BRUSSEL – Brussels Airport blijft een belangrijke schakel in de bestrijding van internationale drugssmokkel. De Algemene Administratie van de Douane en Accijnzen (AAD&A) van de Belgische FOD Financiën heeft in 2025 opnieuw een forse stijging vastgesteld van het aantal en de omvang van drugsvangsten. De inbeslagnames vonden plaats via post- en koerierszendingen, bij passagierscontroles en in luchtvracht.
Cannabis was in 2025 veruit de meest onderschepte drug. In totaal werd 7.835,8 kilo cannabis in beslag genomen. Daarvan werd 1.739,4 kilo aangetroffen bij passagiers en 5.667,7 kilo in luchtvracht. Ook ketamine en cocaïne werden in grote hoeveelheden onderschept. Van ketamine ging het om 498,9 kilo, voornamelijk afkomstig uit post- en koerierszendingen (171,6 kilo) en bij passagiers (245,9 kilo). De cocaïne-inbeslagnames bedroegen in totaal 541,2 kilo, vooral bij passagiers (336,7 kilo) en in luchtvracht (163,2 kilo).
Daarnaast trof de douane ook aanzienlijke hoeveelheden andere drugs aan, waaronder MDMA, XTC, methamfetamine en heroïne.
Sterke stijging bij passagierscontroles
Met name bij passagierscontroles nam de hoeveelheid onderschepte drugs fors toe. Het totale gewicht steeg van 1.703,1 kilo in 2024 naar 2.444,5 kilo in 2025, een toename van 43,5 procent. Ook het aantal vaststellingen nam toe, van 98 naar 125.
De inbeslagnames van cannabis bij passagiers stegen het sterkst: van 475,8 kilo in 2024 naar 1.767,4 kilo in 2025, een stijging van 271 procent. Het ging daarbij vooral om invoer uit Thailand (1.409 kilo), maar ook om zendingen afkomstig uit de Verenigde Staten en Canada.
Nog opvallender is de stijging bij ketamine. De hoeveelheid ketamine die bij passagiers werd aangetroffen, nam toe van 26,5 kilo in 2024 naar 245,9 kilo in 2025, een toename van 842 procent.
Steeds inventievere smokkelmethodes
Volgens de AAD&A blijven criminelen creatief in hun smokkelmethodes. In post- en koerierszendingen werden drugs onder meer verstopt in pigmentpoeder, kunstwerken, speelgoed, airconditioners en zelfs in documenten. Ook de passagiersstroom wordt misbruikt, waarbij bagage met drugs door derden wordt opgehaald en buiten de luchthaven verder wordt gesmokkeld.
Bij luchtvracht ziet de douane daarnaast een toename van identiteitsdiefstal, waarbij criminelen zendingen via legitieme bedrijven laten verlopen om controles te omzeilen.
Belang van samenwerking
Kristian Vanderwaeren, administrateur-generaal van de AAD&A, benadrukt het belang van samenwerking: “De stijgende cijfers tonen dat onze controles werken, maar ook dat de smokkelmethodes steeds inventiever worden. Nationale en internationale samenwerking in de strijd tegen drugs blijft daarom op alle niveaus van essentieel belang”, zegt hij.



