Clicky

zondag 25 mei 2025 - 14:22 uur
Home Blog

Vrachtwagen veroorzaakt forse gevelschade bij supermarkt in Den Helder [+foto’s]

Foto: Rooducties Persbureau

DEN HELDER – Een vrachtwagen heeft zondagochtend aanzienlijke schade veroorzaakt aan meerdere panden aan de Texelstroomlaan in Den Helder. Het incident vond plaats bij een laad- en losplaats van een supermarkt.

Volgens de eerste informatie vergat de chauffeur bij het in- of uitrijden van de laadruimte zijn trailer te laten zakken. Hierdoor raakte de trailer de gevel van het gebouw en werd een deel van de gevel losgetrokken.

Niet alleen het pand waar de vrachtwagen goederen moest afleveren raakte beschadigd, ook twee naastgelegen winkels liepen gevelschade op.

De complete omvang van de schade wordt nog onderzocht.

De politie kwam ter plaatse om de omgeving af te zetten en de situatie veilig te stellen. De brandweer controleerde het pand op mogelijke instortingsgevaar.

Voor zover bekend raakte niemand gewond.

Nederland stuurt maandag laatste F-16 naar Oekraïne

HILVERSUM – Nederland stuurt maandag zijn laatste F-16 gevechtsvliegtuig naar Oekraïne, zei minister Ruben Brekelmans (Defensie) zondag in het televisieprogramma WNL op Zondag. Daarmee zijn dan alle 24 toegezegde Nederlandse F-16’s naar Oekraïne.

Vorig jaar nazomer zijn de eerste Nederlandse F-16’s naar Oekraïne gegaan. Begin dit jaar volgde een tweede batch. Ook onder meer Denemarken, België, Frankrijk en Noorwegen hebben de regering in Kyiv gevechtsvliegtuigen beloofd. Oekraïne heeft in de strijd met Rusland al twee F-16’s verloren.

De gevechtsvliegtuigen worden onder meer ingezet tegen de Russische aanvallen met drones en raketten. De afgelopen nacht kwamen in Oekraïne zeker twaalf mensen om het leven door Russische luchtaanvallen. Oekraïne zegt 45 Russische raketten en 266 drones te hebben neergehaald.

Druk opvoeren

Het maakt weer duidelijk dat Rusland geen enkele intentie heeft om serieus te praten over vrede, zei Brekelmans in WNL op Zondag. Volgens hem moet de druk op de Russische president Vladimir Poetin worden opgevoerd. Hij hoopt dat de Amerikanen met nieuwe sancties komen.

Oekraïense vliegers worden opgeleid op het Europees F-16 Trainingscentrum op de Roemeense vliegbasis Fetesti. Voor die opleiding heeft Nederland ook achttien F-16’s geschonken aan Roemenië. Nederland helpt ook bij de opleiding van de vliegers.

Op de basis in Fetesti komt ook een trainingscentrum voor onderhoudspersoneel voor F-16’s. Daar gaat het ministerie van Brekelmans ook bij helpen. Verder voorziet Nederland Oekraïne ook nog van reserve-onderdelen en bewapening voor de F-16’s.

Containerschip ‘MSC ELSA 3’ met ‘gevaarlijke’ lading zinkt bij India [+foto’s&video]

Foto: Indiase Kustwacht

NEW DELHI – Een containerschip met gevaarlijke lading is vergaan voor de kust van de Indiase deelstaat Kerala. Dat melden de Indiase autoriteiten, die zeggen dat alle 24 opvarenden konden worden gered.

Het 184 meter lange vaartuig MSC ELSA 3 raakte zaterdag in de problemen en verstuurde een noodsignaal. De marine rukte vervolgens uit om de bemanning te redden.

Het schip verging met 640 containers aan boord, meldt het ministerie van Defensie. Dat stelt dat dertien van die containers een “gevaarlijke lading” hadden, zonder daar verder over in detail te treden.

Foto: Indiase Kustwacht

Het schip voer onder Liberiaanse vlag van Vizhinjam naar Kochi. Bemanningsleden kwamen uit Georgië, Rusland, Oekraïne en de Filipijnen. Er was veel brandstof aan boord, maar een olielek zou nog niet zijn waargenomen.

VK krijgt eerste spoorbedrijf weer in handen na plannen Starmer

Foto: Adobe Stock

LONDEN – De Britse regering heeft sinds zondag het Britse spoorbedrijf South Western Railway weer in handen.

Het is het eerste spoorbedrijf waarvan de regering eigenaar is geworden sinds de plannen van premier Keir Starmer om alle Britse spoorwegmaatschappijen weer te nationaliseren.

Treinreizigers in het Verenigd Koninkrijk hebben regelmatig last van treinen die niet rijden en hoge ticketprijzen. De regering wil de problemen oplossen en spoorwegmaatschappijen onderbrengen in het beoogde staatsbedrijf Great British Railways. Eind dit jaar moeten nog twee spoorbedrijven in overheidshanden komen.

In de jaren negentig werden spoorwegmaatschappijen geprivatiseerd onder de toenmalige premier John Major. De huidige minister van Transport Heidi Alexander noemde de nationalisering van South Western Railway een “keerpunt” om spoorbedrijven weer in dienst te stellen van reizigers, maar waarschuwde dat “verandering niet van de ene op de andere dag zal plaatsvinden”.

Dode door verkeersongeluk in Oss

OSS – Door een verkeersongeluk in het Noord-Brabantse Oss is zaterdagavond rond 23.00 uur een jongen van 17 jaar om het leven gekomen.

Bij het ongeval op de Joannes Zwijsenlaan waren een auto en een fatbike betrokken, meldt de politie.

Wat er precies is gebeurd onderzoekt de politie nog. Volgens het Brabants Dagblad zou het 17-jarige slachtoffer uit Oss op de fatbike hebben gezeten en in botsing zijn gekomen met de auto.

Volgens de krant zijn de bestuurder van de auto en de bijrijder meegenomen naar het politiebureau in het kader van het politieonderzoek.

Drie gewonden in Zoetermeer door ontploffing, een aanhouding

ZOETERMEER – In Zoetermeer zijn zaterdag drie mensen gewond geraakt door een explosief dat afging. Een van hen is overgebracht naar het ziekenhuis. De politie heeft een verdachte aangehouden.

De politie kreeg rond 18.00 uur een melding van het incident aan de Van Leeuwenhoeklaan. Door de ontploffing ontstond schade aan een portiekflat en aan een voertuig.

Meer details over de verdachte en de slachtoffers kon de politie niet geven. Hoe ernstig de verwondingen zijn van het slachtoffer dat naar het ziekenhuis moest, is niet bekend.

De politie doet onderzoek en is op zoek naar getuigen.

Verstappen start als vijfde in GP Monaco, pole voor Norris

MONACO – Max Verstappen start zondag als vijfde aan de Grote Prijs van Monaco. McLaren-coureur Lando Norris behaalde in een spannende kwalificatie poleposition, wat op het krappe en bochtige stratencircuit extra belangrijk is omdat inhalen er moeilijk is. Viervoudig wereldkampioen Verstappen moest 0,715 seconde toegeven op de 1.09,954 van zijn Britse concurrent.

Norris, de nummer 2 van de WK-stand, was in zijn laatste poging nog net iets sneller dan de Monegask Charles Leclerc (1.10,063). Klassementsleider Oscar Piastri start als derde, voor Lewis Hamilton van Ferrari.

Verstappen startte vorig jaar als zesde aan de race en wist geen plekje meer te winnen. Charles Leclerc pakte in zijn Ferrari toen de zege vanaf poleposition. Verstappen deed een jaar eerder hetzelfde.

Rode vlag

Norris veroverde zijn tweede poleposition van het seizoen. Zijn achterstand in de WK-stand op teamgenoot Piastri is 13 punten. Verstappen volgt op 22 punten van de Australische leider.

Voor Mercedes verliep de kwalificatie uitermate teleurstellend. Kimi Antonelli crashte aan het einde van het eerste gedeelte, waardoor hij niet verder kwam dan de vijftiende tijd. Teamgenoot George Russell start één plekje voor hem nadat de Brit door een technisch probleem zijn auto in de tweede kwalificatiesessie aan de kant had moeten zetten. Na beide incidenten volgde een rode vlag.

Verstappens teamgenoot Yuki Tsunoda ontbrak ook in de ontknoping van de kwalificatie met de tien snelste coureurs. De Japanner kwam niet verder dan de twaalfde tijd.

Van Vroonhoven wil dat NSC harder opkomt voor eigen idealen

ARNHEM – Nieuw Sociaal Contract (NSC) moet harder opkomen voor haar eigen idealen. Dat zei Nicolien van Vroonhoven zaterdag op het ledencongres in Arnhem waar ook afscheid werd genomen van boegbeeld Pieter Omtzigt. “We zullen wel bepaalde wissels moeten omzetten.”

Ook in de coalitie met PVV, VVD en BBB moet de partij die nog maar anderhalf jaar bestaat meer strijden voor haar standpunten, vindt ze, en de partij moet haar successen beter gaan verkopen. “Die nazorg ontbreekt bij ons nog.” NSC staat in peilingen nog maar op enkele zetels.

“We moeten op de juiste momenten ook durven door te bijten. Ja, ik zal er ook ferm en stevig en fier voor moeten staan”, aldus Van Vroonhoven.

‘Onvoldoende aandacht’

Zij blijft vertrouwen hebben dat de partij er weer bovenop komt. “Er is ook nu nog wel behoefte aan een ander geluid.” NSC-stemmers vinden dat de partij weinig heeft bereikt, bleek uit een peiling van het RTL Nieuwspanel. Zes op de tien ondervraagden vinden dat de partij zich beter kan opheffen na deze kabinetsperiode. “Als de leden dat hadden gewild, hadden ze het vandaag moeten aangrijpen. Dan hadden ze kunnen opstaan”, zei Van Vroonhoven hierover.

De partijtop heeft zich wel te weinig bekommerd om de leden, denkt Van Vroonhoven. “We waren zo druk met politiek bedrijven. Zo druk met deze coalitie en om ons hoofd boven water te houden in deze coalitie, dat we misschien onvoldoende ruimte en aandacht hebben gehad voor onze leden.”

Actief

Naast goed bestuur en bestaanszekerheid wil de partij zich ook meer richten op weerbaarheid van de samenleving. Dan gaat het niet alleen om bescherming door de overheid. “De burger moet weerbaar zijn, niet afhankelijk, niet kwetsbaar. Op eigen benen kunnen staan”, aldus Van Vroonhoven.

Voor die weerbaarheid is volgens haar ook belangrijk dat mensen zich verbonden voelen met elkaar. “Identiteit is hierin essentieel.” Mensen moeten weten wie ze zijn, waar ze vandaan komen en wat hun waarden en tradities zijn. “Van de dodenherdenking op de Dam tot dauwtrappen met Hemelvaart.”

​Omtzigt nam op het congres afscheid met een bijna drie kwartier durende speech. Ook hij zei dat de partij zijn successen “luider van het dak moet schreeuwen”. Omtzigt, die werd benoemd tot het eerste erelid van NSC, zei dat hij actief zal blijven. “De idealen zijn niet weg, de energie is wel even weg.”

Vrouw (18) overleden door verkeersongeval Wieringerwerf

WIERINGERWERF – Een 18-jarige vrouw uit de gemeente Hollands Kroon is overleden door een eenzijdig verkeersongeval in Wieringerwerf (Noord-Holland).

De politie doet onderzoek naar het ongeluk met het voertuig op de Zuiderdijkweg.

De politie werd vrijdag om 20.30 uur gealarmeerd. Twee andere slachtoffers, twee meerderjarige mannen, zijn met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht.

A6 bij Emmeloord tot middernacht dicht na voertuigbrand op dieplader

Foto: Rijkswaterstaat

LELYSTAD – De snelweg A6 blijft volgens de ANWB waarschijnlijk tot middernacht dicht. Het betreft het gedeelte tussen de afslag Bant en Emmeloord in de Noordoostpolder.

Rijkswaterstaat meldde eerder dat er ter hoogte van Emmeloord een dieplader met rupsvoertuig in brand stond.

Verkeer vanuit Friesland richting Lelystad en Almere wordt omgeleid via de A32 en de A28.

 

Voormalig Philips-topman Cor Boonstra overleden

AMSTERDAM – De voormalige topbestuurder van Philips Cor Boonstra is in de nacht van vrijdag op zaterdag op 87-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Amsterdam. Dat laat zijn familie weten aan het ANP. Boonstra leidde het elektronicaconcern van 1996 tot 2001. Hij had lang de reputatie een van de beste bestuurders van Nederland te zijn.

Bij Philips greep Boonstra hard in om de resultaten te verbeteren. Kort na zijn aantreden als topman van Philips kondigde hij forse saneringen aan. Verliesgevende onderdelen splitste hij af. Tegelijkertijd maakte Philips, dat in die tijd meer consumentenelektronica verkocht dan nu, werk van betere marketing voor zijn producten zoals televisies. Beleggers waren enthousiast door de flinke stijging van de beurswaarde van Philips.

Voor hij aan de slag ging bij Philips vervulde Boonstra hoge leidinggevende functies bij onder meer de Zuivel Handel Maatschappij, die later overging in SRV, en consumentengoederenconcern Sara Lee. Hij begon zijn carrière bij Unilever, waar hij in zijn latere tienerjaren na het vroegtijdig verlaten van de hbs ging werken.

Het blad Management Team riep Boonstra meermaals uit tot beste bestuurder van Nederland. Dat imago liep een deuk op toen Boonstra aan het begin van deze eeuw werd beschuldigd van handel met voorkennis. De zaak draaide om een belegging in aandelen van entertainmentconcern Endemol, vlak voordat het Spaanse Telefónica een bod uitbracht op dat bedrijf. Hij werd vrijgesproken, maar kreeg wel een boete van 135.000 euro omdat hij handel in aandelen en obligaties van supermarktconcern Ahold niet had gemeld toen hij daar commissaris was.

De geboren Fries stond bekend als harde saneerder die weinig moeite had hooggeplaatste managers te ontslaan. Tegelijkertijd beklaagde hij zich meermaals over de invloed die zijn werk in de schijnwerpers had op zijn privéleven. Een dieptepunt was de ontvoering van zijn echtgenote Hansje Boonstra. Zij werd in 1998 in België gekidnapt en later zwaargewond in Nederland gevonden.

Meer gewonden gemeld in Kyiv na ‘enorme’ luchtaanval

KYIV – De Oekraïense autoriteiten melden dat Rusland een van de grootste gecombineerde aanvallen met drones en raketten op Kyiv heeft uitgevoerd sinds het begin van de oorlog. Nieuwssite Kyiv Independent schrijft dat zeker vijftien burgers medische hulp nodig hadden.

De luchtmacht meldt dat Rusland ‘s nachts 250 langeafstandsdrones en veertien ballistische raketten heeft ingezet bij aanvallen. De hoofdstad zou het voornaamste doelwit zijn geweest. 245 drones en zes raketten konden volgens een verklaring worden neergehaald of geneutraliseerd.

Journalisten in Kyiv hoorden explosies, de autoriteiten maakten melding van branden en vallende restanten van drones. Die zouden volgens plaatselijke media ook schade hebben veroorzaakt.

Burgerdoelen

President Volodymyr Zelensky sprak op X over een zware nacht voor Oekraïne en zei dat er veel branden en explosies waren in de stad. Zelensky stelde dat alle aanvallen waren gericht op burgerdoelen.

De president pleitte voor meer internationale druk om Rusland zover te krijgen serieus over vrede te onderhandelen. “Alleen aanvullende sancties gericht op belangrijke sectoren van de Russische economie zullen Moskou dwingen het vuren te staken.”

Boeing sluit deal met VS in fraudezaak rond dodelijke crashes

Boeing

FORT WORTH – Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft een voorlopige schikking bereikt met Boeing in een fraudezaak. Die vloeide voort uit twee dodelijke crashes met 737 MAX-toestellen waarbij 346 mensen om het leven kwamen.

Met de overeenkomst, die nog wel moet worden goedgekeurd door de rechter, ontloopt Boeing strafrechtelijke vervolging.

Zonder deal zou het proces op 23 juni beginnen. Boeing zou dan terechtstaan voor het misleiden van Amerikaanse toezichthouders over een cruciaal besturingssysteem van de 737 MAX. Twee vliegtuigen van dat type stortten neer in 2018 en 2019, in Indonesië en Ethiopië.

In totaal zal Boeing ruim 1,1 miljard dollar betalen, inclusief een boete en een schadevergoeding. 445 miljoen dollar zal worden besteed aan het verbeteren van de naleving, veiligheid en kwaliteitsprogramma’s van het bedrijf. “We zijn ervan overtuigd dat deze oplossing de rechtvaardigste uitkomst is met praktische voordelen”, verklaarde het ministerie.

Lelystad is woest: politiek Den Haag onbetrouwbare partner

LELYSTAD – De gemeente Lelystad is woedend op het kabinet, dat een besluit over het openstellen van Lelystad Airport voor vakantievluchten opnieuw heeft uitgesteld. De gemeente voelt zich geschoffeerd, zegt burgemeester Mieke Baltus. “Na vijftien jaar wachten laat ook de huidige politiek in Den Haag zich kennen als onbetrouwbare partner”, aldus Baltus.

Defensie heeft het vliegveld in Flevoland wel aangewezen als de beoogde locatie voor de F-35’s. De gemeente Lelystad en de provincie hebben altijd gezegd de komst van de gevechtsvliegtuigen alleen te accepteren als Lelystad Airport ook open mag voor vakantievluchten.

In de Tweede Kamer is daarvoor vooralsnog echter geen meerderheid. De gemeente zegt “buitengewoon ontstemd en diep verontwaardigd” te zijn over het nieuwe uitstel.

“Voor Lelystad is het – zoals keer op keer aangegeven – onbespreekbaar en onaanvaardbaar dat er alleen jachtvliegtuigen komen, zonder maatschappelijk en economisch rendement voor de omgeving”, meldt de gemeente.

“Lelystad heeft begrip voor de nationale veiligheidsopgaven, maar deze mogen niet onevenredig ten koste gaan van de lokale belangen.”

Burgemeester Baltus, lid van het CDA, zegt er “zonder meer vanuit te gaan” dat het kabinet alsnog besluit Lelystad Airport te openen voor commerciële passagiersvluchten. “Wij zien het besluit tot uitstel als een schoffering van het bestuur van Lelystad en de provincie Flevoland.”

Steekpartij met zwaargewonden in centraal station van Hamburg

HAMBURG – Een 39-jarige vrouw wordt ervan verdacht zeker twaalf mensen te hebben gestoken in het centraal station van het Noord-Duitse Hamburg. De politie gaat ervan uit dat ze alleen heeft gehandeld.

Het onderzoek naar de achtergrond is in volle gang.

Drie slachtoffers verkeren in levensgevaar, drie anderen zijn zwaargewond en zes mensen zijn lichtgewond, aldus de politie eerder.

De mesaanval was op een perron bij een wachtende trein, melden Duitse media zoals Bild. De verdachte vrouw zou willekeurig mensen hebben gestoken. Het treinverkeer in het belangrijke station werd tijdelijk stilgelegd.

De afgelopen maanden waren in Duitsland meerdere dodelijke mesaanvallen, evenals jihadistische aanvallen en extreemrechts geweld. Afgelopen weekend nog raakten vier mensen gewond bij een mesaanval in het West-Duitse Bielefeld. De verdachte is een 35-jarige Syriër die werd gearresteerd. De autoriteiten vermoeden dat het een radicaalislamitische aanslag was.

×