Clicky

donderdag 12 februari 2026 - 14:09 uur
HomeFinancieelFaillissementenMinder faillissementen in januari, ook faillissementsgraad daalt

Minder faillissementen in januari, ook faillissementsgraad daalt

In januari zijn, voor zittingsdagen gecorrigeerd, 279 bedrijven failliet verklaard. Dat zijn er 39 minder dan in januari 2025, een daling van 12 procent. Ten opzichte van december nam het aantal faillissementen juist toe met 6 procent. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Faillissementsgraad verder omlaag

Naast het absolute aantal kijkt het CBS ook naar de faillissementsgraad: het aantal uitgesproken faillissementen per 100 duizend bedrijven. Deze graad geeft een zuiverder beeld, omdat het rekening houdt met het totaal aantal bedrijven in Nederland.

In januari kwam de faillissementsgraad uit op 7,5 per 100 duizend bedrijven. Een jaar eerder lag dit cijfer nog op 8,7. Daarmee zet de licht dalende trend, die sinds het najaar van 2024 zichtbaar is, verder door.

Sinds de start van de reeks in 2015 piekte de faillissementsgraad in maart 2015 met 24,8. In augustus 2021 werd met 3,4 het laagste niveau bereikt. Daarna liep het aantal faillissementen per 100 duizend bedrijven weer op tot 2024, waarna stabilisatie en vervolgens een lichte daling volgde.

Transportsector: lichte daling ten opzichte van 2025

Binnen de sector vervoer en opslag – waaronder transportbedrijven vallen – werden in januari 2026 in totaal 43 eenmanszaken en 236 bedrijven en instellingen failliet verklaard (voor zittingsdagen gecorrigeerd). In januari 2025 ging het om 48 eenmanszaken en 270 bedrijven en instellingen.

Daarmee laat ook de transportgerelateerde sector een daling zien ten opzichte van een jaar eerder. Vergeleken met december 2025 is het aantal faillissementen in de sector licht toegenomen.

Horeca blijft koploper

Niet voor zittingsdagen gecorrigeerd werden relatief gezien de meeste faillissementen uitgesproken in de horeca. In die sector gingen per 100 duizend bedrijven 30,5 ondernemingen failliet, tegen 35,2 een jaar eerder.

De cijfers laten zien dat het aantal faillissementen op jaarbasis daalt, maar dat er nog altijd sprake is van schommelingen per maand en per sector. Voor de transportsector lijkt de druk begin 2026 iets afgenomen ten opzichte van een jaar eerder.

Transportrisico

Van der Lee

MEER NIEUWS

Transportrisico

Van der Lee

Vraag & Aanbod