spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeWegvervoerWeer & VerkeerCBR brak vorig jaar 3.570 rijexamens af vanwege verkeersgevaarlijk rijden

CBR brak vorig jaar 3.570 rijexamens af vanwege verkeersgevaarlijk rijden

RIJSWIJK – Van de bijna een half miljoen praktijkexamens voor rijbewijs B die het CBR in 2025 afnam, eindigde 49,8 procent met een voldoende. De verschillen tussen provincies zijn aanzienlijk: in Limburg slaagde 58,1 procent van de kandidaten, terwijl Zuid-Holland met 44,7 procent het laagste slagingspercentage had. Ook tussen rijscholen bestaan grote verschillen. Dat blijkt uit de nieuwe publicatie ‘Stand van de examinering praktijkexamen B 2025’ van het CBR.

In totaal werden vorig jaar 496.142 praktijkexamens B afgenomen, inclusief nader onderzoeken. Daarvan werden er 247.129 met een voldoende afgesloten. Het gemiddelde slagingspercentage kwam daarmee uit op 49,8 procent.

Bij het eerste praktijkexamen slaagde 49,4 procent van de kandidaten. Bij de tweede poging was dat 50,8 procent. Bijna driekwart van de examens betrof een eerste of tweede poging.

Jongere kandidaten slagen vaker

De gemiddelde leeftijd van kandidaten voor het praktijkexamen was 23 jaar. Kandidaten die in één keer slaagden waren gemiddeld 22 jaar. De grootste groep die voor het eerst examen deed was 18 jaar.

Volgens het CBR bestaat er een duidelijk verband tussen leeftijd en slagingspercentage. Jongere kandidaten slagen gemiddeld vaker. Bij 17-jarige mannen bedroeg het slagingspercentage 59,8 procent en bij 17-jarige vrouwen 56,6 procent. Bij kandidaten van 51 jaar en ouder lag dit op respectievelijk 33,5 en 25,5 procent.

Het CBR constateert daarnaast dat mannen in iedere onderzochte leeftijdsgroep gemiddeld vaker slagen dan vrouwen. Het verschil neemt toe naarmate de leeftijd hoger wordt.

Limburg hoogste slagingspercentage

Ook de plaats waar kandidaten examen doen maakt in de cijfers een duidelijk verschil. Limburg had in 2025 met 58,1 procent het hoogste slagingspercentage van Nederland. Daarna volgden Drenthe met 53,5 procent, Gelderland met 52,5 procent en Noord-Brabant met 52,2 procent.

In Friesland slaagde 49,0 procent. Zuid-Holland eindigde onderaan met een slagingspercentage van 44,7 procent.

Het CBR merkt daarbij op dat verschillende factoren van invloed zijn op slagingspercentages en gebruikt voor het beoordelen van examinatoren een model waarin onder meer leeftijd, geslacht, examenlocatie, opleider, eerdere rijbewijzen en het soort examen worden meegenomen.

Schakelauto scoort fors hoger dan automaat

Opvallend is ook het verschil tussen examens met een handgeschakelde auto en een automaat. Van de 435.155 examens met een schakelauto werd 51,5 procent met succes afgerond. Bij de 60.987 automaatexamens bedroeg het slagingspercentage 38,0 procent.

Kandidaten die examen doen in een automaat zijn gemiddeld wel aanzienlijk ouder. Hun gemiddelde leeftijd bedraagt 31,6 jaar.

Het aantal automaatexamens groeit snel. In 2014 waren het er nog minder dan 10.000 per jaar. In 2025 waren dat er ruim 60.000. Het aandeel steeg daarmee van minder dan 2 procent naar ongeveer 12 procent van alle praktijkexamens B.

Tussentijdse toets maakt groot verschil

Kandidaten die vooraf een tussentijdse toets (TTT) hadden gedaan, slaagden eveneens aanzienlijk vaker. Het slagingspercentage bedroeg bij deze groep 58,1 procent, tegenover 47,4 procent voor kandidaten zonder tussentijdse toets.

Ook kandidaten die al een ander rijbewijs bezaten, hadden hogere slagingspercentages. Kandidaten met een motorrijbewijs slaagden in 77,5 procent van de gevallen. Met een trekkerrijbewijs was dat 71,7 procent en met een bromfietsrijbewijs 64,2 procent. Kandidaten zonder rijbewijs A, T of AM slaagden in 47,8 procent van de gevallen.

Steeds meer examens afgebroken vanwege gevaarlijk rijgedrag

Het CBR signaleert daarnaast een stijging van het aantal examens dat vanwege verkeersgevaarlijk rijgedrag voortijdig moet worden beëindigd.

In 2025 gebeurde dat 3.570 keer, tegenover 2.709 keer in 2024. In 2012 werden 2.135 praktijkexamens om deze reden afgebroken. Relatief nam het aandeel toe van 0,5 procent in 2012 naar 0,7 procent in 2025.

Volgens het CBR hebben kandidaten die zakken vooral moeite met verkeersinzicht en risicobewust rijgedrag. Problemen doen zich onder meer voor bij kruispunten en tijdens het inhalen. Kandidaten zouden bijvoorbeeld te snel op kruispunten afrijden, te laat naar de verkeerssituatie kijken en te dicht langs fietsers en geparkeerde auto’s rijden.

Grote verschillen tussen rijscholen

Eind 2025 stonden 7.041 rijopleiders bij het CBR ingeschreven. Ook hun slagingspercentages lopen sterk uiteen. Ongeveer 10 procent van de rijscholen heeft een slagingspercentage van maximaal 30 procent, terwijl 6 procent boven de 80 procent uitkomt.

Kleine rijscholen die jaarlijks maximaal vijftig examens afnemen, hebben gemiddeld het hoogste slagingspercentage: 54,5 procent. Bij rijscholen die meer dan duizend examens per jaar afnemen ligt dat gemiddelde op 47,0 procent.

Ongeveer 60 procent van alle opleiders reserveert jaarlijks minder dan 51 examens. Aan de andere kant vertegenwoordigen rijscholen met meer dan 500 examens per jaar slechts 5,5 procent van de opleiders, terwijl ze gezamenlijk ruim 36 procent van alle examens verzorgen.

Rijbewijs kost gemiddeld 3.320 euro

Het CBR geeft in het rapport ook inzicht in de kosten van een rijopleiding. In 2025 betaalde 80 procent van de kandidaten tussen de 50 en 72 euro per uur voor een rijles.

Gemiddeld zijn 41 uur rijles nodig om het rijbewijs te behalen. Inclusief de kosten van één of meerdere praktijkexamens kostte het behalen van een autorijbewijs in 2025 gemiddeld 3.320 euro.

Het CBR telde eind vorig jaar 643 examinatoren voor praktijkexamens B, dertien meer dan een jaar eerder. In 2025 begonnen 80 nieuwe examinatoren en gingen er 67 uit dienst.

Pensioenfonds vervoer

Transportrisico

Van der Lee

Hankook Tyres

MEER NIEUWS

Transportrisico

Van der Lee

Hankook Tyres

HD Hyundai ontwikkelt nieuwe LPG-tanker van 50.000 kubieke meter

BANGKOK – Korean Register (KR) heeft een Approval in Principle (AIP) verleend aan een nieuw ontwerp van HD Hyundai Heavy Industries (HHI) voor een...