Clicky

zondag 11 mei 2025 - 08:01 uur
Home Blog

Interim-bestuur van FNV weggestuurd

UTRECHT – Het Ledenparlement van FNV heeft zaterdag het interim-bestuur van de vakbond weggestuurd. Voorzitter Henk de Jong en medebestuurders Carolien Bijen en Miranda Diependaal waren sinds maart aan het werk, maar hun termijn stopt zondag, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf.

Het is onduidelijk wie hen nu gaat vervangen, geeft Judith Westhoek van de interne vakbond FNV Personeel aan. Volgens haar wil het Ledenparlement dat de eerder uitgestelde verkiezingen voor een nieuw bestuur toch weer op 11 juli worden gehouden. Ze noemt de gang van zaken “bizar”.

Het is al langer onrustig binnen de vakbond na een vermeende valse integriteitsmelding over toenmalig vicevoorzitter Zakaria Boufangacha. Eind februari besloten het Ledenparlement, de raad van toezicht en het toenmalige bestuur dat er vanwege de onrust een interim-bestuur moest komen.

Druk

Westhoek denkt dat de raad van toezicht druk heeft uitgeoefend op het Ledenparlement om het interim-bestuur weg te sturen om verkiezingen in juli mogelijk te maken. Het interim-bestuur was juist voorstander van uitstel van de verkiezingen in afwachting van lopende onderzoeken naar de integriteit en het handelen van bestuurs- en rvt-leden.

“Nu dreigt er alsnog een besmette verkiezing plaats te vinden. Waarom niet wachten totdat de onderste steen boven is?”, vraagt Westhoek zich af. FNV Personeel zegt geen enkel vertrouwen meer te hebben in de rvt. “Het is onaanvaardbaar dat de raad van toezicht blijft doorgaan met het creëren van deze onrust zonder duidelijke oplossing.”

Claude schrok van negatieve reacties na repetitiebeelden

BASEL – Claude is geschrokken van de kritiek die hij afgelopen week ontving nadat woensdag de eerste bewegende beelden van zijn songfestivalrepetities naar buiten waren gekomen. Het Nederlandse team was namelijk heel tevreden met de eerste resultaten, zei de zanger zaterdag in de Zwitserse stad Basel tegen het ANP.

“Ik ben hier heel erg aan het genieten. Het is een onbeschrijfelijke ervaring”, zegt de 21-jarige Claude over de eerste week in Zwitserland, waar het songfestival dit jaar plaatsvindt. “Het werd natuurlijk zwaarder door de negativiteit toen dat filmpje online kwam. Dat maakt het vervelend, want het is tot nu toe wel heel positief en heel fijn geweest.”

Claude luisterde de video terug om te horen of hij echt onzuiver was, zoals in sommige media werd gezegd. “Ik vond het helemaal niet vals. Ik ben aan het dansen en bewegen tegelijk en het is een repetitie. Hier zijn repetities voor”, verdedigt hij zichzelf. “Ik had gehoopt dat mensen daar begrip voor zouden hebben. Ik hoorde dat ik de slechtste zanger ooit was en dat ik niet kon zingen. Dat was wel even… Ja, dat maakt me wel onzeker.” Om zichzelf een beetje te beschermen tegen negativiteit besloot Claude Instagram voorlopig van zijn telefoon te halen.

Claude gaat met vertrouwen op weg naar dinsdag als hij in actie komt in de eerste halve finale met zijn nummer C’est La Vie. De negativiteit probeert hij achter zich te laten. “Het is heel belangrijk dat ik hiervan ga genieten en Nederland zo goed mogelijk ga vertegenwoordigen.” Zaterdag is de finale, waar Claude zich voor hoopt te plaatsen.

850 mensen laten gratis hun lever testen bij RAI Amsterdam

AMSTERDAM – De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.

Mensen konden sinds dinsdag langskomen voor een fibroscan en dat zorgde voor lange rijen. Arts Bart Takkenberg van Amsterdam UMC zegt heel blij te zijn dat er zoveel aandacht was voor de lever. Zo’n scan kan volgens hem voor mensen een wake-upcall zijn. “Je wil er al bij zijn als er alleen nog maar leververvetting met beginnende littekenvorming is. Dan kun je mensen erop wijzen wat er aan de hand is in hun lichaam en welke invloed ze hier zelf op hebben.”

Welk percentage van de onderzochte mensen een te vette lever heeft, weet de organisatie pas komende week. De EASL schat dat een kwart van de Europeanen verhoogde vetwaarden heeft. Ook ziet de vereniging in Nederland een toename van het aantal gevallen van leverkanker door overgewicht en alcoholgebruik.

Vervetting van de lever kan worden veroorzaakt door ongezonde voeding en leefstijl en kan weer leiden tot leverontsteking en zelfs leverkanker. Het MDL Fonds, voorheen bekend als de Maag Lever Darm Stichting, meldde eerder dit jaar dat steeds meer mensen door een ongezonde leefstijl een levertransplantatie krijgen.

Volgens het MDL Fonds hebben 4 miljoen Nederlanders leververvetting, vaak zonder het te weten, omdat die vaak pas op latere leeftijd problematisch wordt.

Grote brand op dak in centrum Zaandam

ZAANDAM – In het centrum van Zaandam heeft zaterdagmiddag een grote brand gewoed. Het ging om een brand op het dak aan de Gedempte Gracht. De Veiligheidsregio meldde rond 19.00 uur dat de brand geblust was. De bewoners van drie woningen kunnen niet terug naar huis en moeten elders worden opgevangen.

Op beelden waren zwarte rookwolken te zien, aan het einde van de middag nam de rookontwikkeling af. De brandweer was vervolgens druk met sloopwerkzaamheden. Woningen en bedrijven in de directe omgeving hadden last van rook- en waterschade.

De Gedempte Gracht en de Vinkenstraat waren een tijd afgezet door de inzet van brandweervoertuigen. De veiligheidsregio raadde omwonenden aan ramen en deuren te sluiten en mechanische ventilatie uit te schakelen.

India: Pakistan schendt bestand in Kasjmir

NEW DELHI – Pakistan heeft het staakt-het-vuren met India al binnen een paar uur na het ingaan geschonden, meldt een Indiase regeringsbron. Getuigen zeggen dat er knallen te horen zijn in het Indiase gedeelte van de regio Kasjmir.

“Wat is er in hemelsnaam gebeurd met het bestand?”, vraagt de lokale minister Omar Abdullah zich af op X. Hij stelt dat er explosies zijn geweest in de stad Srinagar.

Enkele uren eerder meldden India en Pakistan nog dat ze per direct zouden stoppen elkaar aan te vallen. De spanningen waren sinds vorige maand dusdanig hoog opgelopen dat beide landen elkaar de afgelopen dagen beschoten met drones en raketten.

Het staakt-het-vuren was tot stand gekomen na de bemiddeling van de Verenigde Staten, verkondigde de Amerikaanse president Donald Trump.

Drukte op wegen rond Utrecht door ongeluk en werk aan A12 en A27

UTRECHT – Op snelweg A2 vanuit zuidelijke richting naar Utrecht staat een lange file die voor de weggebruikers een vertraging van meer dan een uur oplevert, meldt de ANWB. De oorzaak is een ongeluk. De vertraging wordt verergerd omdat de snelwegen A12 en A27 rond Utrecht dit weekeinde deels zijn afgesloten door geplande werkzaamheden aan de weg.

Op de Nederlandse A en N-wegen stonden om 14.45 uur meer dan veertig files met een totale lengte van 140 kilometer.

De drukte was al voorzien. De A12 tussen Veenendaal en Utrecht is sinds vrijdagavond dicht voor al het verkeer in de richting van Utrecht door werkzaamheden. Het werk aan het dertig kilometer lange traject gaat negen dagen duren. Ook de A27 tussen Everdingen en Houten is dicht door werk aan de weg.

Verder zorgen ook wegwerkzaamheden aan de A20, die bij Maassluis daardoor dicht is, voor drukte op omliggende wegen.

Bestuurder scootmobiel overleden na botsing met vrachtwagen

LEMMER – In Lemmer is de bestuurder van een scootmobiel overleden na een botsing met een vrachtwagen, meldt de politie.

Het ongeluk gebeurde rond 13.30 uur op de Plattedijk in de Friese plaats.

Het slachtoffer is een 89-jarige man uit Lemmer. Hij overleed ter plaatse. Hulpverlening mocht niet meer baten.

Hoe het ongeval heeft kunnen gebeuren, is nog onbekend. De Forensische Opsporing Verkeer doet onderzoek.

Trump kondigt staakt-het-vuren aan tussen India en Pakistan

WASHINGTON – De Amerikaanse president Donald Trump heeft een onmiddellijk en volledig staakt-het-vuren tussen India en Pakistan aangekondigd. Volgens Trump hebben de Verenigde Staten de hele nacht bemiddeld bij gesprekken tussen de twee landen, die elkaar de afgelopen week hebben aangevallen met raketten en drones. India en Pakistan bevestigen dat er een bestand is.

“Gefeliciteerd aan beide landen voor het gebruik van gezond verstand en geweldige intelligentie. Bedankt voor uw aandacht voor deze kwestie!”, schrijft Trump verder op Truth Social.

De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zegt samen met vicepresident J.D. Vance betrokken te zijn geweest bij gesprekken met India en Pakistan. De landen zullen volgens hem verder praten op een neutrale locatie. India meldt dat de topmilitairen van de twee landen elkaar op 12 mei weer zullen spreken.

Kasjmir

Een Indiase regeringsbron zegt tegen persbureau AFP dat het bestand tussen India en Pakistan rechtstreeks tussen de twee landen is overeengekomen. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar heeft verklaard dat dertig landen betrokken waren bij actieve diplomatie.

India en Pakistan zijn verwikkeld in een conflict over het betwiste Kasjmir, waar ze in het verleden oorlogen over hebben uitgevochten. Zij voerden in de nacht van vrijdag op zaterdag nog aanvallen uit op elkaars luchtmachtbases en andere militaire doelen met doden in beide landen tot gevolg. Pakistan sloot vervolgens zijn luchtruim. Dat is nu weer opengesteld voor alle vluchten.

De huidige spanningen tussen Pakistan en India ontstonden na een dodelijke aanslag in het Indiase deel van Kasjmir op 22 april. India beweert dat de daders banden hebben met Pakistan. Dat is volgens Islamabad niet waar.

Cornald Maas heeft ‘kwaadaardige vorm van chronische kanker’

HILVERSUM – Cornald Maas heeft een “kwaadaardige vorm van chronische kanker”. Dat vertelt de 62-jarige songfestivalcommentator zaterdag in een uitgebreid interview met het AD.

Maas kwam daar begin vorige zomer achter, na het Eurovisie Songfestival met Joost Klein. Hij ontdekte een “raar bobbeltje” onder zijn voet. “Na veel onderzoeken bleek het te gaan om een zeer zeldzame vorm van kwaadaardige chronische kanker, die zich maar op een paar plekken kan manifesteren: je handen, onderbeen en voet”, vertelt hij. “Onder mijn voet is het afdoende weggesneden en er werden geen uitzaaiingen gevonden, maar zodra ik weer zo’n plek krijg, moet ik meteen actie ondernemen.”

De commentator wil het verhaal “niet groter maken dan het is, omdat ik niet zo’n afschuwelijk traject van chemotherapie heb moeten doorstaan”, zegt hij tegen de krant.

Inflatie China opnieuw gedaald door zwakke economie

BEIJING – De inflatie in China is in april voor de derde maand op rij gedaald onder druk van de zwakke binnenlandse economie. Zo worstelt China met een crisis op de vastgoedmarkt en hoge jeugdwerkloosheid. Daar komt nog de handelsoorlog met de Verenigde Staten bovenop.

De inflatie zakte in april met 0,1 procent in vergelijking met een jaar eerder, aldus het Chinese statistiekbureau. Ook in februari en maart ging het om een daling met 0,1 procent. De overheid heeft maatregelen genomen om de binnenlandse vraag te versterken, bijvoorbeeld door renteverlagingen en versoepelde kapitaaleisen voor banken zodat die meer krediet verstrekken.

Economen denken dat het prijspeil in de tweede economie van de wereld nog verder onder druk kan komen te staan door de handelsoorlog met de VS. Chinese bedrijven kunnen meer goederen gaan afzetten op de binnenlandse markt om de hoge Amerikaanse heffingen te ontlopen. Dat kan weer zorgen voor extra prijsconcurrentie, wat neerwaartse gevolgen heeft voor de inflatie.

Banenverlies

De handelsoorlog kan ook leiden tot banenverlies bij Chinese bedrijven of dalende winsten. Ook dat kan voor economische tegenwind zorgen.

Momenteel zijn de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent en handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer in het Zwitserse Genève voor handelsgesprekken met de Chinese vicepremier He Lifeng. Het is het eerste overleg tussen de economische grootmachten sinds president Donald Trump met heffingen kwam.

De VS hebben heffingen van 145 procent op de meeste Chinese goederen en China heeft tarieven van 125 procent op Amerikaanse producten. Trump zei vrijdag op zijn socialemediaplatform Truth Social dat een heffing van 80 procent op Chinese goederen hem goed lijkt.

Pakistan en India melden doden na nieuwe aanvallen

NEW DELHI/ISLAMABAD – India en Pakistan melden tientallen slachtoffers na de nieuwe aanvallen over en weer. In Pakistan zijn elf doden en meer dan vijftig gewonden gevallen. In India ligt het dodental op vijf.

Pakistan zei dat India meerdere luchtmachtbases aanviel met raketten. De meeste raketten zouden zijn onderschept. Pakistan reageerde met een vergeldingsaanval op militaire doelen. Het land verklaarde onder meer een luchtverdedigingssysteem te hebben vernietigd met hypersonische raketten. De Pakistaanse aanvallen hebben volgens India beperkte schade veroorzaakt.

In de afgelopen weken waren al tientallen doden gevallen. India begon deze week met raketaanvallen als vergelding voor een aanslag in april, nadat eerder al schotenwisselingen plaatsvonden aan de grens. Op 22 april werden 26 mensen gedood in het Indiase deel van het betwiste gebied Kasjmir. India stelt dat de daders banden hebben met Pakistan. Het buurland ontkent.

Europese oliesector gaat wisselend om met ‘Golf van Amerika’

DEN HAAG – Europese olie- en gasbedrijven gaan verschillend om met het decreet van de Amerikaanse president Donald Trump om de Golf van Mexico voortaan de Golf van Amerika te noemen. De Britse concerns BP en Shell gaan mee in dat besluit, zo valt te lezen in persberichten en jaarverslagen. TotalEnergies in Frankrijk blijft de naam Golf van Mexico gebruiken.

Trump beval bij zijn aantreden als president in een decreet dat de zee tussen Cuba, Mexico en de Amerikaanse staten Texas, Mississippi, Alabama, Louisiana en Florida voortaan de Golf van Amerika moet heten. De nieuwe naam moet “de Amerikaanse grootsheid” eren en is volgens de president nodig omdat de zee met zijn olie- en gasreserves belangrijk is voor de welvaart van de Verenigde Staten.

Maar wereldwijd is allerminst overeenstemming over die nieuwe naam. Persbureau Associated Press besliste in zijn ook voor andere media maatgevende stijlboek voorlopig de naam Golf van Mexico te gebruiken. Dit omdat de zee niet alleen in de VS ligt en de naam al honderden jaren wordt gebruikt.

SBM Offshore

In Nederland gebruikt SBM Offshore in zijn recentste jaarverslag, dat na Trumps decreet verscheen, de oude naam Golf van Mexico. Dat gebeurt in een passage over een drijvend olieopslagplatform dat het bedrijf levert aan de Mexicaanse divisie van het Australische energieconcern Woodside.

Gevraagd naar de reden om Golf van Amerika te gebruiken, zegt Shell het “voorbeeld van de regering te volgen inzake de naamsverandering”. “Dit heeft geen invloed op onze huidige activiteiten of toekomstige gebieden die beschikbaar zijn voor concessies”, voegt de woordvoerder eraan toe. BP en TotalEnergies hebben niet direct gereageerd op de vraag waarom ze wel of niet zijn overgestapt op de naam Golf van Mexico.

Populariteit

Reputatiedeskundige Maarten Halsema, eigenaar van communicatiebureau IVRM, vraagt zich hardop af of het slim is om mee te gaan in de wensen van Trump. “Na de eerste honderd dagen Trump zien we hoe zijn populariteit is ingeklapt. Het is de vraag hoe lang je jezelf wilt conformeren aan hem”, zegt hij.

Tegelijkertijd begrijpt hij dat oliemaatschappijen opportunistisch zijn, vooral omdat Trump groot voorstander is van het oppompen van fossiele brandstoffen. “Als je in belangrijke mate afhankelijk bent van de welwillendheid van een Trump, dan wil je hem niet tegen de haren instrijken.”

Meerdere gewonden door ongeluk met spookrijder op A12

DUIVEN – Op de A12 is vrijdagavond ter hoogte van Duiven (Gelderland) een ongeluk gebeurd door een spookrijder. Bij het ongeval waren drie voertuigen betrokken, waaronder de spookrijder, zegt een politiewoordvoerder. Meerdere personen raakten gewond en zijn naar het ziekenhuis gebracht.

Iets na 22.00 uur kwamen bij de politie meerdere meldingen binnen van een spookrijder op de A12, zegt de woordvoerder. Kort daarna kwam een melding binnen van een ongeluk.

In de richting van de Duitse grens blijft de weg voorlopig dicht tussen Westervoort en Zevenaar zodat hulpverleners hun werk kunnen doen en de toedracht van het ongeval kan worden onderzocht. Verkeer in de richting van Oberhausen kan omrijden via de A50.

Vrachtwagenchauffeur richt ravage aan op fiets- en voetgangersbrug over Duitse A42 en slaat op de vlucht

Foto: Duitse Politie

DUISBURG – Een 61-jarige vrachtwagenchauffeur heeft woensdagmorgen (7 mei) in Duisburg voor aanzienlijke schade gezorgd door met zijn 40-tonner over een fiets- en voetgangersbrug te rijden die over de Duitse snelweg A42 loopt. De man reed door een natuurgebied, vernielde onder meer de asfaltlaag van de brug en sloeg daarna op de vlucht zonder de politie te informeren.

De bestuurder kwam vast te zitten in een doodlopende straat (Berliner Straße in Obermeiderich) na afloop van zijn rijtijd. Omdat keren of achteruitrijden volgens eigen zeggen niet mogelijk was, besloot hij via het fietspad en een brug zijn weg te vervolgen richting Oberhausener Allee in Neumühl.

Tijdens deze ongeoorloofde manoeuvre vernielde hij groenstroken, bomen, een verkeersbord, een afzetpaaltje én het wegdek van de brug. Een oplettende getuige die de vrachtwagen tegemoet zag komen, waarschuwde direct de politie en gaf het kenteken door.

De politie wist de chauffeur dankzij deze informatie te traceren. De snelweg A42 werd tijdelijk afgesloten zodat een constructiedeskundige de schade aan de brug kon beoordelen. Ook de brandweer van Duisburg werd ingezet om beschadigde bomen te snoeien en omvallen te voorkomen.

De vrachtwagenchauffeur werd uiteindelijk op een parkeerplaats aan de A1 staande gehouden door de verkeerspolitie van Münster. Zijn rijbewijs is in beslag genomen. De man wordt strafrechtelijk vervolgd.

De afdeling verkeer van de politie Duisburg is een onderzoek gestart. Het gemeentelijk nutsbedrijf (Wirtschaftsbetriebe Duisburg) heeft een controle van de brug in gang gezet. Over de hoogte van de schade is nog niets bekend.

Duitsland zwijgt voortaan over wapenleveranties aan Oekraïne

BERLIJN – Duitsland zwijgt voortaan over zijn wapenleveranties aan Oekraïne om aanvaller Rusland niet in de kaart te spelen. Na drie jaar van verregaande transparantie zal de nieuwe Duitse regering de zendingen opnieuw grotendeels geheim houden.

Berlijn wil “militaire voordelen” voor de agressor in de oorlog in Oekraïne voorkomen. Het maakt deel uit van de “oorlogstactiek” om publieke debatten over wapenleveringen te verminderen, zo klinkt het in regeringskringen.

De nieuwe coalitie van christendemocraten en sociaaldemocraten van bondskanselier Friedrich Merz keert terug naar de praktijk die meteen na het begin van de oorlog bestond onder voorganger Olaf Scholz. Ongeveer vier maanden werd nauwelijks gecommuniceerd. In juni 2022 besloot de Duitse regering onder publieke druk een gedetailleerde lijst van alle wapenleveringen online te publiceren. Op deze manier wilde de regering-Scholz ook aantonen dat Duitsland de grootste wapenleverancier aan Oekraïne is na de Verenigde Staten.

Bij de koerswijziging speelt ook de kwestie over de levering van Taurus-kruisraketten. Scholz wilde daar niets van weten. Merz had tijdens de verkiezingscampagne benadrukt dat hij bereid is om ze te sturen, maar alleen in coördinatie met bondgenoten die al soortgelijke wapens hebben geleverd. In Europa zijn dat Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk.

De Franse president Emmanuel Macron benadrukte dinsdag tijdens het kennismakingsbezoek van Merz aan Parijs in het openbaar niets meer te zeggen over een mogelijke Duitse Taurus-levering. “We zullen transparant zijn tegen de Oekraïners, we zullen aan hun behoeften voldoen, maar we zullen er zo min mogelijk over praten”.

×