SCHIJNDEL – Sluis Schijndel is binnen twee weken na een aanvaring met een binnenvaartschip eind november weer volledig in gebruik genomen. Dankzij intensieve inzet van aannemers en onderaannemers kon de belangrijke schakel tussen de haven van Veghel en de Maas snel worden hersteld. Rijkswaterstaat spreekt van een uitzonderlijke prestatie.
De aanvaring had grote gevolgen voor de scheepvaart en bedrijven die afhankelijk zijn van het kanaal. Sluis Schijndel verbindt de haven van Veghel met de Maas en is daarmee een belangrijke schakel voor de binnenvaart.
Schepen snel weer doorgelaten
Volgens omgevingsmanager Mark Wijkniet van Rijkswaterstaat lag de eerste prioriteit bij de schepen die door het incident vastlagen. “Gelukkig konden we de sluisdeuren heel voorzichtig bewegen, waardoor de schepen binnen twee dagen toch allemaal door de sluis konden varen.”
Uitgebreid schadeonderzoek
Na het vrijmaken van de scheepvaart volgde een uitgebreid schadeonderzoek. Samen met aannemer Van Doorn uit Geldermalsen werden de beschadigde sluisdeuren drooggezet en geïnspecteerd. Naast een visuele inspectie werd ook een 3D-scan uitgevoerd om te controleren of de deuren door de aanvaring waren vervormd. Dat bleek niet het geval.
Wel werden scheuren ontdekt in de consoles waarop de aandrijfmotoren van de sluisdeuren staan. Deze onderdelen moesten worden vervangen om de sluis weer veilig in bedrijf te kunnen nemen.

Midden in de nacht naar Duitsland
Het snel vinden van de juiste consoles bleek een uitdaging, omdat de oorspronkelijke leverancier niet meer bestaat. Uiteindelijk werden de onderdelen in Duitsland gevonden. Toen eerst de verkeerde exemplaren werden geleverd, is er volgens Rijkswaterstaat zelfs midden in de nacht heen en weer gereden om de juiste consoles op te halen. “Die betrokkenheid waarderen we enorm,” aldus Wijkniet.
Extra werkzaamheden meegenomen
Tijdens het herstel zijn ook andere werkzaamheden uitgevoerd. Zo is de sluis ondersabeld en zijn de deuren boven water schoongemaakt. Niet-kritieke schade, zoals een defecte motor van een schuif en schade aan leuningen en het bordes, wordt op een later moment hersteld.
Groot compliment
Dankzij de nauwe samenwerking en slimme keuzes kon de sluis binnen twee weken weer worden opengesteld. “Er is met man en macht gewerkt, ook ’s avonds en in de weekenden,” zegt Wijkniet. “Een groot compliment voor de aannemer en alle onderaannemers die dit mogelijk hebben gemaakt.”



