Clicky

dinsdag 3 februari 2026 - 20:13 uur
HomeVerder in het nieuwsPolitiekYeşilgöz wist dat D66 in Senaat tegenstem asielwetten overweegt

Yeşilgöz wist dat D66 in Senaat tegenstem asielwetten overweegt

DEN HAAG – VVD-leider Dilan Yeşilgöz is niet verrast dat D66 overweegt in de Eerste Kamer tegen de strenge asielwetten van het kabinet-Schoof te stemmen. In Trouw zei senator Boris Dittrich maandag dat zijn partij D66 hoe dan ook tegen de asielnoodmaatregelenwet zal stemmen en kritisch is over de invoering van een tweestatusstelsel. Dat terwijl in het coalitieakkoord staat dat D66, VVD en CDA deze wetten “onverkort” zullen uitvoeren na goedkeuring in de Eerste Kamer.

“Dit wist ik en dat is conform afspraak”, zei Yeşilgöz nadat PVV-leider Geert Wilders had gevraagd naar de mogelijke tegenstem. Ze maakt zich geen zorgen over de wetten. Want, zo redeneert ze, als alle partijen die in de Tweede Kamer vóór de asielwetten stemden dat ook doen in de Eerste Kamer, kunnen deze rekenen op een meerderheid in de senaat.

Wilders is er niet zo gerust op. De radicaal-rechtse politicus zegt uit de Eerste Kamer te hebben vernomen dat de steun “niet zeker” is, zonder te zeggen van wie. Hij vreest dat individuele senatoren afwijken van hun partij door tegen een of beide wetten te stemmen en deze daardoor geen meerderheid halen.

Yeşilgöz niet verbaasd

“Stel je nou voor dat dat gebeurt en dat D66 daar de oorzaak van is. Ligt dat kabinet dan niet meteen op zijn gat, of wat gaat u dan doen?”, wil Wilders van Yeşilgöz weten. De VVD-leider ziet “geen enkele reden” om te verwachten dat de wetten zullen sneuvelen in de senaat. Ook verbaast de houding van de D66-senatoren haar niet, omdat de partij ook in de Tweede Kamer tegen was.

“Waarom heeft u dat geaccepteerd van D66?”, vraagt Wilders over de mogelijke tegenstem. “Want als die hadden voorgestemd, omdat zij in de coalitie zitten, dan had u daar helemaal niet over na hoeven denken.”

Later in het debat vraagt Annabel Nanninga (JA21) aan Henri Bontenbal of zijn partij CDA in de Eerste Kamer voor de wetten zal stemmen. De partijleider wijst erop dat de christendemocraten zich voor beide wetten hebben uitgesproken in hun verkiezingsprogramma. “En ik ga ervan uit dat mijn Eerste Kamerfractie conform het verkiezingsprogramma van het CDA stemt.”

ViaANP

Transportrisico

Van der Lee

MEER NIEUWS

Transportrisico

Van der Lee

Vraag & Aanbod