AMERSFOORT – Mensen die in deeltijd werken voor het minimumloon dreigen er in hun nettosalaris op achteruit te gaan. Dat meldt salaris- en hr-platform Youforce op basis van eigen berekeningen naar aanleiding van de Prinsjesdagplannen.
Youforce keek naar het effect van de plannen op salarissen van mensen die 24 tot 32 uur per week werken tegen het minimumloon. Zij houden van hun brutoloon 5,16 tot 11,83 euro per maand minder over, berekende de salarisdienstverlener.
Dat komt door veranderingen in korting die je krijgt op de loonheffing, legt Youforce-topman Stefan Op de Woerd uit. Een deel van de loonheffingskorting, de arbeidskorting, valt relatief laag uit voor de lagere inkomens. De grens voor dat lage percentage is iets opgeschoven.
Minimumloon 40 uur
Fulltimers die voor een minimumloon 40 uur per week werken, gaan er netto juist 17,17 euro per maand op vooruit. Veel werknemers met bovenmodale inkomens houden netto minder over dan voorheen. Hogere inkomens bouwen namelijk minder arbeidskorting op, maar de loonheffing gaat in de eerste en tweede belastingschijf wel omhoog.
Youforce houdt bij de berekeningen een slag om de arm. De minimumlonen moeten per 1 januari nog worden geïndexeerd, waarbij ze meestijgen met de inflatie. Die verhoging is niet meegenomen in de berekeningen.
Op de Woerd wijst er ook op dat er nog veel kan veranderen aan de plannen, omdat de regeringscoalitie van D66, CDA en VVD geen meerderheid heeft in de Tweede Kamer. Voor voldoende steun zijn waarschijnlijk concessies aan de oppositie nodig. “Waarschijnlijk kunnen we pas na de Algemene Beschouwingen en de behandeling van de begrotingen bepalen wat de werkelijke impact op het loon wordt”, zegt hij.







