Clicky

maandag 23 februari 2026 - 13:01 uur

HomeVerder in het nieuwsEconomieOmzet detailhandel 3,5 procent hoger in vierde kwartaal

Omzet detailhandel 3,5 procent hoger in vierde kwartaal

DEN HAAG – De Nederlandse detailhandel heeft in het vierde kwartaal van 2025 3,5 procent meer omzet geboekt dan in dezelfde periode een jaar eerder. Het verkoopvolume lag 2,1 procent hoger. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Over heel 2025 kwam de omzet van de detailhandel 3,6 procent hoger uit dan in 2024. Het verkoopvolume steeg met 1,6 procent.

Supermarkten en drogisterijen trekken groei

In het vierde kwartaal draaiden winkels in voedings- en genotmiddelen 4,2 procent meer omzet dan een jaar eerder.

  • Supermarkten noteerden een omzetstijging van 4,8 procent en een volumegroei van 1,6 procent.
  • Voedingsspeciaalzaken (zoals slagers en groentewinkels) zagen de omzet met 0,5 procent toenemen, terwijl het volume met 2,6 procent daalde.

De cijfers zijn gecorrigeerd voor kalendereffecten.

Binnen de non-foodsector lag de omzet 3,2 procent hoger dan in het vierde kwartaal van 2024. Het volume steeg eveneens met 2,7 procent.

Vooral drogisterijen deden het goed, met een omzetplus van 5,0 procent en een volumegroei van 3,2 procent. Ook winkels in recreatieartikelen (+2,8 procent), schoenen en lederwaren (+2,5 procent) en kleding (+2,1 procent) realiseerden meer omzet.

Daarentegen daalde de omzet bij winkels in overige huishoudartikelen (-3,0 procent) en consumentenelektronica en witgoed (-0,6 procent), ondanks een volumestijging van 2,2 procent bij elektronica.

Onlineomzet bijna 6 procent hoger

Detailhandelaren zetten online 5,8 procent meer om dan een jaar eerder.

  • Webwinkels en postorderbedrijven zagen hun omzet met 6,4 procent stijgen.
  • Multichannelers (winkels die zowel fysiek als online verkopen) realiseerden een plus van 4,9 procent.

De onlineverkopen laten daarmee opnieuw een stevige groei zien.

Minder faillissementen

In het vierde kwartaal van 2025 zijn 62 detailhandelaren failliet verklaard, tegen 90 een jaar eerder. Dat is een daling van ruim een derde.

In totaal werden in het vierde kwartaal 828 faillissementen uitgesproken onder bedrijven, instellingen en eenmanszaken. In dezelfde periode van 2024 waren dat er bijna 1.050, waarvan circa 9 procent detailhandelaren.

Ondernemers weer positief

Het ondernemersvertrouwen in de detailhandel is aan het begin van het eerste kwartaal van 2026 uitgekomen op 1,4. Daarmee is het sentiment voor het eerst in ruim vier jaar weer positief.

Ondernemers zijn vooral positiever over de verwachtingen van het economisch klimaat (+2,2) dan over de recente ontwikkeling ervan (+0,6).

De personeelsindicator blijft echter negatief (-1,0). Zowel over het vierde kwartaal van 2025 (-0,5) als over de verwachtingen voor het eerste kwartaal van 2026 (-1,6) zijn ondernemers minder positief over hun personeelsbestand. In andere bedrijfstakken is deze indicator wel positief.

Transportrisico

Van der Lee

MEER NIEUWS

Transportrisico

Van der Lee

Vraag & Aanbod