AMSTERDAM/SCHAGEN – Een inmiddels 19-jarige vrachtwagenchauffeur is door het gerechtshof in Amsterdam veroordeeld tot een werkstraf van 50 uur wegens culpoze brandstichting. De man liet op 3 december 2022 een illegale Cobra 6 tot ontploffing komen in een volle trein bij Schagen. De explosie veroorzaakte aanzienlijke schade aan het treinstel en leidde bij meerdere medepassagiers tot gehoorschade, waaronder blijvende tinnitus.
De chauffeur, die destijds nog minderjarig was, had het stuk illegaal vuurwerk in zijn hoodie meegenomen. Volgens het hof heeft hij de Cobra geopend en deels leeggeschud in een prullenbak in de trein, waarbij het vuurwerk tot ontbranding kwam. Er is geen sprake van opzet, maar wel van ernstige onvoorzichtigheid, aldus het hof.
Letsel en schade bij meerdere reizigers
Door de explosie raakten diverse reizigers gewond. Twee slachtoffers liepen blijvende gehoorschade op en moeten sindsdien gehoorapparaten dragen. De rechtbank kende hen en andere benadeelden in totaal tienduizenden euro’s aan schadevergoeding toe. Ook NS Groep kreeg een schadevergoeding van ruim € 10.000 voor de herstelkosten van het treinstel.
Verdachte werkzaam in transportsector
De verdachte verklaarde tijdens de zitting dat hij inmiddels zijn opleiding heeft afgerond en als vrachtwagenchauffeur bij een transportbedrijf werkt. Hij gaf aan nog steeds last te hebben van het incident, zowel lichamelijk – zijn hand zit vol littekens – als mentaal. Volgens de Raad voor de Kinderbescherming is de kans op herhaling klein.
Cobra 6 explosie door onvoorzichtig handelen
De rechter achtte bewezen dat de jongeman het vuurwerk niet had aangestoken, maar dat het tot ontploffing kwam door het openen en uitschudden van het explosief in de prullenbak. Daarmee handelde hij aanmerkelijk onvoorzichtig, wat leidde tot de explosie.
Het hof sprak hem vrij van opzettelijke brandstichting, maar achtte hem wel schuldig aan een aan zijn schuld te wijten ontploffing.