UTRECHT â Buschauffeurs in het stads- en streekvervoer leggen woensdag 14 oktober landelijk het werk neer. Vakbonden CNV en FNV roepen op tot een staking uit protest tegen de plannen van werkgevers om de roosters verder onder druk te zetten. De actie volgt op het vastlopen van de onderhandelingen over een nieuwe cao Openbaar Vervoer.
De staking kan grote gevolgen hebben voor reizigers die afhankelijk zijn van het busvervoer. De cao geldt voor ongeveer 13.000 werknemers in het stads- en streekvervoer, onder wie voornamelijk buschauffeurs, maar ook kantoorpersoneel.
Het stadsvervoer in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam valt buiten deze cao.
Vakbonden verzetten zich tegen plannen werkgevers
Volgens CNV-onderhandelaar Niels Rook waren de werkgevers al gewaarschuwd dat er acties zouden volgen als zij zouden vasthouden aan voorstellen die volgens de vakbond een verslechtering van de arbeidsvoorwaarden betekenen.
De vakbonden verzetten zich onder meer tegen plannen om de loondoorbetaling bij ziekte te verlagen, meer onbetaalde pauzes in de roosters op te nemen en roosterwijzigingen op nog kortere termijn mogelijk te maken.
Ook willen werkgevers volgens CNV de inspraak van werknemers op hun roosters beperken.
“We hebben duidelijk aangekondigd dat er acties zouden komen als ze vasthouden aan hun plannen om de cao slechter te maken. Ze doen nu wel alsof er een goed bod op tafel ligt. Wat ze er niet bij vertellen, is dat er plannen tussen zitten die voor ons onacceptabel zijn”, aldus Rook.
Volgens de vakbond hebben buschauffeurs juist behoefte aan gezondere en socialere roosters, met meer regelmaat en een betere balans tussen werk en privÊ.
“We willen niet nÃŗg meer druk op de roosters, maar in plaats daarvan juist gezondere, sociale roosters, met meer regelmaat en een betere werk-privÊbalans. En dat kan ook. Het is een kwestie van goed organiseren”, stelt Rook.
CNV eist 9,5 procent loonsverhoging in twee jaar
Naast betere roosters wil CNV in de nieuwe cao een loonsverhoging van 9,5 procent over een periode van twee jaar.
Ook zet de vakbond in op een goede ouderenregeling, sneller uitzicht op een vast contract en een regeling waarmee werknemers hun studieschuld fiscaal gunstig kunnen aflossen.
Verder wil CNV dat werknemers gedurende de eerste negen weken van het ouderschapsverlof volledig worden doorbetaald.
De huidige cao Openbaar Vervoer is op 1 juli 2026 verlopen. De onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst hebben tot nu toe niet tot een akkoord geleid.
Iedere week nieuwe acties mogelijk
Als de landelijke staking van woensdag 14 oktober niet tot een doorbraak leidt, bereiden de vakbonden vervolgacties voor.
Volgens Rook kan er de komende tijd iedere week een actiedag plaatsvinden. De bonden willen pas kort van tevoren bekendmaken wanneer en op welke manier de acties worden gehouden.
Daarmee willen zij voorkomen dat werkgevers op het laatste moment noodroosters opstellen om de gevolgen van de stakingen te beperken.
“We zullen komende tijd in iedere week een actiedag organiseren. Wanneer en hoe maken we pas kort van tevoren bekend. We laten de acties niet saboteren door werkgevers die op het laatste moment noodroosters gaan maken. Want het zijn juist die last-minute aanpassingen waar we ons tegen verzetten”, aldus Rook.
Ongeveer 13.000 werknemers vallen onder cao
De cao Openbaar Vervoer geldt voor werknemers van onder meer Arriva, EBS, Qbuzz, Keolis, Transdev en RET Streekvervoer.
Onder Transdev vallen ook vervoersmerken als Connexxion en Hermes.
In totaal vallen ongeveer 13.000 werknemers onder de cao. Het gaat voornamelijk om buschauffeurs, maar ook om medewerkers op kantoor.
Hoeveel buschauffeurs woensdag daadwerkelijk aan de staking zullen deelnemen en welke buslijnen daardoor uitvallen, is nog niet bekend.






