UTRECHT – Werknemers van zuivelbedrijven in heel Nederland voeren volgende week actie voor een betere cao. Dat meldt vakbond FNV maandag. De eerste poortacties vinden plaats bij vestigingen van FrieslandCampina in Leeuwarden, Nuenen en Meppel, bij Ausnutria in Leeuwarden en bij Riedel in Ede.
Volgens FNV-bestuurder Edwin Martirosian is de onvrede onder werknemers groot, nadat het laatste cao-bod van de werkgevers vrijwel unaniem werd afgewezen.
āDit is een krachtig signaal naar de werkgevers. De eenheid onder de mensen in de zuivelsector is groter dan ooit, en dat is ook nodigā, aldus Martirosian. āWe proberen al maandenlang om een goede cao af te spreken maar wat de Nederlandse Zuivel Organisatie tot nu toe op tafel heeft gelegd is zeer teleurstellend.ā
De vakbond waarschuwt dat de acties kunnen uitgroeien tot stakingen als werkgevers hun standpunt niet aanpassen.
FNV eist minimaal 4 procent loonsverhoging
Een belangrijk struikelblok in de cao-onderhandelingen is de loonontwikkeling. Werkgevers bieden volgens FNV een loonsverhoging van 3 procent, terwijl de inflatie over 2025 uitkwam op 3,3 procent.
De vakbond eist daarom namens de werknemers een cao voor ƩƩn jaar vanaf april 2026 met minimaal 4 procent loonsverhoging. Daarnaast wil FNV automatische prijscompensatie, zodat lonen meestijgen met de inflatie.
āTerwijl de bedrijfscijfers prachtig groen kleuren, weigeren de zuivelbedrijven de koopkracht van hun mensen te reparerenā, zegt Martirosian. āDe prijzen aan de pomp en in de supermarkt blijven stijgen, maar ondertussen houden de werkgevers de hand op de knip.ā
Meer eisen van werknemers
Naast hogere lonen zetten werknemers zich volgens FNV ook in voor een vierdaagse werkweek, hogere toeslagen voor ploegendiensten, vaste contracten voor structureel werk, een betere reiskostenvergoeding en het aanpakken van onbetaald overwerk.
Ook wil de vakbond dat werknemers buiten werktijd niet bereikbaar hoeven te zijn.
Daarnaast roept FNV de zuivelbedrijven op om de vakbond toegang te geven tot werkvloeren en kantines. Volgens de bond maakt de Nederlandse Zuivel Organisatie dat op veel locaties moeilijk.
85.000 werknemers in sector
In de Nederlandse zuivelindustrie werken volgens FNV ongeveer 85.000 mensen. Daarvan zijn circa 12.000 werknemers direct in dienst bij zuivelverwerkende bedrijven zoals FrieslandCampina.





