spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeTRANSPORTNIEUWSSpoorvervoerGoederenvervoer per spoor in EU daalt voor vierde jaar op rij

Goederenvervoer per spoor in EU daalt voor vierde jaar op rij

LUXEMBURG – Het goederenvervoer per spoor in de Europese Unie is in 2025 opnieuw afgenomen. De vervoersprestatie daalde met 1,8 procent van 375,1 miljard tonkilometer in 2024 naar 368,2 miljard tonkilometer in 2025. Daarmee nam het Europese spoorgoederenvervoer voor het vierde achtereenvolgende jaar af, blijkt uit nieuwe cijfers van Eurostat.

Duitsland bleef met afstand het belangrijkste land voor het goederenvervoer per spoor binnen de EU. Het land was in 2025 goed voor 123,5 miljard tonkilometer, oftewel 33,5 procent van het totale Europese volume.

Polen volgde met 54,3 miljard tonkilometer en een aandeel van 14,7 procent. Frankrijk stond met 34,4 miljard tonkilometer op de derde plaats en vertegenwoordigde 9,3 procent van het totaal.

Daling in zestien EU-landen

In zestien EU-landen nam de vervoersprestatie van het spoorgoederenvervoer in 2025 af ten opzichte van een jaar eerder. Acht landen noteerden juist een stijging.

De sterkste daling werd gemeten in Ierland, waar het aantal tonkilometers met 35,2 procent afnam. Daarna volgden Letland met een daling van 18,8 procent en Estland met 17,3 procent.

Aan de andere kant van de ranglijst liet Griekenland de grootste groei zien. Daar nam het spoorgoederenvervoer met 9,3 procent toe. Portugal volgde met een stijging van 8,4 procent.

Opvallend is ook de ontwikkeling in Frankrijk. Hoewel het totale spoorgoederenvervoer in de EU kromp, nam de vervoersprestatie daar met 6,6 procent toe.

Duitsland goed voor derde van Europees totaal

De cijfers laten zien hoe groot de rol van Duitsland binnen het Europese spoorgoederenvervoer is. Met een aandeel van 33,5 procent wordt ongeveer een derde van alle tonkilometers in de EU door Duitse spoorvervoerders gerealiseerd.

Duitsland, Polen en Frankrijk waren gezamenlijk goed voor 57,5 procent van de totale vervoersprestatie van het spoorgoederenvervoer in de Europese Unie.

Eurostat meet de vervoersprestatie in tonkilometers. Eén tonkilometer staat voor het vervoer van één ton goederen over een afstand van één kilometer.

Luxemburg en Oostenrijk hoogste volume per inwoner

Eurostat heeft ook gekeken naar de hoeveelheid per spoor vervoerde goederen in verhouding tot het aantal inwoners.

Luxemburg stond daarbij bovenaan met 10,7 ton per inwoner, gevolgd door Oostenrijk met 10,5 ton en Litouwen met 8,5 ton per inwoner.

De laagste cijfers werden geregistreerd in Ierland met 0,03 ton per inwoner, Griekenland met 0,06 ton en Spanje met 0,5 ton.

Alleen grotere spoorvervoerders meegenomen

Eurostat benadrukt dat de statistieken alleen betrekking hebben op de belangrijkste spoorwegondernemingen. Een spoorvervoerder wordt voor deze statistiek meegerekend wanneer jaarlijks minimaal 200 miljoen tonkilometer wordt gerealiseerd of ten minste 500.000 ton goederen wordt vervoerd.

Cyprus en Malta zijn niet in de cijfers opgenomen omdat beide EU-landen geen spoorwegen hebben.

Pensioenfonds vervoer

Transportrisico

Van der Lee

Hankook Tyres

MEER NIEUWS

Transportrisico

Van der Lee

Hankook Tyres

MCS laadt elektrische vrachtwagens binnen 30 tot 45 minuten tot 80 procent of zelfs volledig

HANNOVER – Milence heeft tijdens IAA Transportation 2026 samen met Daimler Truck, MAN Truck & Bus en Scania het Megawatt Charging System (MCS) voor...