebruik in de binnenvaart kan grote gevolgen hebben voor de veiligheid op het water én voor de loopbaan van schippers en bemanningsleden. Daarvoor waarschuwt de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) naar aanleiding van een incident eind maart op het Schelde-Rijnkanaal.

Bij dat incident ramde een dronken schipper een binnenvaarttanker, waardoor de veiligheid op het water ernstig in gevaar kwam. Volgens de ILT komt alcohol- en drugsgebruik in de binnenvaart regelmatig aan het licht na meldingen of incidenten.

Politie stelt proces-verbaal op

De politie is bevoegd om alcohol- en drugstesten af te nemen op het water. Bij overtredingen wordt een proces-verbaal opgesteld en kan de politie een melding doen bij de ILT om herhaling te voorkomen.

De ILT houdt toezicht op de bevoegdheid en deskundigheid van ondernemers, schippers en bemanningsleden in de binnenvaart. Bemanningsleden moeten beschikken over een kwalificatiecertificaat of dienstboekje en bij aanvragen of verlengingen een geldige geneeskundige verklaring overleggen.

Na een melding van de politie overlegt de ILT met een medisch adviseur scheepvaart. Senior inspecteur Thom Bijkersma van de ILT benadrukt dat de gezondheid van een schipper of bemanningslid moet worden beoordeeld om de veiligheid op het water te waarborgen.

Tijdelijke schorsing mogelijk

Volgens medisch adviseur scheepvaart Jakob de Mol kan de ILT een tussentijdse medische keuring eisen en de vaarbevoegdheid tijdelijk opschorten totdat die keuring heeft plaatsgevonden.

“Oertredingen op alcohol- en drugsgebruik kunnen wijzen op een schipper of bemanningslid dat mogelijk tijdelijk niet geschikt is om te varen”, aldus De Mol.

Bij meerdere overtredingen kan sprake zijn van verslavingsproblematiek, waardoor iemand lichamelijk of geestelijk ongeschikt wordt verklaard. In dat geval kan het kwalificatiecertificaat worden ingetrokken, waardoor iemand niet langer bevoegd is om te varen.

Oproep aan sector

De ILT roept schippers en ondernemers in de binnenvaart op verantwoordelijkheid te nemen voor de veiligheid op het water en misstanden te melden. Meldingen kunnen ook anoniem worden gedaan.