Clicky

maandag 26 januari 2026 - 11:46 uur
HomeTRANSPORTNIEUWSWegvervoerTransportorganisaties roepen EU op tot spoedoverleg over Brennertransit

Transportorganisaties roepen EU op tot spoedoverleg over Brennertransit

Internationale transport- en logistiekorganisaties hebben de Europese Commissie opgeroepen om op korte termijn met Oostenrijk en omliggende landen in overleg te treden over verbetering van de verkeerssituatie op de Brennercorridor. De oproep komt van de zogenoemde Arbeitskreis Alpentransit, waarin meerdere Europese wegtransportorganisaties zijn vertegenwoordigd.

Aanleiding is een recent overleg tussen de Arbeitskreis Alpentransit en het directoraat-generaal Mobiliteit en Vervoer van de Europese Commissie (DG MOVE) over de aanhoudende problemen bij de Brennertransit. Bij dit gesprek was ook Jens Gieseke, lid van het Europees Parlement en vervoerswoordvoerder van de EVP-fractie, aanwezig.

Grote knelpunten op Brennerroute

Centraal in het overleg stonden de structurele problemen op de Brennerroute, met name de eenstrooks verkeerssituatie bij de Luegbrug en de gevolgen van de anti-transitmaatregelen die de deelstaat Tirol heeft ingevoerd. Volgens de transportorganisaties leiden deze maatregelen tot ernstige belemmeringen voor het wegvervoer en verstoringen van de Europese interne markt.

De Arbeitskreis Alpentransit dringt aan op trilaterale onderhandelingen tussen de Europese Commissie, Oostenrijk en de buurlanden om op korte termijn verlichting te brengen. Als mogelijke oplossingen worden onder meer genoemd: het spreiden van het verkeer door versoepeling van het nachtelijke rijverbod en andere vrachtwagenbeperkingen voor bijzonder milieuvriendelijke en stille voertuigen.

Fors productiviteitsverlies

Door de huidige situatie op de Brennercorridor kampen transportbedrijven met een gemiddeld productiviteitsverlies van circa 30%. Op dagen waarop sprake is van zogenoemde blokafhandeling kan dit verlies oplopen tot meer dan 50%, aldus de betrokken organisaties.

Omdat nog onduidelijk is wanneer het Hof van Justitie van de Europese Unie uitspraak doet in de door Italië aangespannen procedure tegen de volgens Italië EU-rechtelijke strijdige maatregelen van Tirol, pleit de Arbeitskreis Alpentransit voor snelle verbeteringen via overleg en onderhandelingen.

DG MOVE en Europarlementariër Jens Gieseke hebben toegezegd zich volledig in te zetten voor het oplossen van de transitproblemen in Tirol.

Brede internationale vertegenwoordiging

In de Arbeitskreis Alpentransit zijn naast BGL ook de wegtransportorganisaties AISÖ, FNTR, ITD, NLA, TLN en de wereldkoepel IRU vertegenwoordigd.

Transportrisico

Van der Lee

MEER NIEUWS

Transportrisico

Van der Lee

Vraag & Aanbod