Clicky

donderdag 12 februari 2026 - 12:31 uur
HomeTRANSPORTNIEUWSSpoorvervoerMinisterie van Defensie investeert in Noordzee-radars, bergingsvoertuigen en gewondentreinen

Ministerie van Defensie investeert in Noordzee-radars, bergingsvoertuigen en gewondentreinen

DEN HAAG – Defensie breidt de militaire capaciteit uit met extra radarsystemen voor de Noordzee, zware bergingsvoertuigen voor de landmacht en speciale gewondentreinen voor grootschalige medische evacuatie. Staatssecretaris Gijs Tuinman heeft de Tweede Kamer hierover schriftelijk geïnformeerd.

Met de investeringen wil Defensie inspelen op de veranderende veiligheidssituatie en de voorbereiding op een mogelijk grootschalig conflict.

Extra toezicht op ‘dark vessels’ op de Noordzee

De Noordzee is volgens Defensie van groot strategisch belang, zowel economisch als militair. In het gebied bevinden zich vitale infrastructuren zoals olie- en gasplatforms, onderzeese pijpleidingen, windparken en datakabels. Deze zijn kwetsbaar voor sabotage en hybride dreigingen.

Defensie beschikt momenteel over onvoldoende middelen om zogenoemde ‘dark vessels’ te detecteren: schepen die hun transponder uitschakelen om onopgemerkt te blijven. Daarom worden extra radarsystemen aangeschaft. De nieuwe radars kunnen ook objecten kleiner dan 50 meter waarnemen en zijn geschikt om onder meer drones te detecteren.

De systemen worden geleverd door een Nederlandse partij. Het onderhoud wordt uitgevoerd door Rijkswaterstaat en de leverancier. Voor data-uitwisseling wordt aangesloten op de bestaande verbinding tussen het Kustwachtcentrum en de marine.

Zware bergingsvoertuigen voor landmacht

Met het oog op een mogelijk grootschalig conflict wordt ook de gevechtscapaciteit van de landmacht versterkt. De zware en middelzware infanteriebrigades krijgen extra bergingscapaciteit.

Defensie wil daarvoor Wisent-2 pantserrupsbergingsvoertuigen aanschaffen van het Duitse bedrijf FFG Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft. De voertuigen zijn bedoeld voor onder meer het nieuwe tankbataljon en het nieuwe pantserinfanteriebataljon.

De Wisent-2 is gebouwd op het chassis van de Leopard 2-tank en kan direct worden aangeschaft, wat volgens Defensie risico’s op vertragingen en kostenoverschrijdingen beperkt. De voertuigen worden geleverd inclusief op afstand bedienbare wapenstations, munitie, reservedelen en IT-middelen. Ook de Nederlandse industrie krijgt binnen het partnerschap een rol.

Gewondentreinen voor grootschalige evacuatie

Daarnaast schaft Defensie gewondentreinen aan voor het vervoer van grote aantallen oorlogsslachtoffers over langere afstanden. Momenteel wordt voor medische evacuatie gebruikgemaakt van ambulances en helikopters. Voor langeafstandstransport komt daar vanaf 2027 het transportvliegtuig C-390 Millennium bij, dat de C-130 vervangt.

In een grootschalig conflict kan het aantal gewonden aanzienlijk zijn. Met speciale treinen wil Defensie in één keer grote groepen gewonden kunnen vervoeren, bijvoorbeeld naar een calamiteitenhospitaal. De treinen worden in Nederland aangeschaft en ook hier omgebouwd.

Met de investeringen onderstreept Defensie de inzet op versterking van zowel maritieme bewaking, landmachtcapaciteit als logistieke medische ondersteuning.

Transportrisico

Van der Lee

MEER NIEUWS

Transportrisico

Van der Lee

Vraag & Aanbod