Het kabinet heeft een eerste tussenstap gezet in de aanpak van regeldruk voor ondernemers. In totaal worden 218 regels geschrapt of vereenvoudigd, zo heeft minister Karremans van Economische Zaken bekendgemaakt tijdens de OndernemersTop in Amersfoort. Het kabinet wil vóór de zomer van 2026 in totaal 500 regels aanpakken die het ondernemen onnodig ingewikkeld maken.
Volgens minister Karremans is de hoeveelheid regels in Nederland vaak goed bedoeld, maar schiet de overheid door in detail en papierwerk. “De reflex is om risico’s weg te managen met regels, vaak tot ver achter de komma. Dat verstikt het ondernemingsklimaat en daarmee ons verdienvermogen,” aldus de minister.
Regels in kaart gebracht
Sinds september hebben de verschillende ministeries regels geïnventariseerd die ondernemers onnodig belasten. Daarbij is gebruikgemaakt van signalen van ondernemers en brancheorganisaties, onderzoeken bij MKB-bedrijven in negen sectoren, adviezen van het Adviescollege toetsing regeldruk (ATR) en evaluaties van bestaande wet- en regelgeving. Dit heeft geleid tot een concrete lijst van 218 maatregelen die nu worden geschrapt, vereenvoudigd of al zijn aangepast.
Ook verlichting voor transport en logistiek
Onder de aangepakte regels bevinden zich ook maatregelen die relevant zijn voor de transport- en logistieke sector. Zo vervalt de jaarlijkse mobiliteitsrapportage voor bedrijven tot 250 medewerkers. Deze bedrijven hoeven niet langer vast te leggen en te rapporteren hoe werknemers reizen, wat administratieve lasten vermindert.
Daarnaast komt er een vrijstelling van de tachograafplicht voor lichte elektrische bedrijfsvoertuigen. Ondernemers die met elektrische bestelauto’s en lichte vrachtwagens rijden, hoeven daardoor geen tachograaf te installeren en geen arbeids- en rusttijden handmatig bij te houden.
Minder administratieve lasten breder in het bedrijfsleven
Ook op andere terreinen wordt de regeldruk verminderd. Zo hoeven bedrijven minder en minder uitgebreide vragenlijsten van het CBS in te vullen. Werkgevers krijgen bij een te late ziek- of herstelmelding bij het UWV voortaan eerst een waarschuwing in plaats van direct een boete. Daarnaast wordt het advies van de bedrijfsarts leidend bij de UWV-toets voor re-integratie, wat langdurige en kostbare procedures moet voorkomen.
Europese regels en vervolgstappen
Een deel van de regeldruk komt voort uit Europese regelgeving. Nederland sluit daarom aan bij de vereenvoudigingsaanpak van de Europese Commissie en doet zelf voorstellen om bestaande EU-regels werkbaarder te maken. Ook werkt het kabinet samen met ondernemers en uitvoeringsorganisaties aan het verminderen van administratieve lasten, onder meer rond anti-witwasregels.
De komende periode volgt een verdere uitwerking van de aanpak, met als doel ondernemers meer ruimte te geven om te ondernemen en de regeldruk structureel te verlagen.



