ROTTERDAM – Havenwerkers hebben het werk neergelegd in de havens van Rotterdam, Amsterdam en Zeeland. Met de staking van 11.15 uur tot 19.00 uur protesteren de vakbonden tegen de kabinetsplannen rondom de sociale zekerheid. FNV verwacht dat honderden havenwerkers samenkomen op de stakingslocatie in de haven van Rotterdam.
De werkonderbreking leidt tot langere wachttijden op het water en op de weg, stelt Havenbedrijf Rotterdam.
Het precieze effect van de staking op de haven is lastig te voorspellen, stelt een woordvoerder van vereniging van bedrijven in de Rotterdamse haven Deltalinqs. “Maar dat er achterstanden zullen ontstaan en zaken zich zullen opstapelen is evident.”
Gesprek
Deltalinqs zegt begrip te hebben voor de staking, maar roept ook op tot gesprek over de kabinetsplannen. “Nu leidt de staking tot schade voor allerhande leveringen die via de haven moeten binnenkomen om de samenleving draaiende te houden. Ook komt een dergelijke staking bovenop alle geopolitieke turbulentie en schokken waar het logistieke systeem in de haven al mee te maken heeft en dat is niet verstandig.”
Bij de containerterminals van ECT in de Rotterdamse haven verwachten ze dat het in ieder geval dagen zal duren voordat de achterstanden zijn ingelopen. “Aangezien het erg druk is, kost dat wel veel tijd”, laat een woordvoerder weten.
Reeks acties
Branchevereniging Transport en Logistiek Nederland (TLN) verwacht dat het zowel voor de werkonderbreking als in de uren daarna aanzienlijk drukker zal zijn in de haven.
De havenstaking is onderdeel van een reeks acties van de vakbonden. Woensdag rijden er bijna geen treinen door een landelijke staking in het openbaar vervoer.
Bezuinigingsplannen
Het minderheidskabinet heeft een groot deel van de bezuinigingsplannen geschrapt of met een jaar uitgesteld, werd dinsdag duidelijk uit gelekte plannen. Voor de vakbonden is dat echter onvoldoende. “Het kabinet kan blijven uitstellen, maar wij blijven niet stilzitten tot alle afbraakplannen zijn ingetrokken. Onze acties staan”, zei Spekman daar dinsdag over.
Vrijdag zijn ook de Wereldhavendagen begonnen in de Rotterdamse haven. De staking zal daarop geen impact hebben, verwacht het havenbedrijf.







