GORINCHEM – Damen Shipyards Group heeft een nieuw containerschip voor feederdiensten gepresenteerd: de Container Feeder 1100, kortweg CFe 1100. Het schip is ontwikkeld voor regionaal en internationaal containervervoer en moet volgens Damen meer flexibiliteit en een lager brandstofverbruik bieden. Het ontwerp is daarnaast voorbereid op toekomstige aandrijving met methanol en batterijen.
De nieuwe CFe 1100 bouwt voort op onder meer de bestaande CFe 800 en de Combi Freighter-serie van Damen. Bij het ontwerp lag de nadruk op efficiëntie, flexibiliteit en de mogelijkheid om het schip later aan te passen aan nieuwe brandstoffen en aandrijftechnieken.
Hybride PTO/PTI-systeem standaard
De CFe 1100 wordt standaard uitgerust met een hybride PTO/PTI-systeem.
In de PTO-modus gebruikt het schip de hoofdmotor om elektriciteit op te wekken voor systemen aan boord, waaronder de stroomvoorziening voor reefercontainers. Daardoor hoeven volgens Damen minder vaak aparte hulpgeneratoren te worden ingezet.
De PTI-functie kan juist elektrisch vermogen toevoegen aan de aandrijving. Dat maakt tijdelijk een hogere topsnelheid mogelijk en moet de manoeuvreerbaarheid verbeteren. Tegelijkertijd kan de hoofdmotor tijdens normaal gebruik worden afgestemd op een zo zuinig mogelijke vaarsnelheid.
Voorbereid op methanol en batterijen
Het ontwerp van het schip is voorbereid op een latere ombouw naar methanol. In de machinekamer is daarvoor ruimte gereserveerd en ook de systemen zijn zo ingericht dat toekomstige aanpassingen eenvoudiger moeten worden.
In het achterste laadruim kan later bovendien een methanoltank worden geplaatst. De voorbereidingen daarvoor worden volgens Damen gecontroleerd door classificatiebureau DNV.
Daarnaast beschikt het ontwerp over een aparte ruimte waarin in de toekomst batterijen kunnen worden geplaatst. Daarmee is de CFe 1100 voorbereid op zowel batterijtechniek als methanolaandrijving.
Luchtlaag onder schip moet weerstand verlagen
Optioneel kan de nieuwe feeder worden uitgerust met het Damen Air Cavity System (DACS). Dit systeem brengt lucht onder het vlakke gedeelte van de scheepsromp aan, waardoor een soort luchtkussen ontstaat tussen het schip en het water.
Daardoor neemt de weerstand af, wat volgens Damen moet leiden tot een lager brandstofverbruik en minder uitstoot.
Ook walstroom is voorzien om emissies tijdens verblijf in de haven te verminderen. Verder zijn energiebesparende systemen mogelijk, zoals de Damen Duct, pre-swirl fins en andere oplossingen rond de schroef en het roer.
Geschikt voor 20-, 40- en 45-voetscontainers
De laadruimen zijn voorzien van een vast cell guide-systeem waarmee 20-, 40- en 45-voetscontainers binnen dezelfde indeling kunnen worden geladen.
Volgens Damen moet dit operators meer flexibiliteit geven bij verschillende combinaties van containers, zonder onnodig laadvermogen of laadruimte te verliezen.
Ook het dek is ingericht om verschillende containerformaten efficiënt te kunnen meenemen. Hydraulisch bediende draaibare luiken moeten het laden en lossen versnellen.
Ontworpen voor uiteenlopende havens
Damen heeft ook veel aandacht besteed aan de manoeuvreerbaarheid in havens en terminals.
De CFe 1100 krijgt een flaproer dat zowel bij lage als normale vaarsnelheden goede stuureigenschappen moet bieden. Daarnaast is een krachtige boegschroef voorzien. Een hekschroef is optioneel beschikbaar.
Daarmee moet het schip ook in kleinere of drukke havens nauwkeurig kunnen manoeuvreren en sneller kunnen worden afgehandeld.
IJsklasse voor varen in één meter dik ijs
Het schip wordt gebouwd volgens de Fins-Zweedse ijsklasse 1A. Daardoor kan de CFe 1100 volgens Damen varen in eerstejaarsijs met een dikte tot ongeveer één meter.
Ook voor de bemanning zijn aanpassingen gedaan. De accommodatie bevindt zich achterop het schip en bestaat uit eenpersoonscabines met moderne voorzieningen en snelle internetverbinding.
Volgens Damen zorgt de gekozen indeling voor betere zeegangseigenschappen, meer comfort voor de bemanning en een hogere inzetbaarheid bij slechte weersomstandigheden.
Gericht op feederdiensten
Nard Brandsma, Manager Design van Damen Cargo Vessels, zegt dat bij de ontwikkeling veel ervaring uit eerdere generaties vrachtschepen en feedback van klanten is meegenomen.
Volgens hem moet de nieuwe CFe 1100 vooral meer flexibiliteit en efficiëntie bieden voor feederdiensten.
Damen heeft nog geen informatie bekendgemaakt over een eerste klant, bouwlocatie of geplande opleverdatum van het eerste schip.







