BERLIJN/DEN HAAG – Duitsland noemt de laatste berichten uit China, over het hervatten van de export van Nexperia-chips, “positieve eerste tekenen van een versoepeling van de spanningen”. Dat meldt het Duitse ministerie van Economische Zaken aan persbureau AFP.
Het Witte Huis gaat aankondigen dat de export van Nexperia-producten uit China kan worden hervat, meldden verschillende media vrijdag op basis van anonieme bronnen. Het Chinese handelsministerie reageerde zaterdag op de jongste ontwikkelingen en gaf aan dat het land exporten onder bepaalde voorwaarden zal toestaan. China noemde niet welke producten zijn vrijgesteld van de beperkingen en gaf geen details.
Het Nederlandse ministerie van Economische Zaken wil geen commentaar geven op de “recente berichtgeving”. “We blijven in contact met de Chinese autoriteiten en onze internationale partners om tot een constructieve oplossing te komen om de chipketen weer in evenwicht te brengen en die goed is voor Nexperia en onze economieën.”
China blokkeerde de chipexport vanuit Chinese Nexperia-fabrieken vorige maand vanwege een politiek conflict met Nederland. De Nederlandse regering had met een beroep op een oude wet de Nijmeegse producent van relatief eenvoudige halfgeleiders onder curatele gesteld. De regering vreesde dat de Chinese eigenaar Wingtech productiemiddelen of kennis zou weghalen uit Europa.
Het exportverbod leidde tot chiptekorten in de auto-industrie. Zo moest een belangrijke Duitse autotoeleverancier zijn productietempo verlagen, meldde persbureau Bloomberg vrijdag op basis van ingewijden. Ook de Europese autobrancheorganisatie ACEA heeft gewaarschuwd voor productieproblemen in de sector door het opraken van de voorraden Nexperia-chips.
Daarnaast heeft Nexperia vrijdag de levering van wafers aan zijn Chinese assemblagefabriek opgeschort, volgens persbureau Reuters. Wafers zijn belangrijk voor het maken van chips.
Het Chinese ministerie van Handel legt de schuld bij Nederland voor de verstoringen in de chipvoorziening en stelt dat “de onrechtmatige inmenging van de Nederlandse regering in interne bedrijfszaken” heeft geleid tot de “huidige chaos in de wereldwijde productie- en toeleveringsketens”.
De koerswijziging van China over het hervatten van de export van Nexperia-producten zou het resultaat zijn van gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtsgenoot Xi Jinping in Zuid-Korea eerder deze week, volgens The Wall Street Journal.



