DEN HAAG – Bussen mogen sinds januari 2026 bij filevorming gebruikmaken van de vluchtstrook op een deel van de A2. Het gaat om het traject tussen knooppunt Leenderheide en Leende in zuidelijke richting. Met de maatregel willen Rijkswaterstaat, de Provincie Noord-Brabant en Brainport Bereikbaar het gebruik van openbaar vervoer stimuleren en de bereikbaarheid van de Brainport-regio verbeteren.
Vervoerders die van de vluchtstrook gebruik willen maken, moeten daarvoor een ontheffing aanvragen. De aanvraag wordt begeleid door Brainport Bereikbaar; de uiteindelijke beoordeling en verstrekking van de ontheffing ligt bij Rijkswaterstaat. Aan busvervoerder Hermes is inmiddels al een ontheffing verleend. De vervoerder kan voortaan, wanneer nodig, files op dit deel van de A2 passeren via de vluchtstrook.
Herkenbaarheid en voorwaarden
Een belangrijke voorwaarde is dat de bussen duidelijk herkenbaar zijn als lijnbus of als bedrijfsvervoer met een geldige ontheffing voor rijden op de vluchtstrook. Zowel reguliere openbaarvervoerlijnen als besloten vervoer voor werknemers of scholieren kunnen een ontheffing aanvragen.
Aanpassingen aan de vluchtstrook
Om het traject geschikt te maken voor busvervoer zijn verschillende aanpassingen doorgevoerd. Zo zijn vier pechhavens aangelegd en voorzien van verlichting. Bij viaduct Heezerhut is de doorsteek volledig verhard, zodat bussen daar veilig en vlot de snelweg op en af kunnen rijden. Daarnaast zijn speciale verkeersborden geplaatst om andere weggebruikers te informeren dat bussen bij file gebruik mogen maken van de vluchtstrook.
Volgens Rijkswaterstaat is het project dankzij de samenwerking met de provincie, de gemeenten Waalre, Valkenswaard en Heeze-Leende en Brainport Bereikbaar een jaar eerder dan gepland gerealiseerd.
Meer trajecten volgen
Het gebruik van de vluchtstrook door bussen wordt op meer snelwegen ingevoerd. Eerder werd al een deel van de A67 tussen Eersel en Eindhoven ingericht voor busvervoer. Halverwege 2026 wordt het ook mogelijk voor bussen om op delen van de A50, in beide richtingen tussen Eindhoven en Veghel, van de vluchtstrook gebruik te maken.



