TURIJN – Truckfabrikant IVECO heeft samen met partners Plus, DSV en dm-drogerie markt met succes een meerdere maanden durende test met semi-autonome vrachtwagens afgerond in Duitsland. De test met een IVECO S-Way uitgerust met technologie van Plus, vond plaats tussen twee distributiecentra in Krefeld en Hennef, en vormt een belangrijke stap richting de inzet van volledig autonome trucks.
De semi-autonome truck, ontwikkeld door IVECO in samenwerking met het Amerikaanse technologiebedrijf Plus, beschikt over een geavanceerd rijhulpsysteem dat onder meer automatisch kan sturen, inhalen, filerijden en adaptief rijgedrag vertoont. De software wordt ondersteund door sensoren zoals lidar, radar en camera’s die zorgen voor een 360 graden zicht rondom het voertuig. Resultaat: verbeterde verkeersveiligheid, meer rijcomfort en tot 10% minder brandstofverbruik.
Eerste testrit op de openbare weg in Duitsland
Na uitgebreide technische tests en training van chauffeurs is het systeem in de praktijk getest op de openbare weg. De truck reed onder reële omstandigheden tussen logistieke hubs van DSV en dm. De tests bevestigden eerdere verwachtingen: veilig rijgedrag, stabiele rijstrookassistentie en betrouwbare prestaties in voorspelbare verkeerssituaties.
“Deze succesvolle demonstratie is een belangrijke stap op weg naar de commercialisering van hooggeautomatiseerd vrachtvervoer,” zegt Marco Liccardo, Chief Technology & Digital Officer van Iveco Group. “De technologie vervangt de chauffeur niet, maar ondersteunt en ontlast hem juist. Zo creëren we een veiliger, efficiënter en aantrekkelijker werkklimaat.”
Voorbereiding op volledig autonome trucks
De samenwerking heeft als doel om vanaf 2027 in de VS en later in Europa fabrieksmatig gebouwde zelfrijdende trucks op de markt te brengen. Voorlopig blijven er nog veiligheidsschauffeurs in de cabine aanwezig, totdat het bredere ecosysteem – inclusief laad- en tankinfrastructuur – verder is ontwikkeld.
DSV ziet veel potentie in depot-naar-depotritten, waar gegevens en processen herhaalbaar zijn. “De technologie is ideaal voor voorspelbare logistieke processen,” aldus Peter Matthiesen, Senior Director Innovation bij DSV. Ook dm-drogerie markt steunde de pilot actief en spreekt van “een belangrijke stap richting duurzame en innovatieve supply chains”.
Oplossing voor groeiend chauffeurstekort
De inzet van semi-autonome voertuigen kan bovendien bijdragen aan het terugdringen van het structurele chauffeurstekort in Europa, dat richting 2028 kan oplopen tot 700.000. Volgens Matthiesen zal de technologie het beroep aantrekkelijker maken, door fysieke en mentale belasting te verminderen en ruimte te bieden aan een meer diverse groep chauffeurs.
Slimme software, mensgericht ontwerp
Volgens Plus-topman Shawn Kerrigan is het de bedoeling om de technologie vanaf de fabriek te integreren in nieuwe voertuigen. “Wij zijn trots om samen met IVECO, DSV en dm te werken aan de toekomst van autonoom vrachtvervoer — begonnen in Duitsland, en klaar om Europa en de wereld te bedienen.”