spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeWegvervoerWeer & VerkeerOntheffingen vrachtroutes Utrecht blijven geldig tot 1 januari 2030

Ontheffingen vrachtroutes Utrecht blijven geldig tot 1 januari 2030

UTRECHT – Ontheffingen waarmee zwaardere goederenvoertuigen gebruik mogen maken van de nieuwe vrachtroutes in Utrecht, blijven geldig tot 1 januari 2030. Dat geldt volgens Transport en Logistiek Nederland (TLN) ook voor ontheffingen die al eerder zijn toegekend. Het nieuwe toegangsbeleid van de gemeente Utrecht gaat op 1 januari 2027 in.

Met de nieuwe toegangsregels worden voor zwaardere goederenvoertuigen binnen het zogenoemde 7,5-tonsgebied elf vrachtroutes beschikbaar. Vervoerders die van deze routes gebruik willen maken, hebben daarvoor een ontheffing nodig.

De gemeente Utrecht heeft volgens TLN recent duidelijk gemaakt dat deze ontheffingen geldig blijven tot 1 januari 2030. Ook ondernemers die hun ontheffing al eerder hebben ontvangen, kunnen daarvan tot die datum gebruikmaken.

Ontheffing vóór 1 oktober aanvragen

Ondernemers die vanaf 1 januari 2027 een ontheffing nodig hebben, worden opgeroepen deze tijdig aan te vragen.

De gemeente garandeert volgens TLN dat aanvragen die vóór 1 oktober 2026 worden ingediend, vóór de invoering van het nieuwe toegangsbeleid op 1 januari 2027 worden afgehandeld.

Nieuwe regels moeten werfkelders beschermen

Utrecht voert de nieuwe toegangsregels onder meer in om de kwetsbare werfkelders in de binnenstad beter te beschermen en de leefbaarheid te verbeteren.

De plannen zijn de afgelopen periode op verschillende punten aangepast. Aanvankelijk wilde Utrecht het nieuwe beleid al op 1 januari 2026 invoeren. Na overleg en lobby van TLN werd de ingangsdatum een jaar verschoven naar 1 januari 2027.

In de oorspronkelijke plannen waren bovendien nog geen speciale vrachtroutes opgenomen. Ook zouden elektrische bestelwagens zwaarder dan 3,5 ton uit de binnenstad worden geweerd en zou de venstertijd om 10.00 uur eindigen.

Elf vrachtroutes en langere venstertijd

Na overleg tussen TLN en de gemeente zijn verschillende aanpassingen doorgevoerd. Vanaf 1 januari 2027 zijn er elf vrachtroutes beschikbaar voor zwaardere goederenvoertuigen met een ontheffing.

Daarnaast wordt de venstertijd verruimd van 10.00 naar 11.00 uur en krijgen elektrische bestelwagens met een gewicht tot 4.250 kilogram ruimte binnen het nieuwe toegangsbeleid.

Eerder werd al bekend dat Utrecht tegelijkertijd de maximaal toegestane voertuiglengte verruimt. Die gaat bij de invoering van de nieuwe regels van 9 naar 10 meter.

Transportrisico

Van der Lee

Hankook Tyres

MEER NIEUWS

Transportrisico

Van der Lee

Hankook Tyres