WASHINGTON – Donald Trump vervroegt de deadline die hij aan Rusland had gegeven. De Amerikaanse president kondigde veertien dagen geleden aan dat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin vijftig dagen had om een staakt-het-vuren te sluiten met Oekraïne, anders zouden er zware heffingen volgen. Trump zei dat Poetin nu nog tien tot twaalf dagen heeft om in te stemmen met een bestand.
“Ik ben teleurgesteld in president Poetin, zeer teleurgesteld”, zei Trump tegen verslaggevers bij zijn ontmoeting met de Britse premier Keir Starmer in Schotland. “Daarom ga ik de vijftig dagen die ik hem heb gegeven terugbrengen naar een kleiner aantal.”
Trump heeft vaker gezegd teleurgesteld te zijn in Poetin, omdat die niet bereid zou zijn de oorlog te beëindigen. Hij dreigde daarom twee weken geleden met nieuwe sancties voor Rusland als het land niet snel instemt met een bestand. Het zou gaan om “secundaire heffingen”. Dat betekent dat de Verenigde Staten hoge handelstarieven opleggen aan landen die nog handel drijven met Rusland. Dat zou bijvoorbeeld China en India kunnen treffen.
Nadat Trump de deadline had opgelegd, is er nog geen duidelijke doorbraak geweest in het vredesproces.