DEN HAAG – UBS heeft een transactieaanbod van het Openbaar Ministerie (OM) aanvaard in de vorm van een boete van 5 miljoen euro voor de voormalige bank Credit Suisse. De bank werd ervan verdacht medeplichtig te zijn aan het doen van 80 onjuiste belastingaangiften voor twaalf verschillende klanten. De feiten vonden plaats tussen 2005 en 2015.
Credit Suisse werd in 2023 overgenomen door UBS en bestaat sindsdien niet meer als zelfstandige bank. Met de transactie volgt het OM de richtlijnen voor het buitengerechtelijk afdoen van dit soort strafzaken.
Hulp bij het verborgen houden van vermogen
In 2016 startte de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) onder leiding van het OM een onderzoek naar Credit Suisse. Daaruit bleek dat de bank met haar dienstverlening had bijgedragen aan het doen van onjuiste belastingaangiften.
De Nederlandse klanten die onderwerp waren van het onderzoek, waren zogenoemde zwartspaarders. Zij brachten hun vermogen onder op Zwitserse bankrekeningen om dit buiten het zicht van de Nederlandse Belastingdienst te houden.
Credit Suisse hielp deze klanten op verschillende manieren. Zo hield de bank bancaire post vast, faciliteerde zij het openen van genummerde bankrekeningen en bood zij klanten de mogelijkheid om bij contacten met de bank een codenaam te gebruiken.
Daarnaast hielp Credit Suisse bij het opzetten van vennootschappen in landen die geen fiscale informatie met Nederland uitwisselden.
Onderzoek naar twaalf klanten
Het strafrechtelijk onderzoek richtte zich op de voormalige rechtspersoon Credit Suisse. Volgens het OM hadden de betrokken medewerkers in Nederland voornamelijk een uitvoerende rol, terwijl de leidinggevenden vanuit Zwitserland opereerden.
De twaalf klanten die onderwerp waren van het strafrechtelijk onderzoek, maakten deel uit van een grotere groep rekeninghouders. Een deel van deze groep had eveneens onjuiste belastingaangiften gedaan.
Om het onderzoek efficiënt af te handelen, zijn uitsluitend de belastingaangiften van de twaalf geselecteerde klanten betrokken bij het strafrechtelijk onderzoek. De Belastingdienst heeft de zaken van de overige betrokken klanten zelfstandig afgehandeld door middel van naheffingen en boetes.
Boete van 5 miljoen euro
Het OM heeft UBS, dat Credit Suisse in 2023 overnam, een transactieaanbod gedaan in de vorm van een boete van 5 miljoen euro. UBS heeft dit aanbod aanvaard.
Volgens het OM is de boete een passende straf. Rechtspersonen kunnen uitsluitend financieel worden bestraft, ook wanneer een strafzaak aan de rechter wordt voorgelegd.
Bij het bepalen van de hoogte van de boete is rekening gehouden met het aantal rekeninghouders dat bij de transactie is betrokken en de omvang van het vermogen dat zij bij Credit Suisse hadden ondergebracht.
Volgens het OM staat de boete daarmee in redelijke verhouding tot transacties die Credit Suisse eerder in andere landen heeft getroffen voor vergelijkbare gedragingen.
Kans op herhaling beperkt
Het OM acht de kans op herhaling beperkt vanwege verschillende maatregelen die Credit Suisse in de afgelopen jaren heeft genomen.
Zo bedient de bank sinds de zomer van 2014 geen zwartspaarders meer. Daarnaast heeft Credit Suisse een compliancebeleid ingevoerd dat erop is gericht de naleving van belastingwetgeving door klanten te bevorderen.
Ook het feit dat Credit Suisse in 2023 door UBS is overgenomen en niet langer als zelfstandige bank bestaat, heeft volgens het OM meegewogen bij het besluit om de strafzaak met een hoge transactie af te ronden.
Met de aanvaarding van het transactieaanbod wordt de zaak tegen de voormalige bank buitengerechtelijk afgedaan.






