GRONINGEN – De tarieven van de vrachtwagenheffing stijgen per 1 januari 2027 met 2,6 procent. Voor een gangbare dieselvrachtwagen met EURO 6-emissieklasse en een gewicht van meer dan 32 ton gaat het tarief naar 20,6 eurocent per gereden kilometer. Een elektrische vrachtwagen in dezelfde gewichtsklasse betaalt vanaf volgend jaar 4,0 eurocent per kilometer. Dat meldt de RDW donderdag.
De vrachtwagenheffing werd op 1 juli 2026 ingevoerd. Sindsdien betalen eigenaren van vrachtwagens voor iedere gereden kilometer op wegen waarop de heffing van toepassing is.
De hoogte van het kilometertarief is afhankelijk van onder meer het gewicht en de uitstoot van de vrachtwagen. Hoe schoner en lichter het voertuig, hoe lager het bedrag per gereden kilometer.
De tarieven worden ieder jaar op 1 januari aangepast aan de inflatie in Nederland. Voor 2027 betekent dit volgens de RDW een verhoging van 2,6 procent.
Dieseltruck naar 20,6 cent per kilometer
Voor de meest gangbare dieselvrachtwagen, een EURO 6-truck van meer dan 32.000 kilogram, bedraagt het kilometertarief vanaf 1 januari 2027 20,6 eurocent.
Voor een volledig elektrische vrachtwagen in dezelfde gewichtsklasse bedraagt het tarief 4,0 eurocent per kilometer.
Daarmee betaalt een ondernemer met een dergelijke dieseltruck per 100 kilometer €20,60 aan vrachtwagenheffing. Bij een elektrische truck gaat het om €4,00 per 100 kilometer.
Eerst nog 22,3 procent korting
Voordat de hogere tarieven voor 2027 ingaan, krijgen vervoerders dit najaar tijdelijk te maken met juist een verlaging van de vrachtwagenheffing.
Van 1 september tot en met 31 december 2026 worden de tarieven met 22,3 procent verlaagd. Deze korting geldt voor alle vrachtwagens.
Het kabinet heeft tot de tijdelijke verlaging besloten vanwege de sterk gestegen brandstofkosten als gevolg van het conflict in het Midden-Oosten. Met de korting wil het kabinet ondernemers tegemoetkomen.
De tijdelijke verlaging vervalt op 1 januari 2027. Vanaf dat moment gaan de voor inflatie gecorrigeerde tarieven gelden.
Tarieven nog niet officieel vastgesteld
De door de RDW bekendgemaakte bedragen voor 2027 zijn nog niet definitief vastgesteld. Dat gebeurt in september, wanneer het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat de nieuwe tarieven officieel publiceert in de Staatscourant.
Op de website van de vrachtwagenheffing zijn zowel de tarieven voor 2027 als de tijdelijke tarieven die van september tot en met december 2026 gelden te vinden.






