Clicky

donderdag 31 juli 2025 - 10:02 uur
Home Blog

Automobilist laat slachtoffer achter na dodelijk ongeluk in Burdaard

Dodelijk ongeval Burdaard
Foto: Noordernieuws

BURDAARD – Op de Iedyk in het Friese Burdaard is woensdagnacht een fietser om het leven gekomen bij een aanrijding. De automobilist is na de botsing doorgereden. Het slachtoffer liet hij, of zij, achter in de berm

De hulpdiensten kregen om 0.17 uur een melding en kwamen met spoed ter plaatse. Ambulance, politie en een traumahelikopter werden opgeroepen.

Al snel bleek dat de persoon was overleden. Door de politie werd direct na het ongeval een burgernet opgestart om uit te kijken naar een auto.

De politie is op zoek naar een zwarte auto en de bestuurder daarvan. Het voertuig heeft zeer waarschijnlijk schade aan de rechterzijde.

Tata Motors neemt Iveco Group over: nieuwe wereldspeler in bedrijfsvoertuigen ontstaat

Iveco

MUMBAI/TURIJN – Tata Motors heeft een overeenkomst bereikt om Iveco Group over te nemen. Daarmee bundelen de Indiase voertuigproducent en het Europese Iveco hun krachten in een nieuwe wereldwijde speler op het gebied van bedrijfswagens.

De overname vindt plaats via een vrijwillig openbaar bod in contanten van €14,10 per aandeel, wat neerkomt op een totale waarde van ongeveer €3,8 miljard, exclusief de defensietak van Iveco. Voorwaarde voor de overname is dan ook dat Iveco’s defensieactiviteiten uiterlijk 31 maart 2026 zijn verkocht of afgesplitst.

Strategische versterking en wereldwijde dekking

De fusie combineert twee complementaire bedrijven zonder veel overlap qua markten en productiecapaciteit. Het nieuwe concern zal jaarlijks zo’n 540.000 voertuigen verkopen, met een gezamenlijke omzet van circa €22 miljard, verdeeld over Europa (50 procent), India (35 procent) en Amerika (15 procent).

Volgens Tata Motors-voorzitter Natarajan Chandrasekaran is dit een logische volgende stap na het afsplitsen van Tata’s bedrijfswagentak. De combinatie biedt schaalvoordelen, versnelt innovatie op het gebied van duurzame mobiliteit en vergroot de wereldwijde slagkracht.

Tata Motors
Foto: Adobe Stock | walterericsy

Volledige steun van Iveco-bestuur en aandeelhouder Exor

Het bestuur van Iveco staat unaniem achter het bod. Ook grootaandeelhouder Exor (27 procent van de aandelen, 43 procent van de stemrechten) heeft zich onherroepelijk gecommitteerd aan het bod. Voor het sluiten van de deal zijn onder meer goedkeuringen van mededingings- en investeringsautoriteiten nodig. De afronding van de overname wordt verwacht in het tweede kwartaal van 2026.

Geen gevolgen voor personeel en productielocatie

Tata Motors heeft zich verbonden aan een reeks niet-financiële voorwaarden, waaronder het behoud van de werkgelegenheid en productielocaties van Iveco. Het hoofdkantoor van Iveco blijft in Turijn, Italië, en de bedrijfsstrategie en merknamen van Iveco blijven behouden.

Airbus levert minder vliegtuigen af in eerste jaarhelft

PARIJS – Airbus heeft in de eerste helft van dit jaar minder nieuwe vliegtuigen aan klanten geleverd dan vorig jaar. De Europese vliegtuigbouwer kampt onder meer met beperkingen in de productiecapaciteit bij de A320-toestellen door vertragingen bij motorleveringen. De A320-vliegtuigen zijn de bestverkopende toestellen van Airbus.

In totaal werden 306 verkeersvliegtuigen afgeleverd, tegen 323 in de eerste helft van vorig jaar. Het bedrijf ontving per saldo orders voor 402 vliegtuigen. Dat waren er 310 een jaar eerder.

Airbus zegt ondanks de productieproblemen wel vast te houden aan de verwachting om dit jaar ongeveer 820 vliegtuigen te leveren aan afnemers. De totale orderontvangst bij verkeersvliegtuigen van Airbus staat op 8754 stuks.

De omzet van Airbus ging licht omhoog tot 29,6 miljard euro. Bij de vliegtuigentak was een kleine daling te zien door de lagere leveringen, maar daar stonden hogere omzetten bij helikopters, defensie en ruimtevaart tegenover.

Vrachtwagen gekanteld in Dordrecht [+foto’s]

Foto: ASMedia

DORDRECHT – Woensdagmiddag 30 juli, kort voor 16.50 uur, is een vrachtwagen gekanteld aan de Mijlweg in Dordrecht.

Daarbij raakte de vrachtwagen ook een lichtmast.

De chauffeur werd onderzocht door een ambulancemedewerker, maar hoefde uiteindelijk niet naar het ziekenhuis.

Voor het incident was een dringende inzet vereist, waardoor de hulpdiensten met spoed arriveerden. De aanwezige brandweer zette drie tankautospuiten en een schuimblusvoertuig in. Uiteindelijk bleek de situatie minder ernstig dan aanvankelijk gevreesd.

Foto: ASMedia

Twee Officieren van Dienst van de brandweer en een Officier van Dienst Geneeskundig ondersteunden de hulpverleningsoperatie. De politie was eveneens ter plaatse aanwezig om het incident in goede banen te leiden.

Amerikaanse gezant Witkoff naar Israël over toestand in Gaza

WASHINGTON – De speciale Amerikaanse gezant Steve Witkoff reist af naar Israël, melden Amerikaanse en Israëlische functionarissen aan nieuwssite Axios en persbureau AFP. Hij gaat daar volgens de bronnen in gesprek over de nijpende toestand in de Gazastrook.

Het is volgens Israëlische media het eerste bezoek van Witkoff aan Israël in een half jaar. Hij is als bemiddelaar van de Verenigde Staten nauw betrokken bij de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in de Gazastrook, maar die lijken momenteel vast te zitten.

Witkoff was vorige week nog in Doha voor de indirecte gesprekken tussen Israël en Hamas, maar donderdag trokken de Amerikanen zich terug. Witkoff zei dat Hamas niet bereid was om een deal te sluiten. Die Palestijnse beweging reageerde verbaasd op de uitspraak.

De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei een dag later dat hij samen met de Amerikanen wilde kijken naar “alternatieve opties om de gijzelaars thuis te krijgen”.

Trump kondigt importheffingen van 25 procent aan voor India

WASHINGTON – De Verenigde Staten gaan vanaf 1 augustus een importtarief van 25 procent heffen op producten uit India. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigd op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij suggereerde ook een extra strafmaatregel toe te voegen om de energie-aankopen van het land in Rusland.

De president hekelde onder meer de hoge tarieven die India zelf rekent. “Hoewel India onze vriend is, hebben we door de jaren heen relatief weinig zaken met hen gedaan omdat hun tarieven veel te hoog zijn”, aldus Trump. “Bovendien hebben ze altijd het overgrote deel van hun militaire uitrusting van Rusland gekocht en zijn ze, samen met China, Ruslands grootste afnemer van ENERGIE, juist op een moment dat iedereen wil dat Rusland STOPT MET HET DODEN IN OEKRAÏNE.”

Trumps woorden komen voor de deadline van 1 augustus die hij had gesteld voor het opleggen van nieuwe heffingen. India was nog in onderhandeling met de VS over een mogelijke handelsdeal.

Deloitte: tarieven Trump kosten Duitsland miljarden aan export

MÜNCHEN – De hogere Amerikaanse importheffingen kunnen grote gevolgen hebben voor de Duitse export naar de Verenigde Staten.

Advies- en accountantsbureau Deloitte heeft becijferd dat de tariefverhogingen op middellange termijn tot 31 miljard euro per jaar aan exportverliezen kunnen leiden.

De Duitse export naar de Verenigde Staten zou daardoor met een vijfde kunnen afnemen, aldus Deloitte. De machinebouw zou het hardst worden getroffen, maar ook de farmaceutische, chemische en auto-industrie zouden de gevolgen voelen. In het zondag overeengekomen handelsakkoord tussen de VS en de EU is sprake van tarieven van 15 procent.

De adviseurs gaan ervan uit dat de Duitse industrie nu in toenemende mate zal exporteren naar andere landen, zoals Indonesië of Zuid-Korea. Maar ze verwachten niet dat de Duitse industrie haar verliezen in de VS volledig kan compenseren. De kenners bij Deloitte voorzien een netto-exportverlies van 7,1 miljard euro per jaar.

CDA lijkt in peilingen voorbij VVD te klimmen

DEN HAAG – Het CDA lijkt in de peilingen voorbij de VVD te zijn geklommen. In de Peilingwijzer, een combinatie van de peilingen van Ipsos I&O en Verian/EenVandaag, staat het CDA op 21 tot 25 zetels. De VVD is juist gedaald naar 20 tot 24 zetels.

Peilingen zijn een inschatting van de uitslag als er vandaag verkiezingen zouden zijn, en daarmee geen voorspelling van de verkiezingsuitslag van 29 oktober. Vanwege de onzekerheidsmarges is het mogelijk dat de VVD op dit moment alsnog groter is dan het CDA. Zeker is dat het CDA aan een opmars bezig is, terwijl de VVD in enkele maanden wat populariteit heeft verloren. In de huidige Kamer heeft de VVD 24 en het CDA 5 zetels.

De PVV is nog steeds de grootste partij in de Peilingwijzer, al staat de partij op zetelverlies ten opzichte van de vorige verkiezingen. GroenLinks-PvdA staat met 25 tot 29 zetels op de tweede plaats. NSC maakt met nul tot twee zetels kans om uit de Kamer te verdwijnen. De partij heeft nu nog 20 zetels.

Volgens een woensdag gepubliceerde peiling van Ipsos I&O stemde een kwart van de mensen die nu CDA als voorkeur heeft bij de vorige verkiezingen op NSC, en bijna een op de vijf op de VVD. “Kiezers die de overstap maken vanuit de VVD waarderen de rust die het CDA uitstraalt”, schrijft het onderzoeksbureau. Verder zou de partij groepjes voormalige PVV- en GroenLinks-PvdA-kiezers trekken.

ECB ziet mogelijkheid dumping van Chinese producten in Europa

FRANKFURT – De Europese Centrale Bank (ECB) wijst in een blog op de mogelijkheid van dumping van goedkopere Chinese producten op de Europese markt.

De handelsspanningen tussen China en de VS zouden ervoor kunnen zorgen dat Chinese export wordt omgeleid naar het eurogebied. “In een ernstig scenario zou dit extra aanbod en de bijbehorende lagere importprijzen de inflatie in het eurogebied tot 0,15 procentpunt kunnen verlagen”, stellen deskundigen uit Frankfurt woensdag.

Volgens de ECB leidde de handelsoorlog tussen de VS en China in 2018 er al toe dat Chinese producten die eigenlijk naar de VS zouden gaan, naar Europa werden omgeleid. Tussen 2018 en 2019 stegen de importen van het eurogebied uit China met zo’n 2 tot 3 procent. Nu zou de geschiedenis zich kunnen herhalen.

Eerder dit jaar verhoogden de VS hun tarieven op Chinese goederen tot ver boven de 100 procent. Later zijn de heffingen wel verlaagd, maar ze zijn nog altijd veel hoger dan in 2018, wordt aangestipt in de blog.

Schiphol mocht contract met bouwers voor A-pier niet beëindigen

AMSTERDAM – Schiphol is de komende tijd mogelijk nog veel geld kwijt aan een in 2021 beëindigd contract met bouwbedrijven Ballast Nedam en TAV voor de A-pier.

De luchthaven was niet tevreden over de kwaliteit en voortgang en stopte de samenwerking voortijdig, maar volgens de rechtbank in Amsterdam waren de tekortkomingen daarvoor niet ernstig genoeg. De partijen kunnen nu samen tot een oplossing proberen te komen, anders buigt de rechter zich daarover.

Schiphol en BN/TAV, een bedrijf van Ballast Nedam en TAV, stonden begin april tijdens de zitting lijnrecht tegenover elkaar. De bouwbedrijven wijten de problemen aan het ontbreken van een uitgewerkt ontwerp door Schiphol en daar gaat de rechter nu in mee. Ook houdt de rechter rekening met de consequenties van de beëindiging voor de vele onderaannemers.

De bouw van de A-pier begon in 2018 en had in 2020 klaar moeten zijn. BAM heeft de werkzaamheden in 2022 overgenomen en is naar verwachting eind volgend jaar klaar.

Tien nieuwe Mercedes-Benz Actros L trekkers met ProCabin voor Dasko

ALMELO – Dasko koel- en Vriestransporten uit Almelo nam onlangs tien nieuwe Mercedes-Benz Actros L 1848 LS trekkers in gebruik. De moderne trucks zijn geleverd met de nieuwe aerodynamische ProCabin Giga waarmee Dasko bewust investeert in efficiëntie, betrouwbaarheid én chauffeurscomfort. Met deze aanschaf komt het aantal Mercedes-Benz Actros-trekkers binnen het multimerk Dasko-wagenpark op 52.

De keuze van Dasko voor de Actros 1848 LS is gebaseerd op eerdere ervaringen. De huidige 4×2 trekkers in het wagenpark laten zien dat de trucks van Mercedes-Benz een aantrekkelijke Total Cost of Ownership (TCO) hebben.

“We kijken bij Dasko altijd naar het totaalplaatje: betrouwbaarheid, verbruik, onderhoudskosten en de relatie met onze partners,” vertelt Mart Dasselaar, algemeen directeur van Dasko. “De Actros en Baan Twente passen wat dat betreft perfect in dat plaatje. Zeker van deze aerodynamische ProCabin heb ik hoge verwachtingen. Met Fleetboard volgen we bovendien het rijgedrag van onze chauffeurs nauwkeurig en kunnen we hen coachen op een anticiperende en dus kostenbesparende rijstijl.”

Onlangs leverde vaste mobiliteitspartner Baan Twente tien Actros 1848 LS 4×2 trekkers in Almelo af. Het compleet vernieuwde cabineontwerp van de Actros L ProCabin heeft een verlengd front, naadloze carrosserie-opbouw en slimme luchtgeleiding. Dit resulteert in een brandstofbesparing tot 3 procent. De aandrijflijn met zuinige OM 471-motor en nieuwe versnellingsbak combineert een lager verbruik met prettige rijeigenschappen.

Dasko zet de vrachtwagens in voor het internationale koel- en vriestransport en waarmee iedere Actros ongeveer 125.000 kilometer per jaar rijdt. De trekkers vormen een combinatie met New Cool Trailers. Door terugwinning van energie op de middelste as wordt de koeling van deze trailers volledig elektrisch gerealiseerd.

Naast prestaties is ook chauffeurscomfort een belangrijke factor. Dasko investeert in goede leef- en werkomstandigheden voor haar chauffeurs. Dat blijkt uit de rijke uitrusting en de hoge veiligheidsstandaard van de voertuigen. De ProCabin Giga heeft een vlakke vloer en biedt veel ruimte en een hoog comfortniveau met onder meer premium matrassen. Dasko heeft de tien nieuwe Actros trekkers besteld met opties als standairco, elektrische standverwarming, automatische airconditioning, koelkast, LED-sfeerverlichting en MirrorCams met bedieningsschakelaar bij het bed.

“Onze chauffeurs zijn gemiddeld een week onderweg en werken en wonen dus in hun cabine,” aldus Dasselaar. “Ik vind het niet meer dan normaal dat wij zorgen voor een nette auto met genoeg ruimte en comfort. Wij verwachten van de chauffeurs een professionele houding, dan mogen zij ook van ons verwachten dat het materieel van alle gemakken is voorzien.”

Het exterieur van de Actros sluit daar ook op aan dankzij onder andere de strakke zijskirts en LED-koplampen.

Dasko is een internationaal opererend transportbedrijf met meer dan 100 jaar historie. Sinds 1913 verzorgt het familiebedrijf betrouwbaar en gecontroleerd transport van gekoelde en diepgevroren producten in binnen- en buitenland. Dagelijks zet Dasko zich in voor efficiënt transport, tevreden klanten én een fijne werkplek voor haar medewerkers. Vanuit meerdere vestigingen beschikt Dasko over een modern, duurzaam wagenpark met meer dan 200 trekkende eenheden en 250 opleggers, waaronder innovatieve LZV-ecocombi’s en New Cool Trailers. Ongeveer een kwart van de truckvloot draagt de herkenbare Mercedes-Benz ster.

De samenwerking met Mercedes-Benz dealer Baan Trucks is volgens Dasselaar al jaren van meerwaarde: “Onze eigen werkplaats wordt optimaal ondersteund door de merkspecialisten van Baan. Met kennis en snelle onderdelenvoorziening helpen zij ons materieel maximaal inzetbaar te houden.”

Verkooprecord Toyota door heffingen Trump en populaire hybrides

TOKIO – Toyota heeft anders dan veel andere autofabrikanten in de eerste helft van dit jaar geprofiteerd van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Met name in de eerste maanden van 2025 kochten Amerikanen nog snel een auto van de Japanse producent, wat Toyota betere verkopen dan ooit opleverde. De eveneens Japanse branchegenoten Honda en Nissan hadden juist veel last van de heffingen.

Toyota heeft relatief het minst last van Trumps heffingen van 15 procent op Japanse auto’s en 50 procent op staal, al wordt een vijfde van de winst erdoor geraakt. Voor Honda en Nissan ligt dat percentage veel hoger. Tegen verschillende andere landen voerde Trump een importheffing in van 25 procent op auto’s.

Vooral de hybrideauto’s van Toyota doen het goed en dan met name in eigen land, China en de VS. De verkopen stegen in de eerste helft van het jaar met 7 procent tot 5,5 miljoen voertuigen.

Andere producenten hebben veel meer last van de grote concurrentie vanuit China op de markt voor elektrische auto’s. Nissan en Honda verkochten in juni 5 en 8 procent minder auto’s dan een jaar eerder. Toyota verkocht in diezelfde maand juist zo’n 3 procent meer wagens.

Met name Nissan heeft het al langer zwaar en heeft een dure reorganisatie ingezet. Daardoor, en ook door Trumps heffingen, verwacht de fabrikant tussen oktober 2025 en maart 2026 een verlies van omgerekend zo’n 1 miljard euro. De afgelopen drie maanden was er een verlies van 460 miljoen euro.

ANWB waarschuwt voor overvolle wegen in Europa op zwarte zaterdag

DEN HAAG – De ANWB verwacht zaterdag “uitzonderlijke verkeersdrukte” op Europese wegen. Vertrekkende en terugkerende vakantiegangers zorgen voor overvolle wegen van en naar populaire Europese bestemmingen, waarschuwt de verkeersinformatiedienst. In Frankrijk geldt 2 augustus dit jaar als zwarte zaterdag, omdat die dag vooral veel inwoners van de regio Parijs op vakantie gaan en de stad verlaten.

In Frankrijk wordt de grootste drukte verwacht op de A7 tussen Lyon en Orange, onderdeel van de Autoroute du Soleil. Ook op de aansluitende A9 richting de Spaanse grens lopen automobilisten vertraging op, verwacht de ANWB. Hetzelfde geldt voor de A10 richting Bordeaux en de kustplaatsen in het zuidwesten. Tussen 08.00 en 14.00 uur is het waarschijnlijk het drukst op de Franse wegen.

In Duitsland begint komend weekend in een aantal deelstaten de zomervakantie. Veel vakantiegangers trekken naar bijvoorbeeld Italië en Kroatië. Tegelijk keren ook veel vakantiegangers terug naar het noorden, zegt de ANWB. “Deze combinatie, samen met meer dan 1200 wegwerkzaamheden, veroorzaakt aanzienlijke vertraging.” Vooral rond grote steden als Hamburg, Frankfurt en Neurenberg en op de A8 richting Salzburg worden lange files verwacht.

Tunnels

Vakantiegangers lopen in Oostenrijk en Zwitserland met name vertraging op bij tunnels. In Oostenrijk gaat het om de Tauerntunnel en de Karawankentunnel. In Zwitserland kan de vertraging bij de Gotthardtunnel in beide richtingen oplopen tot ruim twee uur. Verkeer in Italië loopt vooral vast op routes naar de kust en de meren.

Tussen 4 en 10 augustus moeten automobilisten rekening houden met extra verkeerscontroles in Europa. In meerdere Europese landen worden in die periode zogeheten flitsmarathons gehouden.

Marel Transport BV, beter bekend als HSM Transport, failliet verklaard

Foto: Adobe Stock | Pla2Na

VOORHOUT – Voor de rechtbank van Den Haag is op dinsdag 29 juli 2025 Marel Transport BV failliet verklaard. Marel Transport BV handelt inmiddels onder de naam HSM Transport en is gevestigd in Voorhout.

Volgens de Kamer van Koophandel werkten er zeven werknemers.

Op dit moment is niet bekend wie het faillissement heeft aangevraagd en waarom.

Marel Transport werd in 2006 opgericht. Na 15 jaar kwam HSM Transport voort uit Marel Transport. Zij zijn vooral actief in ferrywerk, losgestort transport, ADR-transport en machinetransport. Ook rijden zij met koeltrailers voor verse en bevroren producten.

Of het bedrijf nog doorwerkt en of er een doorstart komt zal de komende dagen door de curator worden onderzocht.

Porsche nog somberder door Amerikaanse importheffingen

STUTTGART – Porsche heeft voor de derde keer dit jaar zijn vooruitzichten verlaagd door Amerikaanse importheffingen.

De sportautofabrikant uit Stuttgart voorziet dat zijn winstpercentage dit jaar kan dalen tot 5 procent. In april mikte het bedrijf nog op minstens 6,5 procent en daarvoor op meer dan 10 procent.

De verlaagde winstverwachting houdt rekening met de impact van de nieuwe Amerikaanse tarieven van 15 procent, waarmee de Europese Unie akkoord ging. Daarnaast rekent Porsche op extra kosten van 1,3 miljard euro om het merk te herpositioneren. Zo wordt meer geïnvesteerd in modellen met verbrandingsmotor en plug-inhybrides.

Eerder deze maand werd bekend dat de wereldwijde verkoop van Porsche in de eerste jaarhelft met 6 procent is gedaald. De VS vormen de grootste markt voor Porsche, met sterke verkopen van duurdere modellen zoals de 911. Porsche beschikt echter niet over productiefaciliteiten in de VS en is volledig afhankelijk van import uit Europa.

×