TRIER â Bij gezamenlijke grensoverschrijdende vrachtwagencontroles van Duitse en Belgische autoriteiten is dinsdagochtend een opvallend groot aantal overtredingen vastgesteld. Bijna 80 procent van de gecontroleerde voertuigen bleek het toegestane totaalgewicht te overschrijden. Vooral vrachtwagens met houttransporten vielen op door forse overbelading. In negen gevallen werd de verdere rit verboden.
De controles vonden plaats in de grensregio rond Gindorf, PrÃŧm en Losheim en waren specifiek gericht op de afmetingen en gewichten van voertuigen in het goederenvervoer.
Volgens de politie van Trier waren de resultaten van de controles zorgwekkend. De vastgestelde totaalgewichten liepen uiteen van 44 tot 56 ton, terwijl voor alle betrokken vrachtwagens een maximaal toegestaan totaalgewicht van 40 ton gold.
De overbeladingen bedroegen daarmee tussen de 10 en 40 procent.
Belgische houttransporteur met 56 ton
De zwaarste overtreding werd vastgesteld bij een Belgische vrachtwagen voor het vervoer van langhout, die bij Losheim werd gecontroleerd. Het voertuig woog maar liefst 56 ton, 16 ton meer dan toegestaan.
Ook een Nederlandse trekker met oplegger viel op. Het voertuig, geladen met kippenmest, werd bij PrÃŧm gecontroleerd en bleek een totaalgewicht van 50,5 ton te hebben. Daarmee was de combinatie 10,5 ton, oftewel ruim 26 procent, te zwaar.
In totaal werd bij negen vrachtwagens de verdere rit verboden vanwege overbelading.
Het ging om zes houttransporten, een trekker met oplegger geladen met mest, een trekker met oplegger met twee zeecontainers en een trekker met oplegger geladen met melk.
Boetes voor chauffeurs en mogelijke afroming transportopbrengsten
Tegen alle verantwoordelijke chauffeurs is een boeteprocedure gestart vanwege het overschrijden van het toegestane totaalgewicht.
Daarnaast willen de autoriteiten ook de betrokken transportondernemingen aanpakken. Tegen deze bedrijven worden procedures voorbereid die het mogelijk maken om de opbrengsten van de betreffende transportopdrachten in beslag te nemen.
Hiermee kunnen de financiÃĢle gevolgen van de overtredingen verder gaan dan alleen de boetes voor de chauffeurs.
Ook overtredingen rij- en rusttijden
Naast de overbeladingen werden tijdens de controles verschillende andere overtredingen vastgesteld.
Zo werd een bestuurder betrapt op het gebruik van een mobiele telefoon tijdens het rijden. Bij een personenauto met aanhangwagen bleek de lading niet correct te zijn vastgezet.
Ook constateerden de controleurs meerdere overtredingen van de geldende rij- en rusttijden.
Voor deze overtredingen worden eveneens de benodigde processen-verbaal en controlerapporten opgesteld.
Duitse en Belgische diensten werken samen
Aan de gezamenlijke controleactie namen meerdere Duitse en Belgische instanties deel.
Het ging om medewerkers van de Belgische politiezone Eifel, de verkeerspolitie van Euskirchen, het Bundesamt fÃŧr Logistik und Mobilität (BALM) uit Mainz en de gespecialiseerde zwaarvervoercontrolegroep van het politiebureau Trier.
De gezamenlijke actie was gericht op het controleren van de naleving van de voorschriften voor afmetingen en gewichten in het goederenvervoer.





