Clicky

donderdag 7 augustus 2025 - 00:45 uur
Home Blog

Eigenaar denkt dat GelreDome het kan redden met extra concerten

ARNHEM – Stadioneigenaar Michael van de Kuit denkt het eventuele gemis van Vitesse op te kunnen vangen met extra evenementen zoals concerten. De GelreDome heeft daarvoor wel extra vergunningen nodig van de gemeente Arnhem, al wil die niet vooruitlopen op het scenario dat de Arnhemse Keuken Kampioen Divisie-club definitief verdwijnt uit het betaald voetbal.

Met het verdwijnen van Vitesse zouden negentien weekenden vrijkomen voor de GelreDome. Van de Kuit denkt dat er vanuit de evenementenbranche vraag is om die plekken op te vullen. Met de beperkte vergunning van nu worden er jaarlijks zo’n twintig evenementen georganiseerd, waarmee het om een verdubbeling zou gaan.

Van de Kuit wijst erop dat alleen de Johan Cruijff ArenA in Nederland een grotere capaciteit heeft voor concerten. “En er is veel vraag naar concerten voor een capaciteit van 35.000 tot 40.000 mensen. Maar daarvoor hebben we de gemeente nodig.”

Huursom van 2,5 miljoen

Volgens Van de Kuit is het vervolgens aan de Exploitatiemaatschappij GelreDome om een nieuwe invulling te vinden. Hij verhuurt het stadion aan die onderneming, die dan weer zorgt voor de organisatie van evenementen.

Vitesse betaalt jaarlijks 2,5 miljoen euro aan huur, evenementen verzorgen de andere half miljoen euro aan huurinkomsten. Volgens Van de Kuit heeft Vitesse aan alle betaalverplichtingen voldaan.

Gevaarlijke vrachtwagen van Duitse A7 gehaald: vijf banden afgekeurd, container los op trailer [+foto’s]

Foto: Duitse Politie

HILDESHEIM – De Duitse snelwegpolitie heeft woensdagavond rond 17.40 uur op de A7 bij Hildesheim een bijzonder gevaarlijke combinatie van de weg gehaald. Een trekker met oplegger trok de aandacht van agenten door opvallend luide rollende geluiden tijdens het rijden. Al snel bleek dat er sprake was van meerdere ernstige technische gebreken.

Bij controle ter plaatse werden maar liefst vijf van de zes banden van de oplegger afgekeurd. Vier banden vertoonden duidelijke sporen van het blokkeren van de wielen en één band had nauwelijks nog profiel.

Tot overmaat van ramp bleek ook de geladen container niet goed te zijn vastgezet. Normaal gesproken wordt een container met vier twistlocks op een oplegger vergrendeld. In dit geval ontbrak één twistlock volledig en waren de andere drie niet vergrendeld, waarvan sommige zelfs al deels losgeraakt waren.

Foto: Duitse Politie

De 33-jarige vrachtwagenchauffeur zag niet echt voor de ernst van de situatie in. De politie heeft een proces-verbaal opgemaakt en het voertuig met een wielklem aan de ketting gelegd. Pas nadat alle ernstige gebreken zijn verholpen, mag de vrachtwagen zijn weg vervolgen.

Belgische politie zoekt getuigen van moord op Nederlander

EVERE – De Belgische politie is op zoek naar getuigen van de moord op een Nederlander in Evere anderhalve week geleden. De man werd zaterdagochtend 26 juli doodgeschoten in een parkeergarage in Evere, een van de gemeenten in Brussel.

In Belgische media werd druk gespeculeerd over wat er die dag is gebeurd. De omroep VRT en de krant Het Laatste Nieuws wisten tot nu toe te melden dat het slachtoffer een bivakmuts droeg, maar de verdere omstandigheden bleven onduidelijk.

De politie begon een zoektocht en keek in de buurt onder meer onder auto’s en in prullenbakken. Dat leverde volgens de media nog niets op.

De politie heeft nu een opsporingsbericht verspreid waarin staat dat de Nederlander rond 07.30 uur werd neergeschoten in zijn auto, een lichtgrijze Citroën Nemo. Justitie vraagt mensen zich te melden als ze tijdens die ochtend of in de dagen daarvoor iets verdachts hebben gezien in Evere.

Trump wil heffing India met 25 procent verhogen vanwege import Russische olie

WASHINGTON – De Amerikaanse president Donald Trump kondigt een extra importheffing op India aan van 25 procent vanwege de import van Russische olie. Dit meldt het Witte Huis woensdag. De extra heffing moet over 21 dagen ingaan.

Trump kwam vorige week met een heffing van 25 procent voor India, die later deze week moet ingaan. Maandag dreigde hij het tarief “fors” te verhogen omdat het land olie uit Rusland blijft kopen.

Met deze maatregel tegen de belangrijke handelspartner van Rusland wil Trump Moskou onder druk zetten om de oorlog met Oekraïne te beëindigen. “India koopt niet alleen enorme hoeveelheden, maar verkoopt ook nog eens een groot deel op de open markt voor flinke winsten. Het kan ze niet schelen hoeveel mensen in Oekraïne worden gedood door de Russische oorlogsmachine”, schreef Trump maandag op Truth Social.

Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Trumps kritiek een “aanval” op het land genoemd die “ongerechtvaardigd en onredelijk” is. Het ministerie voegt hier woensdag aan toe dat het de extra heffing “extreem ongelukkig” vindt. India zal “alle noodzakelijke maatregelen treffen om zijn nationale belangen te beschermen”.

De aankondiging volgt op de ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff woensdag. Witkoff vloog naar Moskou in de hoop een doorbraak te bereiken in de oorlog. Moskou heeft de ontmoeting nuttig en constructief genoemd. Persbureau Bloomberg meldt dat de gesprekken echter geen doorbraak hebben opgeleverd.

Over twee dagen verstrijkt de deadline van Trump aan Rusland om een bestand met Oekraïne te sluiten. Anders zouden nieuwe sancties volgen. Ingewijden zeiden dinsdag tegen de krant Financial Times dat de Verenigde Staten daarbij nieuwe sancties overwegen tegen de Russische schaduwvloot. Rusland gebruikt een zogeheten schaduwvloot van olietankers om internationale sancties te omzeilen.

Vrouw loopt zeer ernstige brandwonden op bij brand in woning Klundert

KLUNDERT – De brand die woensdag uitbrak in een woning in Klundert (Noord-Brabant) is onder controle, meldt de veiligheidsregio.

De bewoonster van het huis heeft volgens de veiligheidsregio zeer ernstige brandwonden opgelopen. Ze is ter plaatse behandeld door het ambulancepersoneel en vervolgens naar het ziekenhuis gebracht.

Het hele blok van zes woningen werd uit voorzorg ontruimd. De bewoners van deze huizen zijn allemaal veilig en kunnen weer terug als de woningen zijn vrijgegeven. De brandweer onderzoekt momenteel of de brand naar de huizen is doorgeslagen.

Overijssel zet per abuis gevoelige info over windproject online

ZWOLLE – Door een fout van een ambtenaar van de provincie Overijssel hebben persoonsgegevens en concurrentiegevoelige informatie online gestaan.

De fout is snel hersteld en de betreffende documenten zijn van de site verwijderd, meldt de provincie. Die betreurt de situatie en heeft een melding gedaan bij de Autoriteit Persoonsgegevens.

De ongelakte stukken waren ongeveer veertien uur in te zien. Het ging om documenten over een windenergieproject in de gemeente Kampen, die de provincie op 1 augustus online had gezet na een verzoek op grond van de Wet open overheid. De betreffende documenten zijn door elf internetadressen geraadpleegd. Onder hen zijn provinciemedewerkers en de indiener van het verzoek.

“We doen een dringend beroep op iedereen die de foutief gepubliceerde informatie heeft ingezien of gedownload, om deze niet verder te verspreiden of te gebruiken”, schrijft de provincie. Om herhaling te voorkomen, worden de interne controleprocedures aangescherpt.

Rechter houdt vergunning uitbreiding Lelystad Airport in stand

Foto: Transport Online | F. van der Wal

LELYSTAD – De vergunning voor het uitbreiden van Lelystad Airport blijft in stand, oordeelt de rechtbank Midden-Nederland woensdag.

Stichting Red de Veluwe en Stichting Laagvliegen NEE vonden dat de zogeheten revisievergunning niet verleend mocht worden, omdat de natuurvergunning nog niet geregeld is. Maar dat kan in deze procedure geen rol spelen, stelt de rechtbank.

De revisievergunning gaat specifiek over het afhandelen van maximaal 10.000 vliegtuigbewegingen op de grond. Hiervoor zijn bijvoorbeeld een nieuwe passagiersterminal en aanpassingen van de banen nodig. De stichtingen zijn bang dat het aantal vliegbewegingen uiteindelijk zal toenemen tot 45.000. Ook vrezen ze voor geluidsoverlast met ruimere openingstijden.

De effecten van de vliegbewegingen worden echter gereguleerd door het Luchthavenbesluit Lelystad, stelt de rechtbank in het oordeel. Daar ging deze zaak niet over.

Klantgegevens KLM op straat door lek bij extern platform

AMSTELVEEN – KLM is geraakt door een lek van persoonsgegevens. Volgens de luchtvaartmaatschappij is er iets misgegaan bij een extern platform dat KLM gebruikt voor zijn klantenservice. Daarbij is onrechtmatig toegang verkregen tot informatie van klanten, stelt KLM in een verklaring.

Ook andere bedrijven zouden door het lek zijn getroffen. Volgens KLM is samen met de betrokken externe partij direct actie ondernomen om ongeautoriseerde toegang te stoppen. De interne systemen van KLM en zustermaatschappij Air France zijn niet geraakt. Er zijn volgens KLM ook geen gevoelige gegevens zoals wachtwoorden, reisgegevens, Flying Blue-miles, paspoort- of creditcardgegevens gestolen.

Wel kunnen de namen van klanten, hun contactgegevens en Flying Blue-nummer in verkeerde handen zijn gekomen. Ook zouden de onderwerpen van e-mails met serviceverzoeken en opmerkingen die klantenservicemedewerkers hebben gemaakt kunnen zijn ingezien door cybercriminelen.

Melding bij AP

Hoeveel klanten slachtoffer zijn geworden van het lek is onduidelijk. Daarover kon een woordvoerster van KLM desgevraagd nog geen uitspraken doen. Om “veiligheidsredenen” wil de maatschappij verder niet zeggen om welk extern platform het precies gaat.

Over het lek heeft KLM melding gedaan bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). Air France heeft dit in Frankrijk ook gedaan bij de autoriteiten daar. Klanten van wie mogelijk gegevens zijn ingezien, krijgen daarover bericht. Klanten krijgen ook het advies alert te zijn op verdachte e-mails of telefoontjes.

VS-gezant spreekt drie uur met Russische president

MOSKOU – De Russische president Vladimir Poetin heeft ongeveer drie uur gesproken met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff, melden Russische staatsmedia. De ontmoeting was twee dagen voor het verstrijken van de deadline die de Amerikaanse president Donald Trump aan Rusland heeft gesteld om in te stemmen met vrede in Oekraïne of nieuwe maatregelen tegemoet te zien.

Trump is geïrriteerd over het voortduren van de strijd. Hij dreigt met nieuwe economische sancties. Het zou gaan om maatregelen tegen landen die handel met Rusland drijven, bijvoorbeeld Russisch door gas en olie te kopen.

Moskou trok zich tot nu toe niet veel aan van Trumps ultimatum. “We gaan door met de speciale militaire operatie”, zei het Kremlin dinsdag nog.

Witkoff vloog op het laatste moment naar Moskou om een doorbraak te zoeken in de 3,5 jaar durende oorlog die begon met een grootschalige Russische invasie in Oekraïne. De Russische staatstelevisie toonde een kort fragment waarin Witkoff en Poetin elkaar de hand schudden aan het begin van hun ontmoeting in het Kremlin. Over de inhoud van het gesprek was direct na afloop niets bekend.

Douwe Bob spant kort geding aan tegen Yeşilgöz vanwege tweet

UTRECHT – Douwe Bob heeft een kort geding aangespannen tegen VVD-leider Dilan Yeşilgöz. De zanger eist dat de politica een tweet verwijdert, waarin zij hem beschuldigt van Jodenhaat, en eist een rectificatie. Het is nog niet bekend wanneer het kort geding wordt behandeld.

In een persbericht laten de advocaten weten dat Yeşilgöz ondanks “herhaalde verzoeken” blijft weigeren de tweet in te trekken. “Douwe Bob ziet zich daarom nu genoodzaakt haar via de rechter te dwingen.” Ook melden zij dat de artiest begin juli – in stilte – aangifte heeft gedaan tegen Yeşilgöz wegens smaad, laster en belediging. De VVD-fractie was niet direct bereikbaar voor een reactie.

“Het is natuurlijk absurd dat de rechter hieraan te pas moet komen”, zegt het management van Douwe Bob. “Dat Yeşilgöz als vooraanstaand politica zo achter haar foute tweet blijft staan is onbehoorlijk en onbegrijpelijk. Laat dit vooral niet normaal worden.”

Yeşilgöz plaatste het bewuste bericht op X nadat Douwe Bob op het laatste moment een optreden op een Joods voetbalevenement voor kinderen in Amsterdam had afgezegd. Volgens de zanger was de beschuldiging van Yeşilgöz “ongegrond en excessief” en zette deze aan tot publieke afkeer. Douwe Bob had eerder gemeld dat hij naar aanleiding van het incident ernstig werd bedreigd.

De VVD en Yeşilgöz hebben nog niet gereageerd op het kort geding van Douwe Bob.

Ook vraag naar tweedehands Tesla’s flink afgenomen

AMSTERDAM – De vraag naar tweedehands Tesla’s is de afgelopen maanden duidelijk afgenomen. De verkopen van nieuwe wagens van het Amerikaanse merk waren eerder al flink gekelderd. “Ook op de occasionmarkt lijken consumenten niet meer warm te lopen voor de elektrische auto’s van Elon Musk”, stelt occasionplatform AutoTrack op basis van eigen cijfers.

Deskundige Tim Roks ziet sinds februari veel minder zoekopdrachten naar Tesla-wagens op het platform. “In de periode van oktober 2024 tot en met januari dit jaar was er veel media-aandacht voor Musk en Tesla, waardoor op AutoTrack het aantal zoekopdrachten naar het elektrische automerk en het instapmodel – Model 3 – meer dan verdubbelde. Inmiddels is het beeld compleet omgedraaid”, zegt hij. “De zoekvraag naar Tesla en Model 3 ligt respectievelijk 65 procent en 72 procent lager dan eerst.”

Ook in cijfers van autobrancheclub BOVAG is een afname te zien. In juli werden ruim 1300 gebruikte Tesla’s verkocht, tegen bijna 2300 in januari. Het omslagpunt is ook in deze cijfers duidelijk in februari. Wel lagen de verkopen vorige maand hoger dan een jaar terug. In juli vorig jaar wisselden bijna 1200 gebruikte Tesla’s van eigenaar.

Concurrentie

De verkopen van nieuwe Tesla’s lijden al enige tijd onder de ophef rond topman Musk. Hij sneed als adviseur van president Donald Trump fors in de Amerikaanse overheidsuitgaven. Ook bemoeide hij zich met de politiek in Duitsland. Dit kwam het merk verspreid over de wereld op protestacties en boycots te staan.

Tesla kampt ook met steeds meer concurrentie. “Tesla is allang niet meer de enige aanbieder van elektrische auto’s”, merkt Roks op. “Er is meer keuze dan ooit en vooral de Chinese modellen zijn in veel gevallen goedkoper dan de auto’s van Tesla.”

Subsidie beschikbaar voor Engelstalige nascholing code 95

Illustratie: Adobe Stock | Xtock

RIJSWIJK – Werkgevers in de transport- en logistieksector kunnen vanaf nu ook subsidie aanvragen voor Engelstalige nascholingscursussen voor code 95. Dat meldt het CBR. De subsidie wordt verstrekt via het SOOB-opleidingsbudget en is bedoeld om nascholing toegankelijker te maken voor beroepschauffeurs die de voorkeur geven aan les in het Engels.

De subsidieaanvraag verloopt via het SOOB Subsidiepunt van het Sectorinstituut Transport en Logistiek (STL) en kan ingediend worden onder de reguliere Nederlandstalige cursuscode. De regeling is per direct van kracht.

Engelstalige cursussen in pilotfase

De Engelstalige nascholing maakt deel uit van een lopende pilot van het CBR. Hierbij worden diverse trainingen aangeboden in het Engels, zoals rijoptimalisatie, tachograaftraining of cursussen gericht op veiligheid en gezondheid. De lessen worden verzorgd door erkende opleiders die gecertificeerd zijn om Engelstalig onderwijs aan te bieden.

Volgens het CBR is het doel om de verplichte nascholing van 35 uur per vijf jaar beter toegankelijk te maken voor chauffeurs die het Nederlands onvoldoende beheersen.

Op de website van het CBR is een overzicht te vinden van de beschikbare Engelstalige nascholingscursussen en de bijbehorende gecertificeerde opleiders.

Coenbrug tot september niet bediend voor hoge scheepvaart

Coenbrug
Foto: Rijkswaterstaat

ZAANDAM – De Coenbrug over de A8 blijft tot uiterlijk 4 september 2025 gesloten voor hoge scheepvaart. Dat meldt Rijkswaterstaat. De oorzaak is een technisch probleem met de zogeheten veerbuffer, een essentieel onderdeel dat pas na vervanging weer veilig brugbediening mogelijk maakt. Daardoor blijft de noordelijke Staande Mastroute in Noord-Holland tijdelijk onbegaanbaar voor schepen hoger dan 6,20 meter.

De veerbuffer had tijdens recente tests gebreken in het materiaal, waardoor Rijkswaterstaat besloot de brug niet in gebruik te nemen voor de hoge vaart. De herstelwerkzaamheden zijn inmiddels ingepland en moeten uiterlijk begin september afgerond zijn.

Extra werkzaamheden vanaf november

Na het vaarseizoen wordt de brug opnieuw buiten gebruik gesteld voor aanvullende werkzaamheden. Dan wordt er gestart met het aanbrengen van geluidwerende platen op en rond de brug. In totaal worden 1.200 platen geplaatst. Deze werkzaamheden duren naar verwachting vier weken en starten in november 2025.

Voor het wegverkeer op de A8 heeft de situatie geen gevolgen: de Coenbrug blijft gewoon toegankelijk voor auto’s en vrachtverkeer.

Achtergrond

De Coenbrug kampte sinds mei 2021 met ernstige schade aan de bewegende delen, waardoor bediening niet meer mogelijk was. Pas in januari 2025 werd gestart met herstel van onder andere de brugklep en draaiende onderdelen.

Oorspronkelijk zou de brug op 11 juli 2025 weer operationeel zijn voor hoge scheepvaart, maar de ontdekking van het defect aan de veerbuffer gooide roet in het eten.

Verdachte Schiedam kreeg vorige week nog huisverbod

ROTTERDAM – De man die wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van een 36-jarige vrouw uit Schiedam had vorige week nog een huisverbod opgelegd gekregen, bevestigt de politie na berichtgeving van De Telegraaf. De 34-jarige partner van de vrouw mocht na een zoveelste melding over ruzie op het adres het huis niet meer in.

Afgelopen jaar kreeg de politie meerdere meldingen van “onder meer ruzie” in de woning aan de Rotterdamsedijk in Schiedam. Wat er precies gebeurde, wil een woordvoerster niet zeggen. De politie heeft telkens meldingen gedaan bij Veilig Thuis, zegt ze verder. Vorige week zijn uiteindelijk “veiligheidsmaatregelen” genomen, waaronder het huisverbod.

Veilig Thuis kan inhoudelijk niets over de zaak delen. Wel noemt een woordvoerster een huisverbod een zwaar middel. “Als iemand een huisverbod krijgt, maken we ons zeer zorgen om degenen die thuis wonen.” Veilig Thuis kan hulpverlenende gesprekken voeren en de politie is volgens haar verantwoordelijk voor het naleven van het huisverbod. “Maar je kunt iemand niet 24 uur in de gaten houden of vastleggen. Dat maakt het erg lastig. In Schiedam zie je dat het huisverbod niet is nageleefd.”

Bij dit soort zaken doet Veilig Thuis altijd melding bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd. “De inspectie gaat dus onderzoek doen naar wat hier is gebeurd, wij werken daar natuurlijk aan mee.”

Vrijdag werd een vrouw dood aangetroffen in een huis in Schiedam. In de woning was ook een klein kind aanwezig. De politie heeft de man even later opgepakt. Nabestaanden van de vrouw vertelden afgelopen weekend tijdens een mars tegen femicide dat de vrouw al maanden werd mishandeld.

FNV: Compensatie postmarkt nodig, maar geen blanco cheque voor PostNL

UTRECHT – Vakbond FNV reageert kritisch op de recente oproep van PostNL voor miljoenen euro’s aan overheidssteun. Hoewel de bond erkent dat er compensatie nodig is om de postmarkt goed te laten functioneren, vindt zij dat PostNL ook haar eigen verantwoordelijkheid moet nemen – met name richting het personeel.

“Als je als overheid een bedrijf een publieke taak geeft, moet je ook zorgen voor een eerlijke vergoeding,” stelt Pieter Beuzenberg, bestuurder bij de FNV. “Maar dat betekent niet dat er zomaar miljoenen moeten worden overgemaakt aan een bedrijf dat zijn eigen verantwoordelijkheid ontloopt.”

Lage lonen en hoge werkdruk

De vakbond wijst op de structureel lage beloning van de circa 22.000 postbezorgers bij PostNL. Velen van hen werken in kleine deeltijdbanen tegen een loon op of net boven het wettelijk minimum. Volgens de FNV duurt het tien jaar voordat een postbezorger er bruto 70 cent per uur op vooruitgaat – en dat is meteen het maximum binnen de loonschaal. Door inflatie is die stijging bovendien nauwelijks nog iets waard.

Beuzenberg: “De werkdruk is hoog en het personeelstekort groeit, maar in plaats van te investeren in de mensen, dreigt PostNL met ontslagen als er geen geld van de overheid komt. Dat is respectloos tegenover de mensen die dagelijks door weer en wind de post rondbrengen.”

Kritiek op topbeloningen

Ook de beloning aan de top van het bedrijf ligt onder vuur. Volgens de FNV is het onacceptabel dat PostNL klaagt over loonkosten, terwijl het management zichzelf riante salarissen uitkeert en het bedrijf zich vooral druk maakt over dividenduitkeringen.

De bond stelt dat als een bedrijf een publieke taak uitvoert, daar ook een norm voor verantwoord beloningsbeleid bij hoort.

Steun moet naar werkvloer

De FNV is duidelijk: compensatie voor de postmarkt is noodzakelijk, maar het geld moet terechtkomen bij de werkvloer – bij postbezorgers, chauffeurs, sorteerders en andere medewerkers die de postbezorging draaiende houden. Niet bij aandeelhouders of als bonus voor het hogere management.

×