WASHINGTON – De Amerikaanse president Donald Trump houdt vast aan zijn maritieme blokkade van Iran. Dat meldt hij op sociale media nadat Iran had aangekondigd dat commerciële schepen weer door de Straat van Hormuz kunnen varen. Trump schrijft dat de Amerikaanse blokkade “volledig van kracht blijft” tot de “transactie” met Iran voor “100 procent” is voltooid.
Trump lijkt daarmee te doelen op het overleg met Iran over het beëindigen van de oorlog. De president voorspelde in zijn bericht dat het proces erg snel kan verlopen omdat over de meeste punten al overeenstemming zou zijn bereikt. De voor de wereldeconomie erg belangrijke Straat van Hormuz is volgens de president ondertussen wel volledig open voor de scheepvaart.
“Iran heeft, met hulp van de VS, alle zeemijnen weggehaald of is bezig deze weg te halen”, meldde hij. Daarnaast zou het land hebben beloofd de zeestraat nooit meer te sluiten. “Dat zal niet langer als wapen tegen de wereld worden gebruikt”, jubelde de president. Die schreef in een ander bericht in hoofdletters dat het een grootse en fantastische dag is voor de wereld.
De Iraanse staatstelevisie berichtte dat nog wel beperkingen gelden voor militaire vaartuigen in de zeestraat. “De doorvaart van militaire schepen door de Straat van Hormuz blijft verboden”, aldus een hoge militaire functionaris. De commerciële scheepvaart kan gebruikmaken van aangewezen routes.
Iran had scheepvaart via de waterweg feitelijk geblokkeerd tijdens de oorlog. De VS reageerden met hun eigen blokkade van Iraanse havens. Zo voerden ze de economische druk op het Iraanse regime op. Trump benadrukte in zijn bericht dat de blokkade uitsluitend is gericht tegen Iran.




